LimeSurvey 4.x.x - en to ja_JP translation catalogue (4902 entries)

en:  Are you sure you want to reset this file?
ja_JP: このファイルをリセットしてもよろしいですか？

en:  Browse uploaded resources
ja_JP: アップロードされたリソースのブラウズ

en:  Please select a file to import!
ja_JP: インポートファイルを選択してください！

en:  global level
ja_JP: グローバルレベル

en: %d file deleted.|%d files deleted.
ja_JP: %d ファイルが削除されました。|%d ファイルが削除されました。

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
ja_JP: %s 属性が削除されました|%s 属性が削除されました

en: %s cannot be left empty
ja_JP: %s は空のままにすることはできません

en: %s cannot be left empty.
ja_JP: %s は空にできません。

en: %s duplicate records removed
ja_JP: %s 重複しているレコードを削除しました。

en: %s entries were not copied because they already existed
ja_JP: %s エントリーはすでに存在するため、コピーされませんでした

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
ja_JP: ブラックリストに入っているため、%s 件がスキップされました。

en: %s field(s) were successfully added.
ja_JP: %s フィールドが追加されました。

en: %s invalid attributes
ja_JP: %s 無効な属性

en: %s is an invalid value for this question
ja_JP: %s はこの質問には無効な値です

en: %s lines had a mismatching number of fields.
ja_JP: %s 行目は、フィールドの数が合っていません。

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
ja_JP: %s 行の無効なアクセスコードがスキップされました（アクセスコードには0-9、a-z、A-Z、_のみを含めることができます）。

en: %s min. %s sec.
ja_JP: %s 分. %s 秒.

en: %s missing attributes
ja_JP: %s 不足属性

en: %s must be case-insensitive equal to %s
ja_JP: %s は大文字と小文字を区別し %s と等しい必要があります

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
ja_JP: %s は大文字と小文字を区別し %s 等しくてはなりません

en: %s new participants were created
ja_JP: %s 参加者が新しく作成されました

en: %s not found!
ja_JP: %s が見つかりません！

en: %s of %s columns selected
ja_JP: %s列が、%s列中から選択されています

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
ja_JP: %s 個の回答とそのタイミングデータがインポートされました。

en: %s old response(s) were successfully imported.
ja_JP: あなたの%s個の回答は無事インポートされました。

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
ja_JP: %s 共有された参加者が削除されました|%s 共有された参加者が削除されました

en: %s participants have been copied to the central participants table
ja_JP: %s 名の参加者が中央参加者テーブルにコピーされました

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
ja_JP: %s 参加者はアンケート参加者テーブルへコピーされました

en: %s participants have been shared
ja_JP:  %s 参加者は共有されています

en: %s records found in CSV file
ja_JP: CSVファイルに %s レコード見つかりました

en: %s records have empty mandatory fields
ja_JP: %s レコードは必須フィールドが空です。

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
ja_JP: %sのレコードが不完全または不正な属性値を持っている

en: %s records imported
ja_JP: %s レコードをインポートしました。

en: %s records in CSV
ja_JP: CSVに %s レコードありました

en: %s records met minimum requirements
ja_JP: %s レコードが最小限の要件を満たしています

en: %s records were duplicate but had attributes updated
ja_JP: %s レコードが重複していますが、属性は更新されました

en: %s records where the number of fields does not match
ja_JP: フィールド数があわないレコードが %s 件あります

en: %s records with allowed invalid email
ja_JP: 許可された無効なメールアドレスが %s 行あります。

en: %s records with invalid email address removed
ja_JP: 無効なメールアドレスのある %s レコードを削除しました。

en: %s records with other invalid information
ja_JP: 警告：他の無効な情報が %s 行あります。

en: %s response lines in your file.
ja_JP: ファイルに %s 行の回答データがありました。

en: %s responses already exist.
ja_JP: %s 個の回答が重複しています。

en: %s responses cannot be inserted or updated.
ja_JP: %s 行の回答が、新規インポートも更新もできませんでした。

en: %s responses were inserted.
ja_JP: %s 行の回答が新規に挿入されました。

en: %s responses were updated.
ja_JP: %s 行の回答が更新されました。

en: %s rows per page
ja_JP: 1ページあたり%s行

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
ja_JP: %s個の未読メッセージがスキャンされました。%s個がシステムによりバウンスとしてチェックされました。

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
ja_JP: %s個の未読メッセージがスキャンされました。システムによりバウンスとしてチェックされたものはありません。

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
ja_JP: 重複するエントリーが %s 件ありました。これらの参加者データはつくられません

en: %s%% completed
ja_JP: %s%% 完了

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
ja_JP: '%s' は、この設問で'その他'オプションを有効にできません。

en: 'Other:' comment mandatory
ja_JP: 'その他' 欄への入力必須

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
ja_JP: 'コメント'の接頭語は、コメント付き複数選択では使用できません。

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
ja_JP: 'time'は予約ワードです、サブ質問では使用できません。

en: (Any group)
ja_JP: (全てのグループ)

en: (Any)
ja_JP: (すべて)

en: (Autodetect)
ja_JP: (自動検出)

en: (Automatic)
ja_JP: （自動）

en: (Iconv Library not installed)
ja_JP: (Iconvライブラリがインストールされていません)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
ja_JP: （新規ラベルセット作成の権限がないため、ラベルセットはインポートされませんでした。）

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
ja_JP: (最大ファイルサイズ: %01.2f MB)

en: (No target question)
ja_JP: （対象質問はありません）

en: (None)
ja_JP: (なし)

en: (Reason: Administrator email address empty)
ja_JP: （理由：管理者メールアドレスが空欄のため）

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
ja_JP: （Ctrlキーを押しながら複数選択できます）

en: (Sub-)question width
ja_JP: （サブ）質問幅

en: (This question is mandatory)
ja_JP: （この質問は必須です）

en: (none)
ja_JP: (なし)

en: 16 or up
ja_JP: 16以降（16含む）

en: 1st quartile (Q1)
ja_JP: 第1四分位点（Q1）

en: 1st time limit warning CSS style
ja_JP: 1回目の制限時間警告CSS

en: 1st time limit warning message
ja_JP: 1回目の制限時間警告メッセージ

en: 1st time limit warning message display time
ja_JP: 1回目の警告表示期間

en: 1st time limit warning message timer
ja_JP: 1回目の警告表示時間

en: 2nd quartile (Median)
ja_JP: 第2四分位点（中央値）

en: 2nd time limit warning CSS style
ja_JP: 2回目の制限時間警告CSS

en: 2nd time limit warning message
ja_JP: 2回目の制限時間警告メッセージ

en: 2nd time limit warning message display time
ja_JP: 2回目の警告表示期間

en: 2nd time limit warning message timer
ja_JP: 2回目の警告表示時間

en: 3rd quartile (Q3)
ja_JP: 第3四分位点（Q3）

en: 400: Bad Request
ja_JP: 400: 不正なリクエスト

en: 401: Unauthorized
ja_JP: 401: 認証されていません

en: 403: Forbidden
ja_JP: 403: 許可されていません

en: 404: Not Found
ja_JP: 404: 見つかりません

en: 5 Point choice
ja_JP: 5点尺度

en: 500: Internal Server Error
ja_JP: 500: 内部サーバーエラー

en: 7bit Swedish
ja_JP: スウェーデン語（7bit）

en: <No default value>
ja_JP: <既定値がありません>

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
ja_JP: テーブルのバックアップが作成されました。システム管理者はバックアップテーブルにアクセスできます。

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
ja_JP: 次に進むと、テーブルのバックアップが作成されます。システム管理者はバックアップテーブルにアクセスできます。

en: A child group can't be set as parent group
ja_JP: 子グループを親グループとして設定することはできません

en: A code has been updated to %s.
ja_JP: コードが %s へ更新されました。

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
ja_JP: 条件は、ExpressionScriptを使用して分岐ロジックを追加するために使用できます。ここで直接編集するか、条件分岐設定を使用してください。

en: A database named "%s" already exists.
ja_JP: データベース "%s" はすでに存在します。

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
ja_JP: 参加者は、終了したアンケートにはアクセスできません。アクセス権限がない旨のメッセージのみが表示されます。

en: A description for your question group
ja_JP: 質問グループの説明

en: A first example question. Please answer this question:
ja_JP: 最初の参考質問です。この質問に答えてください；

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
ja_JP: 柔軟な使用のためのフルーティーなテーマ。このテーマは、モノクロのバリエーションと簡単なカスタマイズのための多くのオプションを提供します。

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
ja_JP: すべての質問インデックスが表示されます。回答者は、適当な質問にジャンプできます。

en: A group without step status styling
ja_JP: ステップステータスのスタイルの無いグループです

en: A participant table has been created for this survey.
ja_JP: このアンケート用の参加者テーブルを作成しました。

en: A password must meet the following requirements:
ja_JP: パスワードは次の要件を満たしている必要があります。

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
ja_JP: 質問に対するプレースホルダー（初期表示）の回答。これは回答フィールドに表示され、実際の回答テキストが入力されると消えます。

en: A question code cannot be longer than 20 characters.
ja_JP: 質問コードは20文字を超えることはできません。

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
ja_JP: 質問コードが公開され、参加者は閲覧した質問項目にジャンプできるようになります。

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
ja_JP: 回答が削除されませんでした。|{n} の回答が削除されませんでした。

en: A security update is available.
ja_JP: セキュリティアップデートが利用可能です。

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
ja_JP: アンケート参加者エントリーが作成され保存されました。

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
ja_JP: このアンケート用の参加者テーブルを作成し、古い参加者データをインポートしました。

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
ja_JP: カスタムテンプレートを使用したアンケートは正常にインポートされますが、アンケートが参照するテンプレートは新しいサーバーには存在しません。その場合、システムは既定のテンプレートを使用します。

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
ja_JP: セルごとにサブ質問がある配列です。サブ質問の文面は、ヘッダ列と関係するヘッダ行にあります。

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
ja_JP: セルごとにサブ質問がある配列です。サブ質問の文面は、ヘッダ列と関係するヘッダ行にあります。

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
ja_JP: 行ごとにサブ質問がある配列です。回答オプションはテーブルヘッダに含まれます。

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
ja_JP: 各行にサブ質問をもつ配列です。それぞれ選択して回答します。

en: A template with that name already exists.
ja_JP: テンプレート名がすでに存在します。

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
ja_JP: タイミング記録が削除されませんでした。|{n} のタイミング記録が削除されませんでした。

en: A user with this username already exists.
ja_JP: このユーザー名のユーザーは既に存在しています。

en: A username was not supplied or the username is invalid.
ja_JP: ユーザ名が記入されていないか、無効なユーザ名です。

en: AND/OR Date is
ja_JP: AND/OR 日付は

en: ARMSCII-8 Armenian
ja_JP: アルメニア語（ARMSCII-8）

en: Abbreviated question text
ja_JP: 簡略化された質問のテキスト

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
ja_JP: 質問・グループ・質問パラメータの変更はまだできません。

en: Abort
ja_JP: 中止

en: Absolute value
ja_JP: 絶対値

en: Accelerator keys for list items
ja_JP: リスト項目のアクセラレーターキー

en: Accept
ja_JP: 許可

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
ja_JP: AwesomeフォントでUnicode文字を許可します。

en: Access
ja_JP: アクセス

en: Access code
ja_JP: アクセスコード

en: Access code ID
ja_JP: アクセスコードID

en: Access code for this participant
ja_JP: この参加者のアクセスコード

en: Access code length
ja_JP: アクセスコードの長さ

en: Access code mismatch
ja_JP: アクセスコードの不一致

en: Access code:
ja_JP: アクセスコード：

en: Access denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Access denied!
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: Access denied. You have no permission to view this survey
ja_JP: アクセスが拒否されました。あなたはこのアンケートを閲覧する権限がありません。

en: Action
ja_JP: 操作

en: Action to perform when time limit is up
ja_JP: 時間切れのときに起こること

en: Action:
ja_JP: アクション：

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Actions:
ja_JP: アクション：

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate Survey
ja_JP: アンケートを実行

en: Activate assessements
ja_JP: 評価モード有効化

en: Activate plugin
ja_JP: プラグインを有効にする

en: Activate quotas
ja_JP: クォータ実行

en: Activate survey
ja_JP: アンケート有効化

en: Activate survey participants table
ja_JP: アンケート参加者テーブル有効化

en: Activate the "other" option for your question
ja_JP: 質問の「その他」オプションを有効にします

en: Activate this survey
ja_JP: このアンケートを実行

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
ja_JP: ユーザーが保存場所を選択できる入力フィールドの上にマップを表示するために、これをアクティブにする

en: Activated
ja_JP: 有効化

en: Activation settings
ja_JP: 設定の有効化

en: Active
ja_JP: 実行中

en: Active and running
ja_JP: 実行中（実施期間中）

en: Active but expired
ja_JP: 実行中（実施期間切れ）

en: Active but not yet started
ja_JP: 実行中（実施期間前）

en: Active filters:
ja_JP: アクティブフィルター：

en: Active survey ID
ja_JP: 実行中アンケートID

en: Active survey participants tables
ja_JP: 実行中アンケート参加者テーブル

en: Active surveys
ja_JP: 実行中のアンケート

en: Active:
ja_JP: アクティブ：

en: Adaptive
ja_JP: 接続

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add DATESTAMP variable
ja_JP: DATESTAMP変数を追加

en: Add IPADDR variable
ja_JP: IPADDR変数を追加

en: Add LASTPAGE variable
ja_JP: LASTPAGE変数を追加

en: Add REFURL variable
ja_JP: REFURL変数を追加

en: Add SEED variable
ja_JP: SEED変数を追加

en: Add STARTDATE variable
ja_JP: STARTDATE変数を追加

en: Add STARTLANGUAGE variable
ja_JP: STARTLANGUAGE変数を追加

en: Add SUBMITDATE variable
ja_JP: SUBMITDATE変数を追加する

en: Add SurveyId to link
ja_JP: アンケートIDをリンクに追加する

en: Add URL parameter
ja_JP: URLパラメータを追加する

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
ja_JP: スライダーのリセットボタンを表示します。初期値が指定されているときはそれに、さもなくば空になります。

en: Add a group
ja_JP: グループ追加

en: Add a language:
ja_JP: 言語の追加：

en: Add a new language
ja_JP: 新規言語を追加

en: Add a new permission role
ja_JP: 新しい権限グループを追加する

en: Add a new question
ja_JP: 新規質問を追加

en: Add a new survey administrator
ja_JP: 新規アンケート管理者の追加

en: Add a new survey administrator with random values
ja_JP: ランダムな値を持つ新しいアンケート管理者を追加する

en: Add a prefix to the answer field
ja_JP: 回答フィールド接頭辞の追加

en: Add a question to this group
ja_JP: このグループへ質問追加

en: Add a suffix to the answer field
ja_JP: 回答フィールドに接尾辞を追加

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
ja_JP: この質問のCSSクラスを追加してください。複数のCSSクラス名の間にスペースを入れてください。式を使うことができます - この部分は静的であることを忘れないでください。

en: Add and edit conditions
ja_JP: 条件の編集と追加

en: Add another participant
ja_JP: 他の参加者追加

en: Add another record
ja_JP: 他のレコードを追加

en: Add answer
ja_JP: 回答追加

en: Add attachment to template
ja_JP: テンプレートに添付ファイルを追加

en: Add attribute
ja_JP: 属性追加

en: Add condition
ja_JP: 条件を追加

en: Add condition to this scenario
ja_JP: このシナリオに条件を追加する

en: Add dropdown field
ja_JP: ドロップダウンフィールドを追加

en: Add dummy user
ja_JP: ダミーユーザーを追加

en: Add fields
ja_JP: フィールド追加

en: Add file
ja_JP: ファイルを追加

en: Add gray background to questions in PDF:
ja_JP: PDFで質問の背景にグレーを追加

en: Add group
ja_JP: グループ追加

en: Add group users
ja_JP: グループユーザーを追加

en: Add language
ja_JP: 言語の追加

en: Add multiple conditions without a page reload
ja_JP: ページを再読み込みせずに複数の条件を追加する

en: Add new assessment rule
ja_JP: 新規評価ルールの追加

en: Add new attribute
ja_JP: 新規属性追加

en: Add new group
ja_JP: 新規グループ追加

en: Add new participant
ja_JP: 新規参加者追加

en: Add new question
ja_JP: 新規質問追加

en: Add new question to group
ja_JP: 新しい質問をグループに追加

en: Add new quota
ja_JP: 新規クォータの追加

en: Add new survey participant
ja_JP: 新規アンケート参加者追加

en: Add new user group
ja_JP: 新しいユーザーグループ追加

en: Add or delete groups
ja_JP: グループを追加または削除

en: Add or delete questions
ja_JP: 質問を追加または削除

en: Add or delete subquestions or change their codes
ja_JP: サブ質問を追加または削除あるいはコードを変更

en: Add participant
ja_JP: 参加者の追加

en: Add participant entry
ja_JP: 参加者のエントリを追加

en: Add participant to survey
ja_JP: アンケートへ参加者追加

en: Add participant to survey|Add participants to survey
ja_JP: 参加者をアンケートに追加|参加者をアンケートに追加

en: Add participants to central database
ja_JP: 参加者を中央データベースに追加する

en: Add participants to survey
ja_JP: アンケートへ参加者追加

en: Add question
ja_JP: 質問追加

en: Add question ID to link
ja_JP: リンクに質問IDを追加する

en: Add question group
ja_JP: 質問グループ追加

en: Add question group ID to link
ja_JP: リンクに質問グループIDを追加する

en: Add role
ja_JP: 権限グループを追加

en: Add scenario
ja_JP: シナリオを追加

en: Add some answer options to your question
ja_JP: 質問にいくつかの回答オプションを追加する

en: Add some subquestions to your question
ja_JP: 質問にいくつかのサブ質問を追加する

en: Add subquestion
ja_JP: サブ質問追加

en: Add subquestion row
ja_JP: サブ質問行を追加

en: Add survey group ID to link
ja_JP: リンクにアンケートグループIDを追加する

en: Add survey participant
ja_JP: アンケート参加者追加

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
ja_JP: 選択された参加者をアンケートへ追加|選択された参加者をアンケートへ追加

en: Add to blacklist?
ja_JP: ブラックリストへ追加しますか？

en: Add to usergroup
ja_JP: ユーザーグループに追加

en: Add user
ja_JP: ユーザを追加

en: Add user group
ja_JP: ユーザグループを追加

en: Add value
ja_JP: 値の追加

en: Add/delete survey participant attributes
ja_JP: アンケート参加者属性の追加／削除

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
ja_JP: このアンケートのリソース（ファイル/画像）の追加/編集

en: Adding anonymous users
ja_JP: 匿名ユーザーの追加

en: Adding survey participant entry...
ja_JP: アンケート参加者エントリーを追加しています...

en: Additional Languages
ja_JP: 追加言語

en: Additional attributes
ja_JP: 追加属性

en: Additionally the following settings cannot be changed when the survey is active.
ja_JP: 次の設定はアンケート実行中に変更することができません。

en: Admin login name
ja_JP: 管理者名

en: Admin login password
ja_JP: 管理者パスワード

en: Admin themes
ja_JP: 管理者テーマ

en: Administration
ja_JP: 管理

en: Administration theme:
ja_JP: 管理者テーマ：

en: Administrator credentials
ja_JP: 管理者資格情報

en: Administrator email
ja_JP: 管理者メールアドレス

en: Administrator email address:
ja_JP: 管理者メールアドレス：

en: Administrator name
ja_JP: 管理者名

en: Administrator name:
ja_JP: 管理者名：

en: Administrator settings
ja_JP: 管理者設定

en: Administrator:
ja_JP: 管理者：

en: Advanced
ja_JP: アドバンス

en: Advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Advanced settings
ja_JP: アドバンス設定

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: After
ja_JP: 以後

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
ja_JP: 確認後、全ての案内、催促メールをこのアンケートで誰も受信できなくなります。

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
ja_JP: 保存ボタンをクリックした後、ブラウザウィンドウを閉じることもできますし、アンケートの記入を続けることもできます。

en: After the answer options a cell does give some information.
ja_JP: 回答オプションの後のセルに情報があります。

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
ja_JP: 操作が終了した後は、ページ末尾の「保存」ボタンを押して変更を保存してください。

en: Agree
ja_JP: 同意します

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Alert animation
ja_JP: 警告アニメーション

en: All
ja_JP: 全て

en: All answers are already selected in this quota.
ja_JP: このクォータ内で、すでに全ての回答が選択されています。

en: All answers meet consistency standards.
ja_JP: 全ての回答は、整合性の規格を満たしています。

en: All assessments meet consistency standards.
ja_JP: 全てのグループ評価は、整合性の規格を満たしています。

en: All attribute values for this question type will be saved as default
ja_JP: この質問タイプのすべての属性値はデフォルトとして保存されます

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
ja_JP: グローバルアンケート設定のすべての変更は、継承された値を使用するすべての関連するアンケートグループとアンケートにすぐに影響します。

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
ja_JP: アンケートグループ設定のすべての変更は、継承された値を使用するすべての関連するアンケートに即座に影響します。

en: All conditions for this question have been deleted.
ja_JP: この質問に対する全ての条件が削除されました。

en: All conditions in this survey have been deleted.
ja_JP: このアンケートの全ての条件は削除されました。

en: All conditions meet consistency standards.
ja_JP: 全ての条件は、整合性の規格を満たしています。

en: All conditions scenarios were renumbered.
ja_JP: 全ての条件のシナリオ番号が付け直されました。

en: All custom menu entries will be lost.
ja_JP: すべてのカスタムメニュー項目は失われます。

en: All custom menus will be lost.
ja_JP: すべてのカスタムメニューが失われます。

en: All default values meet consistency standards.
ja_JP: 全ての規定値は、整合性の規格を満たしています。

en: All emails were sent.
ja_JP: メールをすべて送信しました。

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
ja_JP: 次のすべてのフィールド（CSSフレームワーク名を除く）は、有効なJSON配列または文字列 "inherit"でなければなりません。

en: All files in local directories are writable.
ja_JP: ローカルディレクトリの全てのファイルが書き込み可能です。

en: All groups meet consistency standards.
ja_JP: 全てのグループは、整合性の規格を満たしています。

en: All important settings can be reached in this sidebar.
ja_JP: このサイドバーでは、すべての重要な設定にアクセスできます。

en: All in one
ja_JP: 一括

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
ja_JP: このメニューのすべてのメニュー項目も削除されます。

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
ja_JP: 印刷するには、すべての必要なスタイルがロードされ、Ctrl / Cmd + pを押すか、ブラウザメニューから印刷を選択する必要があります。

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
ja_JP: すべてのユーザーのアンケートは%sに転送されました。

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
ja_JP: 全ての古いアンケート参加者テーブル一貫性基準に合致します。

en: All old survey tables meet consistency standards.
ja_JP: 全ての古いアンケートテーブルは、整合性の規格を満たしています。

en: All participant information is lost.
ja_JP: 参加者情報はすべて失われます。

en: All participants
ja_JP: 全ての参加者

en: All question attributes meet consistency standards.
ja_JP: 全ての質問属性は、整合性の規格を満たしています。

en: All questions meet consistency standards.
ja_JP: 全ての質問は、整合性の規格を満たしています。

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
ja_JP: 該当言語のすべての質問・回答などが失われます。続けますか？

en: All questions, groups and parameters are editable again.
ja_JP: 質問、質問グループ、質問パラメータが変更できるようになります。

en: All quota language settings meet consistency standards.
ja_JP: 全てのクォーター言語設定は、整合性の規格を満たしています。

en: All quota quota members meet consistency standards.
ja_JP: 全てのクォーターメンバーは、整合性の規格を満たしています。

en: All quotas meet consistency standards.
ja_JP: 全ての質問は、整合性の規格を満たしています。

en: All responses
ja_JP: 全ての回答

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
ja_JP: すべての回答データは、LimeSurvey内からなくなります。

en: All survey language settings meet consistency standards.
ja_JP: 全てのアンケート言語設定は、整合性の規格を満たしています。

en: All surveys
ja_JP: 全てのアンケート

en: All surveys meet consistency standards.
ja_JP: 全てのアンケート設定は、整合性の規格を満たしています。

en: All the attributes are automatically mapped
ja_JP: 全ての属性が自動的にマッピングされます

en: All themes
ja_JP: 全てのテンプレート

en: All users
ja_JP: 全てのユーザー

en: All your answers must be different and you must rank in order.
ja_JP: 全ての回答は順番にかつ、異なる必要があります。

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
ja_JP: 配列を複数のページに分けることを許可

en: Allow backward navigation:
ja_JP: 『前へ』ボタンを表示する：

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
ja_JP: ブラックリストに入った参加者をアンケートに追加することを許可する:

en: Allow invalid email addresses:
ja_JP: 無効なメールアドレスを許可

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
ja_JP: 一つのアクセスコードで複数回答または回答の更新を許可：

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
ja_JP: 自由回答（短い・複数）や数字入力（複数）において複数ページに分けることを許可

en: Allow only numerical input
ja_JP: 数字入力のみ許可

en: Allow only numerical input for 'Other' text
ja_JP: 'その他' 欄に数字の入力だけを許可する

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
ja_JP: 参加者自身にブラックリスト化の解除を許可する：

en: Allow public registration:
ja_JP: 参加登録許可：

en: Allow reset the slider
ja_JP: スライダーのリセットを許可するか

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
ja_JP: 択一選択設問で複数のページに分けることを許可

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
ja_JP: スライダー設問で複数ページに分けることを許可

en: Allow unstable extension updates:
ja_JP: 不安定版の拡張機能の更新を許可：

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
ja_JP: ユーザーにアンケート終了まえの最後の回答の編集を許可する。

en: Allowed file extensions
ja_JP: 許可されたファイル拡張子

en: Allowed file types
ja_JP: 許可されたファイルの種類

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
ja_JP: コンマで区切られたファイルタイプを許可。 例: pdf,doc,odt

en: Always
ja_JP: いつでも

en: Always closed
ja_JP: いつも閉じる

en: Always hide this question
ja_JP: この質問をいつも隠す

en: Always on
ja_JP: 常時有効

en: Always open
ja_JP: いつも開く

en: Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: An account has been created for you
ja_JP: アカウントが作成されました

en: An additional help text for your question
ja_JP: 質問にヘルプ文を追加

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
ja_JP: このアンケートへのアクセス方法の詳細を記したメールが、先ほど御記入いただいたアドレスに送信されます。メールの記載内容に従って、アンケートにアクセスしてください。

en: An email has been sent with details about your saved survey
ja_JP: 保存したアンケートの詳細に関するメールが送られました。

en: An email with a generated password was sent to the user.
ja_JP: 自動生成されたパスワードとともに、ユーザにメールが送付されます。

en: An error happen when save this survey participant email sent date (id:%s)
ja_JP: このアンケートの参加者のメール送信日を保存する際にエラーが発生しました (id:%s)

en: An error happened when trying to submit your response.
ja_JP: 回答を送信しようとしたときにエラーが発生しました。

en: An error has happened and no files could be located
ja_JP: エラーが発生し、ファイルが見つかりませんでした

en: An error has occured and the file list could not be loaded:
ja_JP: エラーが発生し、ファイルリストを読み込めませんでした：

en: An error has occured and the folders could not be loaded:
ja_JP: エラーが発生し、フォルダを読み込めませんでした：

en: An error has occured and the selected files could not be downloaded.
ja_JP: エラーが発生したため、選択したファイルをダウンロードできませんでした。

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
ja_JP: バックアップ作成中にエラーが発生しました。システムの権限や利用可能領域を確認してください。

en: An error occured while creating your update package file.
ja_JP: アップデートパッケージファイルを作成中にエラーが発生しました。

en: An error occured while generating the Question theme
ja_JP: 質問テーマの生成中にエラーが発生しました

en: An error occured while getting checksums.
ja_JP: チェックサムの取得中にエラーが発生しました。

en: An error occured while getting the changeset.
ja_JP: 変更を取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred saving a response to survey id
ja_JP: 回答を保存する際にエラーが発生しました。アンケートID：

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。
     これは、アプリケーションの/ tmpフォルダーに対する不正な権限が原因である可能性があります。

en: An error occurred uploading your file. The folder (%s) is not writable for the webserver.
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。フォルダ(%s)はWebサーバーに書き込み可能ではありません。

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
ja_JP: ファイルをアップロードする際にエラーが発生しました。  /tmpフォルダの権限設定に問題があると考えられます。

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the target folder. (%s)
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。これは、ターゲットフォルダーの不適切なアクセス許可が原因である可能性があります。 (%s)

en: An error occurred.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
ja_JP: 参加者は、期限切れのアンケートにアクセスできません。期限切れである旨のメッセージのみが表示されます。

en: An internal error occured during the database upgrade. Please go back to the %smain menu%s. Contact support if the error persists.
ja_JP: データベースアップグレードの際に内部エラーが発生しました。%sメインメニュー%sへ戻ってください。エラーが続く場合は、サポートへ連絡してください。

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
ja_JP: Webサーバーが要求を処理している際に内部エラーが発生しました。

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
ja_JP: 更新中に回復できないエラーが発生しました。エラー詳細：

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
ja_JP: 大変申し訳ありません。エラーが起こったため、アンケートの回答内容は保存されませんでした。

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
ja_JP: ファイル%sを%sに移動するときに不明なエラーが発生しました。

en: An unknown error occured
ja_JP: 不明なエラーが発生しました

en: An unknown error occured.
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。

en: An unknown error occurred
ja_JP: 不明なエラーが発生しました

en: Animate alert
ja_JP: 警告アニメ

en: Animate body
ja_JP: bodyアニメ

en: Animate checkbox
ja_JP: チェックボックスアニメ

en: Animate question
ja_JP: 質問アニメ

en: Animate radio buttons
ja_JP: ラジオボタンアニメ

en: Anonymize IP address:
ja_JP: IPアドレスを匿名化：

en: Anonymize IP address?
ja_JP: IPアドレスを匿名化？

en: Anonymized responses
ja_JP: 匿名回答

en: Anonymized responses:
ja_JP: 匿名回答：

en: Anonymized responses?
ja_JP: 回答を匿名にしますか？

en: Answer
ja_JP: 回答

en: Answer codes
ja_JP: 回答コード

en: Answer codes must be unique by question.
ja_JP: 回答コードは質問内でユニークでなければなりません。

en: Answer label font size (normal)
ja_JP: 回答ラベルフォントサイズ（標準）

en: Answer label font size (small)
ja_JP: 回答ラベルフォントサイズ（小さい）

en: Answer matched (regexp)
ja_JP: 回答が正規表現にマッチ

en: Answer must be %s
ja_JP: 回答は %s である必要があります

en: Answer must be between %s and %s
ja_JP: 回答は %s から %s である必要があります

en: Answer must be greater or equal to %s
ja_JP: 回答は %s 以上である必要があります

en: Answer must be less or equal to %s
ja_JP: 回答は %s 以下である必要があります

en: Answer option / subquestion font size
ja_JP: 回答オプション／サブ質問フォントサイズ

en: Answer options
ja_JP: 回答オプション

en: Answer options were successfully saved.
ja_JP: あなたの回答設定は無事保存されました。

en: Answer prefix
ja_JP: 回答の接頭語

en: Answer question
ja_JP: 質問に答える

en: Answer scale %s
ja_JP: 回答スケール %s

en: Answer suffix
ja_JP: 回答の接尾語

en: Answer was
ja_JP: 回答は

en: Answer was NOT
ja_JP: 回答は～でない

en: Answer was greater than
ja_JP: 回答は～より大きい

en: Answer was greater than or equal to
ja_JP: 回答は～以上

en: Answer was less than
ja_JP: 回答は～より小さい

en: Answer was less than or equal to
ja_JP: 回答は～以下

en: Answers
ja_JP: 回答

en: Answers cleared
ja_JP: 回答の消去

en: Answers column width
ja_JP: 回答カラム幅

en: Answers in this response
ja_JP: この返答から回答

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
ja_JP: 回答コードを0（ゼロ）もしくは空白にすることはできません。保存はできません。

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
ja_JP: 回答|左スライダーテキスト|右スライダーテキスト 区切り文字

en: Applied role
ja_JP: 適用される権限グループ

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply and go to survey
ja_JP: 適用してアンケートを開く

en: Apply role to user
ja_JP: ユーザーに権限グループを適用

en: Apr
ja_JP: 4月

en: April
ja_JP: 4月

en: Arabic
ja_JP: アラビア語（Windows）

en: Arc cosine
ja_JP: アークコサイン

en: Arc sine
ja_JP: アークサイン

en: Arc tangent
ja_JP: アークタンジェント

en: Arc tangent of two variables
ja_JP: 二つの変数のアークタンジェント

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
ja_JP: 本当に不完全な応答を削除して、応答と参加者の両方の完了状態をリセットしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
ja_JP: 本当に選択されたクォータを全て実行しますか？

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
ja_JP: 本当に選択されたクォータを全て停止しますか？

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
ja_JP: このプラグインを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
ja_JP: 本当にこの質問の全ての条件を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
ja_JP: 本当にこのシナリオの全ての条件を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
ja_JP: 本当に選択されたクォータ全て削除しますか？

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
ja_JP: 本当にこれらのアンケートを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
ja_JP: 選択された回答から本当に全てのアップロードファイルを削除してよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
ja_JP: 本当に、選択されたエントリーを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
ja_JP: 選択したメニュー項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
ja_JP: 選択したメニューと関連するすべてのサブメニューと項目を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
ja_JP: 選択された参加者を削除したいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
ja_JP: 本当に選択された回答を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
ja_JP: 選択した権限グループを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected user?
ja_JP: 選択したユーザーを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
ja_JP: 本当にこのURLパラメータを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this box ?
ja_JP: 本当にこのボックスを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this condition?
ja_JP: 本当にこの条件を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this entry?
ja_JP: 本当にこのエントリーを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this label set?
ja_JP: 本当にこのラベルセットを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this question?
ja_JP: 本当にこの質問を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this theme?
ja_JP: 本当にこのテンプレートを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this theme?
ja_JP: 本当に、このテンプレートを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this user group?
ja_JP: 本当にこのユーザーグループを削除しますか？

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
ja_JP: 1から始まる数字を増やしてシナリオの番号を変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
ja_JP: 選択したユーザーのログインデータをリセットして再送信してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to reset the selected themes?
ja_JP: 選択したテーマをリセットしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
ja_JP: 選択したテーマをアンインストールしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
ja_JP: このプラグインをアンインストールしてもよろしいですか？

en: Are you sure?
ja_JP: 本当によろしいですか？

en: Arithmetic mean
ja_JP: 算術平均

en: Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Array
ja_JP: 配列

en: Array (10 Point choice)
ja_JP: 配列（10点尺度）

en: Array (5 Point choice)
ja_JP: 配列（5点尺度）

en: Array (Increase/Same/Decrease)
ja_JP: 配列（増加／同じ／減少）

en: Array (Numbers)
ja_JP: 配列（数字）

en: Array (Texts)
ja_JP: 配列（テキスト）

en: Array (Yes/No/Uncertain)
ja_JP: 配列（はい／いいえ／どちらでもない）

en: Array by column
ja_JP: 軸を反転した配列

en: Array dual scale
ja_JP: 二元スケール配列

en: Array filter
ja_JP: フィルタ配列

en: Array filter exclusion
ja_JP: 除外フィルタ配列

en: Array filter style
ja_JP: 配列フィルターの形式

en: Arrays
ja_JP: 配列

en: As a last step you should clear your browser cache now.
ja_JP: 最後のステップとして、今、ブラウザのキャッシュを削除すべきです。

en: As defined in question settings
ja_JP: 質問設定に定義

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
ja_JP: サブ質問の編集と同様に回答オプションの編集を見ることができます。

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
ja_JP: ご覧のように、事前に選択された質問タイプは「自由回答（長い）」です。この例では、 配列質問タイプを使用します。

en: Assessment details
ja_JP: 評価詳細

en: Assessment group score
ja_JP: 評価グループスコア

en: Assessment heading
ja_JP: 評価トップ

en: Assessment mode for this survey is not activated.
ja_JP: このアンケートの評価モードは有効になっていません。

en: Assessment rules
ja_JP: 評価ルール

en: Assessment value
ja_JP: 評価値

en: Assessment:
ja_JP: 評価

en: Assessments
ja_JP: 評価

en: Assessments mode not activated
ja_JP: 評価モードが実行されていません

en: Assigning a new value to a variable.
ja_JP: 変数に新しい値をアサイン

en: At beginning
ja_JP: 初めに

en: At end
ja_JP: 末尾に

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
ja_JP: 少なくとも %d 文字以上。|少なくとも %d 文字以上。

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
ja_JP: 少なくとも %d 個の小文字。|少なくとも %d 個の小文字。

en: At least %d number.|At least %d numbers.
ja_JP: 少なくとも %d 個の数値。|少なくとも %d 個の数値。

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
ja_JP: 少なくとも %d 個の特殊文字。|少なくとも %d 個の特殊文字。

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
ja_JP: 少なくとも %d 個の大文字。|少なくとも %d 個の大文字。

en: At least one installed
ja_JP: 少なくともひとつはインストールされています

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
ja_JP: 最大 %d 文字です。|最大 %d 文字です。

en: At the end of the process the database will be updated.
ja_JP: プロセスの最後でデータベースは更新されます。

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
ja_JP: 最後にLimeSurveyの更新に進みます。

en: Attempt plugin reload
ja_JP: プラグインの再読み込みを試す

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
ja_JP: 注意: 質問コードが変更されるものがあります。式の中で質問コードが使われているときには、うまく対応できるとは限りませんので、よくチェックしてください。

en: Attribute
ja_JP: 属性

en: Attribute %s (%s)
ja_JP: 属性 %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
ja_JP: 属性 %s を削除しました。

en: Attribute display setting updated
ja_JP: 属性表示設定更新

en: Attribute field
ja_JP: 属性フィールド

en: Attribute management
ja_JP: 属性管理

en: Attribute name:
ja_JP: 属性名：

en: Attribute settings
ja_JP: 属性設定

en: Attribute successfully deleted
ja_JP: 属性が正常に削除されました

en: Attribute successfully updated
ja_JP: 属性が正常に更新されました

en: Attribute type
ja_JP: 属性タイプ

en: Attribute type:
ja_JP: 属性タイプ：

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
ja_JP: 中央参加者の属性値がアンケート参加者から更新されました

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
ja_JP: 存在する参加者の属性値は、参加者レコードから更新されました

en: Attribute visible:
ja_JP: 属性の表示設定：

en: Attribute was saved.
ja_JP: 属性が保存されました。

en: Attributes
ja_JP: 属性

en: Attributes to be created
ja_JP: 作成すべき属性

en: Attributes to export:
ja_JP: 出力する属性：

en: Aug
ja_JP: 8月

en: August
ja_JP: 8月

en: Authentication method
ja_JP: 認証方法

en: Author:
ja_JP: 著者：

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Auto Translate
ja_JP: 自動翻訳

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
ja_JP: 他のすべてがチェックされている場合の排他的オートチェックオプション

en: Autoload URL
ja_JP: URLを自動表示

en: Autoload URL:
ja_JP: 自動読込URL：

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Automatic (UTF-8)
ja_JP: 自動 (UTF-8)

en: Automatically load end URL when survey complete:
ja_JP: アンケート完了時自動読込URL：

en: Automatically rename question code if already exists?
ja_JP: 既に存在する場合には自動的に質問コードをリネームしますか？

en: Available admin themes:
ja_JP: 利用可能な管理者テーマ

en: Available functions
ja_JP: 有効な機能

en: Available label sets:
ja_JP: 有効なラベルセット：

en: Available languages:
ja_JP: 有効な言語：

en: Available question themes:
ja_JP: 利用可能な質問のテーマ：

en: Available space in directory:
ja_JP: ディレクトリの利用可能領域：

en: Available survey themes:
ja_JP: 利用可能なアンケートテンプレート：

en: Average
ja_JP: 平均

en: Average file size
ja_JP: 平均ファイルサイズ

en: Average interview time:
ja_JP: 平均回答時間：

en: Average no. of files per respondent
ja_JP: 回答者あたりのファイルの平均番号

en: Average size per respondent
ja_JP: 回答者あたりの平均サイズ

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back to Response Import
ja_JP: 回答のインポートに戻る

en: Back to main menu
ja_JP: メインメニューに戻る

en: Back to survey home
ja_JP: アンケートホームへ戻る

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
ja_JP: 質問のバックグラウンドカラー（0 黒 - 255 白）

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
ja_JP: セクションのバックグラウンドカラー（0 黒 - 255 白）

en: Background image
ja_JP: 背景画像

en: Background image file
ja_JP: 背景画像ファイル

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Backup entire database
ja_JP: データベース全体のバックアップ

en: Bar chart
ja_JP: 棒グラフ

en: Base language
ja_JP: 基本言語

en: Base language:
ja_JP: 基本言語：

en: Basic admin notification
ja_JP: 管理者通知（簡易）

en: Basic admin notification body
ja_JP: 基本管理者通知本文

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
ja_JP: エラーのため基本管理通知を送信できませんでした：%s

en: Basic admin notification email body:
ja_JP: 管理者通知（簡易）のメール本文:

en: Basic admin notification subject
ja_JP: 基本管理者通知件名

en: Basic admin notification subject:
ja_JP: 管理者通知（簡易）のメールタイトル:

en: Basic attributes
ja_JP: 基本属性

en: Basic email notification is sent to:
ja_JP: 通知宛先（簡易）

en: Basic notification attachments:
ja_JP: 管理者通知（簡易）メールに添付するファイル:

en: Basic settings
ja_JP: 基本設定

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Batch deletion
ja_JP: バッチ削除

en: Batch edit
ja_JP: 一括編集

en: Batch edit the menus
ja_JP: メニューの一括編集

en: Batch edit the participants
ja_JP: 参加者の一括編集

en: Batch-edit participants
ja_JP: 参加者のバッチ編集

en: Before
ja_JP: 以前

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
ja_JP: 処理の前にバックアップツールを用いてデータベースのバックアップをしてください！

en: Before you can add questions you must add a question group first.
ja_JP: 質問を追加する前に質問グループを追加する必要があります。

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
ja_JP: LimeSurvey更新処理の前に簡単アップデート自体を更新する必要があります。

en: Before you start, please prove you are human.
ja_JP: 開始前に、あなたがbot等でなく、人間であることを証明してください。

en: Beginner tour
ja_JP: 初心者ツアー

en: Belarusian
ja_JP: ブルガリア語

en: Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Between %d and %d characters long.
ja_JP: %d 〜 %d文字の長さ。

en: Big5 Traditional Chinese
ja_JP: 中国語繁体字（Big5）

en: Binary safe case-insensitive string comparison
ja_JP: バイナリセーフな大文字と小文字を区別しない文字列比較

en: Binary safe string comparison
ja_JP: バイナリセーフな文字列比較

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
ja_JP: 中央データベースでブラックリストに入れた参加者は、現在のすべてのアンケートでブラックリストに入る

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
ja_JP: 中央データベースでブラックリストに入れた参加者は、新しいアンケートでも自動的にブラックリストに入る

en: Blacklist settings
ja_JP: ブラックリスト設定

en: Blacklist settings were saved.
ja_JP: ブラックリスト設定が保存されました。

en: Blacklist user:
ja_JP: ブラックリストユーザー：

en: Blacklisted
ja_JP: ブラックリストに載った

en: Blacklisted participants
ja_JP: ブラックリストに入っている参加者

en: Blacklisted?
ja_JP: ブラックリスト？

en: Body animation
ja_JP: Bodyアニメーション

en: Bootstrap theme
ja_JP: Bootstrap テーマ

en: Bootswatch theme
ja_JP: Bootswatch テーマ

en: Borders around questions in PDF:
ja_JP: PDFでの質問の周りの境界線：

en: Borders around responses in PDF:
ja_JP: PDFでの回答の周りの境界線：

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Both
ja_JP: 両方

en: Bottom
ja_JP: ボトム

en: Bottom bar
ja_JP: ボトムバー

en: Bounce email address:
ja_JP: バウンスメールアドレス：

en: Bounce processing
ja_JP: バウンスメール処理

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
ja_JP: バウンス処理は、アプリケーション全体、またはこのアンケートのいずれかで無効になっています。

en: Bounce settings
ja_JP: バウンス設定

en: Bounce settings have been saved.
ja_JP: バウンスメール設定は保存されました。

en: Box deleted
ja_JP: ボックスが削除されました

en: Box orientation:
ja_JP: ボックスの向き：

en: Box settings updated!
ja_JP: ボックス設定が更新されました！

en: Box updated
ja_JP: ボックスが更新されました

en: Boxes
ja_JP: ボックス

en: Boxes by row:
ja_JP: レコード毎のボックス：

en: Branch
ja_JP: ブランチ

en: Brandlogo
ja_JP: ブランドロゴ

en: Brandlogo file
ja_JP: ブランドロゴファイル

en: Broken question themes
ja_JP: 壊れた質問のテーマ

en: Broken survey themes:
ja_JP: 破損アンケートテンプレート：

en: Browse
ja_JP: 閲覧

en: Browse participants
ja_JP: 参加者ブラウズ

en: Browse responses
ja_JP: 回答閲覧

en: Browse saved responses
ja_JP: 保存された回答をブラウズ

en: Browse survey participants
ja_JP: アンケート参加者ブラウズ

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
ja_JP: ビルド番号は %s へ無事更新されました。

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
ja_JP: 条件をExpressionScriptに一括変換する

en: Bulk export roles
ja_JP: 権限グループ一括エクスポート

en: But this one isn't.
ja_JP: この文はそれほどではありませんが。

en: Button group
ja_JP: ボタングループ

en: Buy a new key
ja_JP: 新規キーの購入

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
ja_JP: 継続することで、あなたはサービスプロバイダーのデータ保護方針を承認することになります。

en: By question group
ja_JP: 質問グループで

en: Bypass date control before sending email:
ja_JP: メール送信前に日付による回避：

en: Bypass participants with failing email addresses:
ja_JP: 無効なメールアドレスを回避する：

en: CPDB CSV summary
ja_JP: CPDB CSV サマリー

en: CPDB mapping
ja_JP: CPDBにマップ

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
ja_JP: 制限時間カウントダウン表示に使われるCSS

en: CSS class(es)
ja_JP: CSSクラス

en: CSS class(es):
ja_JP: CSSクラス：

en: CSS files:
ja_JP: CSSファイル：

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
ja_JP: 時間切れメッセージに使われるCSS

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
ja_JP: 制限時間の警告メッセージに使われるCSS

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
ja_JP: 2回目の制限時間の警告メッセージに使われるCSS

en: CSV field names
ja_JP: CSVフィールド名

en: CSV field separator:
ja_JP: CSVフィールド区切り：

en: CSV file
ja_JP: CSVファイル

en: CSV input format
ja_JP: CSV入力フォーマット

en: Calculate storage
ja_JP: ストレージ計算

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
ja_JP: 数値のリストからサンプル標準偏差を計算する。

en: Calculate the sum of values in an array
ja_JP: 配列要素の和を計算する

en: Calculates the exponent of e
ja_JP: eの指数を計算する

en: Calculation
ja_JP: 計算

en: Can edit?
ja_JP: 編集可？

en: Can not import a theme that already exists!
ja_JP: 既に存在するテンプレートはインポートできません！

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
ja_JP: LDAPディレクトリへバインドできません。エラーメッセージ： %s

en: Can't connect to the LDAP directory
ja_JP: LDAPディレクトリに接続できません。

en: Can't delete question group when the survey is active
ja_JP: アンケートが実行中は、質問グループを削除できません。

en: Can't find user group!
ja_JP: ユーザーグループがありません！

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
ja_JP: レイアウト %s 、テンプレート %s が描画できません。テンプレートの再インストールを試行してください。

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
ja_JP: レイアウト %s 、テンプレート %s が描画できません。データベースのテンプレートバージョンは %s ですが、config.xmlのバージョンは、 %s です。テンプレートを再インストールしてください。

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
ja_JP: レイアウト %s は並べ替え出来ません。システム管理者にビューの存在を確認してください。

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
ja_JP: コードが重複しているため、ラベルを更新できませんでした。

en: Cancel
ja_JP: 中止

en: Cancel automatic sending
ja_JP: 自動送信キャンセル

en: Cancel copy
ja_JP: コピーをキャンセル

en: Cancel editing
ja_JP: 編集を中断する

en: Cancel move
ja_JP: 移動をキャンセル

en: Cannot be changed
ja_JP: 変更できません。

en: Cannot import the VVExport file.
ja_JP: VVエクスポートファイルをインポートできません。

en: Cannot move files due to permission problem.
ja_JP: 権限の問題によりファイルを移動できません。

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
ja_JP: 注意：ユーザーに権限グループを適用すると、ユーザーに与えられた個々の権限が上書きされます！

en: Case-insensitive strstr
ja_JP: 大文字と小文字を比較しないstrstr

en: Catalan
ja_JP: カタロニア語

en: Category separator
ja_JP: カテゴリ分け

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
ja_JP: 警告：JavaScriptをブラウザで実行できません。JavaScriptが利用できないと、このアンケートの全質問に回答することができません。ブラウザの設定を確認してくださるようお願いいたします。

en: Centered
ja_JP: 中央揃え

en: Central database
ja_JP: 中央データベース

en: Central participant database
ja_JP: 中央参加者データベース

en: Central participant management
ja_JP: 中央参加者管理

en: Central participants database summary
ja_JP: 中央参加者データーベース概要

en: Change language
ja_JP: 言語切替

en: Change log
ja_JP: 変更ログ

en: Change password
ja_JP: パスワード変更

en: Change password?
ja_JP: パスワードを変更しますか？

en: Change scenario number
ja_JP: シナリオ番号変更

en: Change settings
ja_JP: 設定変更

en: Change survey group
ja_JP: アンケートグループ切替

en: Change texts
ja_JP: テキスト変更

en: Change the display style of the month when using select boxes
ja_JP: 選択ボックスを使用する場合に月ごとの表示スタイルを変更する

en: Change the language
ja_JP: 言語を変更

en: Changed by
ja_JP: 変更者

en: Changed on
ja_JP: 変更日時

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
ja_JP: 標準テンプレートの変更を保存することはできません。

en: Character set for file import/export:
ja_JP: ファイルインポート／エクスポートの文字コード：

en: Character set of file:
ja_JP: ファイルの文字セット：

en: Character set of the file:
ja_JP: ファイルの文字セット：

en: Chart type
ja_JP: グラフの形式

en: Chart type:
ja_JP: チャートタイプ：

en: Check again
ja_JP: 再度確認

en: Check all extensions for available updates.
ja_JP: 利用可能なアップデートがないか、すべての拡張機能を確認してください。

en: Check any that apply
ja_JP: あてはまるものをすべてチェックしてください。

en: Check data
ja_JP: データ確認

en: Check data integrity
ja_JP: データ整合性確認

en: Check icon
ja_JP: チェックアイコン

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
ja_JP: コンテンツの変数が有効な整数値か確認

en: Check logic
ja_JP: ロジック確認

en: Check logic for current group
ja_JP: 現在のグループのロジックを確認する

en: Check out the dedicated documentation for this format.
ja_JP: この形式の専用ドキュメントを調べてください。

en: Check survey logic for current question group
ja_JP: 現在の質問グループのアンケートロジックを確認

en: Checkbox is checked
ja_JP: チェックされているとき

en: Checkbox is unchecked
ja_JP: チェックされていないとき

en: Checkbox layout
ja_JP: チェックボックスレイアウト

en: Checked
ja_JP: 確認

en: Checking basic requirements...
ja_JP: 基本要件を確認しています・・・

en: Checking existing LimeSurvey files...
ja_JP: 現在のLimeSurveyファイルを確認しています・・・

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語（簡体字）

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
ja_JP: 中国語（繁体字：香港）

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
ja_JP: 中国語（繁体字：台湾）

en: Choice column width
ja_JP: 選択列の幅

en: Choice header
ja_JP: 選択肢ヘッダ

en: Choice of rank %s
ja_JP: %s 番目の選択

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
ja_JP: インポートを実行するメニューから '実行／全て' を選択してインポート

en: Choose file
ja_JP: ファイル選択

en: Choose one of the following answers
ja_JP: 以下から一つをお選び下さい。

en: Choose participant fields:
ja_JP: 参加者フィールドを選択してください：

en: Choose the CSV file to upload:
ja_JP: アップロードするCSVファイルを選択してください。

en: Choose the file to upload:
ja_JP: アップロードするファイルを選択してください。

en: Choose when user can add a comment
ja_JP: コメントが追加できるのはどういう場合か

en: Choose your language
ja_JP: 言語を選択：

en: Chosen icon:
ja_JP: アイコンを選択：

en: Circle
ja_JP: サークル

en: Classes
ja_JP: クラス

en: Clear
ja_JP: 消去

en: Clear all
ja_JP: 全てクリア

en: Clear assets cache:
ja_JP: アセットキャッシュをクリアする：

en: Clear default values
ja_JP: デフォルト値をクリア

en: Clear now
ja_JP: 今すぐ消去

en: Clear selection
ja_JP: 選択を解除

en: Click here to change maintenance mode setting.
ja_JP: メンテナンスモードの設定を変更するには、ここをクリックしてください。

en: Click here to log in.
ja_JP: ログインするにはここをクリックします。

en: Click here to start the survey.
ja_JP: クリックして、アンケートを開始します。

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
ja_JP: 簡単アップデートまたはダウンロードする場合はここをクリック

en: Click here to use ComfortUpdate.
ja_JP: ここをクリックして簡単アップデートを使用

en: Click on 'Activate this survey'
ja_JP: [このアンケートを有効にする]をクリックします

en: Click on 'No, thanks'
ja_JP: [いいえ、ありがとうございます]をクリックします

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
ja_JP: [アンケートプレビュー]をクリックし、テストが完了したらこのウィンドウに戻ります。

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
ja_JP: 「保存して閉じる」または「次へ」をクリックして続行します。

en: Click on the 'Add group' button
ja_JP: 『グループを追加』ボタンをクリックします

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
ja_JP: 「アンケート作成」ボックスをクリックするか、このチュートリアルの「次へ」をクリックしてください

en: Click on the 'Edit answer options' button.
ja_JP: [回答オプション編集]ボタンをクリックしてください。

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
ja_JP: [サブ質問編集]ボタンをクリックします。

en: Click on the following button if you want to
ja_JP: 希望するのであれば、次のボタンをクリック

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
ja_JP: アンケート設定の概要に戻るには、アンケートの名前をクリックします。

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
ja_JP: プラス記号 %s をクリックし、他のサブ質問を質問に追加します。

en: Click this button to log out.
ja_JP: このボタンをクリックしてログアウトします。

en: Click to adjust.
ja_JP: クリックして調整してください。

en: Click to expand
ja_JP: クリックして広げる

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
ja_JP: クリックして場所を設定するか、ドラッグして、ピンをドロップします。また、座標を入力することもできます

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
ja_JP: [はい]をクリックすると、この参加者リストにある、まだ発行されていないすべての参加者のアクセスコードが生成されます。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close editor
ja_JP: エディタを閉じる

en: Close the picker
ja_JP: ピッカーを選択

en: Closed group
ja_JP: クローズドアンケート

en: Code
ja_JP: コード

en: Code filter
ja_JP: コードフィルター

en: Code/text separator:
ja_JP: コード/テキスト 区切り：

en: Code:
ja_JP: コード：

en: Code: '%s' is a reserved word.
ja_JP: コード：'%s' は予約語です。

en: Collapse all
ja_JP: 全て折り畳む

en: Collapse all question groups
ja_JP: すべての質問グループを折りたたむ

en: Collapsed menu
ja_JP: メニューを閉じる

en: Collapsible text
ja_JP: 折りたたみ可能なテキスト

en: Columns
ja_JP: 列

en: ComfortUpdate
ja_JP: 簡単アップデート

en: ComfortUpdate could not download the update!
ja_JP: 簡単アップデートが更新をダウンロードできませんでした！

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
ja_JP: 簡単アップデートは更新情報データを見つけられません。

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
ja_JP: 簡単アップデートはバックアップファイルを圧縮(zip)することができませんでした

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
ja_JP: 簡単アップデートはシステム上に更新ファイルを見つけることができませんでした

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
ja_JP: 簡単アップデートは、更新中に一つあるいは複数のディレクトリの削除ができませんでした。

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
ja_JP: 簡単アップデートは、更新中に一つあるいは複数のファイルの削除ができませんでした。

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
ja_JP: 簡単アップデートは更新ファイルを解凍できませんでした

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
ja_JP: 簡単アップデートがデータベースからデータを取得する際にエラーが発生しました。

en: ComfortUpdate has been updated!
ja_JP: 簡単アップデートは更新されました！

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
ja_JP: LimeSurveyの設定で、簡単アップデートが無効です。システム管理者に連絡してください。

en: ComfortUpdate key
ja_JP: 簡単アップデートキー

en: ComfortUpdate key information
ja_JP: 簡単アップデートキー情報

en: ComfortUpdate needs to be updated
ja_JP: 簡単アップデートは更新が必要です

en: ComfortUpdate step %s
ja_JP: 簡単アップデート ステップ %s

en: Comma
ja_JP: コンマ

en: Comma (,)
ja_JP: カンマ (.)

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment only when
ja_JP: この場合にコメントが書ける

en: Comment only when you choose an answer.
ja_JP: 選択時のみコメント記入

en: Comment only when you don't choose an answer.
ja_JP: 未選択時のみコメント記入

en: Comment your answers.
ja_JP: コメントを書いてください。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Compact
ja_JP: 縮小

en: Compare a string to a regular expression pattern
ja_JP: 文字列を正規表現パターンと比較する

en: Comparison operator
ja_JP: 比較演算子

en: Compatible
ja_JP: 互換

en: Compatible with type coercion
ja_JP: 質問タイプを強制変更すれば、互換

en: Complete only
ja_JP: 完了のみ

en: Completed
ja_JP: 完了

en: Completed responses only
ja_JP: 完了された回答のみ

en: Completed?
ja_JP: 完了？

en: Completion state:
ja_JP: 完了状態：

en: Condition
ja_JP: 条件分岐

en: Condition [Validation] (Default value)
ja_JP: 条件[Validation]（デフォルト値）

en: Condition added.
ja_JP: 条件が追加されました。

en: Condition designer
ja_JP: 条件分岐設定

en: Condition replacement text for printable survey
ja_JP: 印刷可能なアンケートの条件置換テキスト

en: Condition successfully copied
ja_JP: 条件をコピーしました。

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
ja_JP: 条件をコピーしました。（重複によりスキップしたものがあります）

en: Condition updated.
ja_JP: 条件が更新されました。

en: Condition:
ja_JP: 状態：

en: Conditional processing
ja_JP: 条件処理

en: Conditions
ja_JP: 条件

en: Conditions designer
ja_JP: 条件分岐設定

en: Config file is malformed or null.
ja_JP: 構成ファイルの形式が誤っているか、またはnullです。

en: Configuration
ja_JP: 設定

en: Configuration directory is not writable
ja_JP: ディレクトリは書き込みができない設定です

en: Configuration file %s could not be found or read.
ja_JP: 構成ファイル %s が見つからなかったか、読み取れませんでした。

en: Configuration file already exist
ja_JP: 構成ファイルはすでに存在します。

en: Configuration file config.xml does not exist.
ja_JP: 構成ファイルconfig.xmlが存在しません。

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm password:
ja_JP: パスワード確認：

en: Confirm uploaded plugin
ja_JP: アップロードされたプラグインを確認

en: Confirm your admin password
ja_JP: 管理者パスワードの確認

en: Confirmation
ja_JP: 確認メール

en: Confirmation attachments:
ja_JP: 確認メールに添付するファイル:

en: Confirmation email
ja_JP: 確認メール

en: Confirmation email body
ja_JP: 確認メール本文

en: Confirmation email body:
ja_JP: 確認メール本文:

en: Confirmation email subject
ja_JP: 確認メール件名

en: Confirmation email subject:
ja_JP: 確認メール題名：

en: Confirmation of your participation in our survey
ja_JP: アンケートの御案内

en: Connected users
ja_JP: 接続ユーザー

en: Constant
ja_JP: 一定

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Continue without answering
ja_JP: 答えずに続行

en: Continue?
ja_JP: 続行しますか？

en: Convert N to:
ja_JP: Nを次の文字に変換：

en: Convert Y to:
ja_JP: Yを次の文字に変換：

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
ja_JP: 8ビット文字列をquoted-printable文字列に変換する

en: Convert a date/time string to unix timestamp
ja_JP: 日付／時間の文字列をunixタイムスタンプに変換

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
ja_JP: inputTableとoutputTable（双方カンマ区切りの数値）の対応表をもとに、数値を変換する

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
ja_JP: quoted-printable文字列を8ビット文字列に変換する

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ja_JP: すべてのHTMLエンティティを適用可能な文字に変換する(常にENT_QUOTESとUTF-8を使用する)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ja_JP: 適用可能な文字をHTMLエンティティにすべて変換する(常にENT_QUOTESとUTF-8を使用する)

en: Convert resource links and expression fields?
ja_JP: リソースリンクと式フィールドを変換しますか？

en: Convert resource links?
ja_JP: リソースリンク変換しますか？

en: Convert spaces in question text to underscores:
ja_JP: 質問テキストの下線をスペースに変換します：

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ja_JP: HTMLエンティティを普通の文字に変換する(常にENT_QUOTESとUTF-8を使用する)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
ja_JP: 特殊文字をHTMLエンティティに変換する(常にENT_QUOTESとUTF-8を使用する)

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy advanced options
ja_JP: 詳細オプションをコピーする

en: Copy advanced settings?
ja_JP: アドバンスド設定をコピーしますか？

en: Copy answer options
ja_JP: 回答オプションをコピーする

en: Copy answer options?
ja_JP: 回答オプションをコピーしますか？

en: Copy conditions
ja_JP: 条件をコピー

en: Copy default answers
ja_JP: デフォルトの回答をコピーする

en: Copy default answers?
ja_JP: 既定の回答をコピー？

en: Copy failed
ja_JP: コピー失敗

en: Copy file
ja_JP: ファイルをコピー

en: Copy of survey is completed.
ja_JP: アンケートのコピーが完了しました。

en: Copy options
ja_JP: オプションコピー

en: Copy question
ja_JP: 質問をコピー

en: Copy subquestions
ja_JP: サブ質問をコピーする

en: Copy subquestions?
ja_JP: サブ質問をコピーしますか？

en: Copy survey
ja_JP: アンケートコピー

en: Copy the selected conditions to:
ja_JP: 選択した条件をコピー：

en: Copy to local theme and save changes
ja_JP: ローカルテンプレートをコピーして変更を保存

en: Core
ja_JP: コア

en: Core Theme
ja_JP: コアテーマ

en: Core admin theme
ja_JP: コア管理者テーマ

en: Core attribute
ja_JP: コア属性

en: Core plugin can not be disabled.
ja_JP: コアプラグインは無効化できません。

en: Core theme
ja_JP: コアテーマ

en: Corner boxes
ja_JP: コーナーボックス

en: Corner lines
ja_JP: コーナーライン

en: Corrected time:
ja_JP: 補正時刻：

en: Cosine
ja_JP: コサイン

en: Could not connect to LDAP server.
ja_JP: LDAPサーバーに接続できません。

en: Could not create new box
ja_JP: 新規ボックスが作成できません

en: Could not delete Box
ja_JP: Boxを削除できません

en: Could not delete user group.
ja_JP: ユーザグループを削除できません。

en: Could not delete user. User was not supplied.
ja_JP: ユーザを削除できません。ユーザが記入されていません。

en: Could not fetch files.
ja_JP: ファイルを取得できませんでした。

en: Could not insert all conditions.
ja_JP: 全ての条件を挿入できませんでした。

en: Could not load plugin
ja_JP: プラグインを読み込むことができませんでした

en: Could not modify user data.
ja_JP: ユーザデータを変更できません。

en: Could not open file
ja_JP: ファイルを開けません

en: Could not parse config.xml file.
ja_JP: config.xmlファイルを解析できませんでした。

en: Could not read plugin configuration file.
ja_JP: プラグイン構成ファイルを読み取れませんでした。

en: Could not remove deleted files
ja_JP: 削除されるべきファイルを削除できませんでした

en: Could not remove the deleted directories
ja_JP: 削除されるべきディレクトリを削除できませんでした

en: Could not retrieve update info data
ja_JP: 更新情報データを取得できませんでした

en: Could not save theme %s: %s
ja_JP: テンプレート  %s: %s が保存できません

en: Could not store advanced options
ja_JP: 詳細オプションを保存できませんでした

en: Could not store general options
ja_JP: 一般オプションを保存できませんでした

en: Could not store translation
ja_JP: 翻訳を保存できませんでした

en: Could not store translation for answer option
ja_JP: 回答オプションの翻訳を保存できませんでした

en: Could not store translation for subquestion
ja_JP: サブ質問の翻訳を保存できませんでした

en: Could not uninstall plugin.
ja_JP: プラグインをアンインストールできませんでした。

en: Could not update box
ja_JP: ボックスが更新できません

en: Could not update condition.
ja_JP: 条件を更新できませんでした。

en: Could not update plugin %d
ja_JP: プラグイン%dを更新できませんでした

en: Could not write file
ja_JP: ファイルを書き込めません

en: Count
ja_JP: カウント

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
ja_JP: 質問の回答の合計数のみに基づいてそれぞれの質問の統計情報を表示

en: Count the number of answered questions in the list
ja_JP: 回答済み質問の個数を数える

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
ja_JP: 最初の引数と等しいリストの回答数

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
ja_JP: 基準に合格したリストの回答数

en: Count the number of complete responses  with a value equal to a specific value
ja_JP: 特定の値と等しい値を持つ完了した回答の数を数えます

en: Count the number of complete responses which are not empty
ja_JP: 空ではない完了した回答の数を数える

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create Tutorial
ja_JP: チュートリアルを作成

en: Create a new box
ja_JP: 新規ボックス作成

en: Create a new question group inside your survey.
ja_JP: アンケート内に新規質問グループを作成します。

en: Create a new survey
ja_JP: 新規アンケート作成

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
ja_JP:  %s アイコンをクリックして新規アンケートを作成します。

en: Create a new survey group
ja_JP: 新規アンケートグループ作成

en: Create a sample question and question group
ja_JP: サンプル質問と質問グループを作成

en: Create access codes
ja_JP: アクセスコードを作成する

en: Create database
ja_JP: データベース作成

en: Create dummy participants
ja_JP: ダミー参加者を作成

en: Create example question group and question?
ja_JP: 質問グループと質問の例を作成しますか？

en: Create new question group
ja_JP: 新しい質問グループを作成

en: Create new survey menu
ja_JP: 新規アンケートメニュー作成

en: Create new survey menu entry
ja_JP: 新規アンケートメニュー項目作成

en: Create one or more questions inside the new question group.
ja_JP: 新規質問グループ内に一つ以上の質問を作成します。

en: Create or import new label set(s)
ja_JP: 新規ラベルセットを作成／インポート

en: Create permission role
ja_JP: 権限グループを作成する

en: Create permission roles
ja_JP: 権限グループを作成する

en: Create question
ja_JP: 質問を作成

en: Create survey
ja_JP: アンケート作成

en: Create survey groups:
ja_JP: アンケートグループ作成：

en: Create survey menu entries
ja_JP: アンケートメニュー項目作成

en: Create, import, or copy survey
ja_JP: アンケートの作成／インポート／コピー

en: Create...
ja_JP: 作成...

en: Create/edit user groups
ja_JP: ユーザーグループの作成/編集

en: Create/edit user roles
ja_JP: ユーザー権限グループの作成/編集

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Created at
ja_JP: 作成日時

en: Created by
ja_JP: 作成者

en: Created on
ja_JP: 作成日

en: Created random users
ja_JP: ランダムユーザーを作成しました

en: Creating file backup
ja_JP: ファイルのバックアップを作成しています

en: Credentials are valid but we failed to create a user
ja_JP: 認証は有効ですが、ユーザー作成に失敗しました

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Cross-hover in matrix questions
ja_JP: マトリクス質問クロスホバー

en: Cssframework Css
ja_JP: Cssフレームワーク Css

en: Cssframework Js
ja_JP: Cssフレームワーク Js

en: Cssframework Name
ja_JP: Cssフレームワーク Name

en: Current
ja_JP: 現在

en: Current database version:
ja_JP: 現在のデータベースバージョン：

en: Current group is disabled
ja_JP: 現在のグループは利用できません

en: Current password:
ja_JP: 現在のパスワード:

en: Current theme options are applied for this survey.
ja_JP: 現在のテンプレートオプションはこのアンケートに適用されます。

en: Current value
ja_JP: 現在の値

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
ja_JP: このアンケートには追加言語が設定されていません。

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
ja_JP: 現在、このアンケートには条件が設定されていません。

en: Currently we detect and handle the following changes:
ja_JP: 実際には、下記のような検出、変更処理対応が行われます。

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom attributes
ja_JP: カスタム属性

en: Custom handle Unicode code
ja_JP: 扱うUnicodeカスタム

en: Custom token
ja_JP: カスタムトークン

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Czech (informal)
ja_JP: チェコ語（非公式）

en: DATA TO BE ENTERED
ja_JP: 入力されるべきデータ

en: DB backup created:
ja_JP: 作成されたDBバックアップ：

en: DEC West European
ja_JP: 西欧（DEC）

en: DOS Central European (cp852)
ja_JP: DOS 中央ヨーロッパ言語 (cp852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
ja_JP: DOS キリル言語 (cp866)

en: DOS Kamenicky Czech-Slovak (cp895)
ja_JP: DOS チェコ·スロバキア語 (cp895)

en: DOS West European (cp850)
ja_JP: DOS 西ヨーロッパ言語 (cp850)

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dari
ja_JP: ダリー語

en: Data
ja_JP: データ

en: Data consistency check
ja_JP: データの整合性チェック

en: Data entry
ja_JP: データエントリ

en: Data entry screen
ja_JP: データ入力画面

en: Data policy settings
ja_JP: データポリシー設定

en: Data redundancy check
ja_JP: 冗長データのチェック

en: Data selection
ja_JP: データの選択

en: Data selection:
ja_JP: 選択データ：

en: Data view control
ja_JP: データビューの制御

en: Database
ja_JP: データベース

en: Database %s has been successfully populated.
ja_JP: データベース `%s` をLimeSurvey用に設定しました。

en: Database configuration
ja_JP: データベース設定

en: Database creation
ja_JP: データベース生成

en: Database doesn't exist!
ja_JP: データベースが存在しません！

en: Database driver
ja_JP: データベースドライバ

en: Database driver version
ja_JP: データベースドライバのバージョン

en: Database error
ja_JP: データベースエラー

en: Database error!
ja_JP: データベースエラー！

en: Database exists
ja_JP: データベースが存在する

en: Database has been created.
ja_JP: データベースを作成しました。

en: Database has been successfully upgraded to version %s
ja_JP: データベースはバーション %s へアップグレードされました。

en: Database location
ja_JP: データの場所

en: Database name
ja_JP: データベース名

en: Database name:
ja_JP: データベース名：

en: Database password
ja_JP: データベースパスワード

en: Database server info
ja_JP: データベースサーバー情報

en: Database server version
ja_JP: データベースサーバーのバージョン

en: Database settings
ja_JP: データベース設定

en: Database type
ja_JP: データベース形式

en: Database type:
ja_JP: データベースタイプ：

en: Database update
ja_JP: データベース更新

en: Database upgrade
ja_JP: データベース更新

en: Database usage
ja_JP: データベースの使用

en: Database user
ja_JP: データベースユーザー

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date %s is invalid, please review your answer.
ja_JP: 日付 %s は無効です、回答を確認してください。

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
ja_JP: 日付 (YYYY-MM-DD) ＝

en: Date added
ja_JP: 追加された日時

en: Date entered is invalid!
ja_JP: 有効な日付ではありません

en: Date format
ja_JP: 日付形式

en: Date format:
ja_JP: 日付フォーマット：

en: Date format: %s
ja_JP: 日付形式：%s

en: Date in the format: %s
ja_JP: 日付の形式：%s

en: Date is
ja_JP: 日付

en: Date last action
ja_JP: 最終行動日時

en: Date saved
ja_JP: 保存日時

en: Date stamp:
ja_JP: 日付：

en: Date stamp?
ja_JP: 回答に日付をスタンプしますか？

en: Date started
ja_JP: 開始日時

en: Date submitted
ja_JP: 投稿日時

en: Date/Time
ja_JP: 日付

en: Date/Time format
ja_JP: 日時のフォーマット

en: Datestamp
ja_JP: 日付スタンプ

en: Day
ja_JP: 日

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Deactivate Survey
ja_JP: アンケートを無効化

en: Deactivate plugin
ja_JP: プラグインを無効にする

en: Deactivate quotas
ja_JP: クォータ停止

en: Deactivate survey
ja_JP: アンケートを無効化

en: Deactivated
ja_JP: 無効化

en: Deactivated result tables
ja_JP: 停止中の結果テーブル

en: Deactivated survey participants tables
ja_JP: 停止中アンケート参加者テーブル

en: Deactivation
ja_JP: 無効化

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ja_JP: {LASTNAME} さま 
    
    先日、私どもから{LASTNAME}さま宛に
    アンケート調査の御案内のメールをお送りいたしましたが、
    {LASTNAME}さまの御回答はまだ頂いていないようです。
    まだ回答可能ですので、ぜひ御参加下さいますようお願いいたします。
    
    （万一行き違いの場合には御容赦下さい。）
    
    今回の調査のタイトルは、
    
    「{SURVEYNAME}」
    　{SURVEYDESCRIPTION}
    
    です。
    下記のリンクをクリックすれば、回答ページが開きます。
    {SURVEYURL}
    
    よろしくお願いいたします。
    
    ----------------------------------------------
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
ja_JP: {LASTNAME}さま
    
    この度、{LASTNAME}さま（もしくは、このメールアドレスを利用された方）は、
    インターネット上のアンケート調査「{SURVEYNAME}」に参加登録されました。
    
    下記のリンクをクリックすれば、回答ページが開きます。
    {SURVEYURL}
    
    もし今回の調査およびこのメールに関して御不明な点などございましたら、
    {ADMINNAME} （ {ADMINEMAIL}）まで御連絡下さい。
    
    よろしくお願いいたします。
    
    ----------------------------------------------
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
ja_JP: {LASTNAME} さま 
    
    このメールは、{LASTNAME}さまが、
    調査「{SURVEYNAME}」に回答していただいたことを確認するものです。
    {LASTNAME}さまの御回答は、確かに保存されました。
    この度は調査に御協力いただき、まことにありがとうございました。
    
    もし今回の調査およびこのメールに関して御不明な点などございましたら、
    {ADMINNAME} （ {ADMINEMAIL}）まで御連絡下さい。
    
    今後ともよろしくお願いいたします。
    
    ----------------------------------------------
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL}）

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
ja_JP: {LASTNAME}さま 
    
    この度私どもでは、下記のアンケート調査を実施いたします。
    ぜひ{LASTNAME}さまに御参加いただきたく、御案内申し上げます。
    
    今回の調査のタイトルは、
    
    「{SURVEYNAME}」
    　{SURVEYDESCRIPTION}
    
    です。
    
    下記のリンクをクリックすれば、回答ページが開きます。
    {SURVEYURL}
    
    どうぞよろしくお願いいたします。
    
    ----------------------------------------
    {ADMINNAME}（{ADMINEMAIL}）

en: Dec
ja_JP: 12月

en: December
ja_JP: 12月

en: Decimal mark
ja_JP: 小数点記号

en: Decimal mark:
ja_JP: 小数点:

en: Decrease
ja_JP: 減少

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default HTML editor mode:
ja_JP: 既定のHTMLエディタモード：

en: Default answer
ja_JP: デフォルトの回答

en: Default answer for scale %s:
ja_JP: スケール %s の既定回答:

en: Default answer value:
ja_JP: 既定の回答値：

en: Default answers
ja_JP: 既定の回答

en: Default attribute name:
ja_JP: デフォルトの属性名:

en: Default attribute values for this question type will be cleared
ja_JP: この質問タイプのデフォルトの属性値はクリアされます

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
ja_JP: ページを最初に読み込む時のデフォルトのマップ座標。フォーマット: 緯度 [スペース] 経度

en: Default language
ja_JP: 既定のサイト言語

en: Default position
ja_JP: 既定の位置

en: Default scenario
ja_JP: 既定のシナリオ

en: Default site admin email:
ja_JP: 既定のサイト管理者メールアドレス

en: Default site bounce email:
ja_JP: 既定のサイトバウンス(エラー)メールアドレス：

en: Default site language:
ja_JP: 既定のサイト言語

en: Default survey menu entries restored.
ja_JP: デフォルトの調査メニュー項目が復元されました。

en: Default survey menus restored.
ja_JP: デフォルトのアンケートメニューがリストアされました。

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
ja_JP: 既定のアンケートテンプレート %s がインストールされていません。%s が、新しい既定のテンプレートです

en: Default theme:
ja_JP: 既定のテンプレート：

en: Default value for option 'Other':
ja_JP: オプション'その他'の既定値:

en: Default value settings were successfully saved.
ja_JP: 初期設定値が保存されました。

en: Default value:
ja_JP: 既定値：

en: Default:
ja_JP: 既定値：

en: Define panel integrations for your survey
ja_JP: アンケートのパネル設定定義

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete User
ja_JP: ユーザを削除

en: Delete all conditions
ja_JP: 全ての条件を削除

en: Delete all conditions in this scenario
ja_JP: このシナリオの全ての条件を削除

en: Delete all files of this response
ja_JP: この回答の全てのファイルを削除

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
ja_JP: 完了した回答がすでに記録されている参加者に対応するすべての不完全な回答を削除します

en: Delete all notifications
ja_JP: 全ての通知を削除

en: Delete attachments
ja_JP: 添付ファイル削除

en: Delete attribute
ja_JP: 属性削除

en: Delete box
ja_JP: ボックス削除

en: Delete checked items!
ja_JP: チェック項目の削除！

en: Delete condition
ja_JP: 条件削除

en: Delete current group
ja_JP: 現在のグループを削除

en: Delete current question group
ja_JP: 現在の質問グループを削除

en: Delete current user group
ja_JP: 現在のユーザーグループ削除

en: Delete exported participants:
ja_JP: 出力された参加者を削除：

en: Delete file
ja_JP: ファイルを削除

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
ja_JP: 中央パネル、関連アンケートと全ての回答から削除

en: Delete from the central panel and associated surveys
ja_JP: 中央パネルと関連アンケートから削除

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
ja_JP: ブラックリストに入った参加者は、データベースから削除される

en: Delete label set
ja_JP: ラベルセットの削除

en: Delete marked responses
ja_JP: マークされた回答を削除

en: Delete menu entries
ja_JP: メニュー項目削除

en: Delete menus
ja_JP: メニュー削除

en: Delete now
ja_JP: 今すぐ削除

en: Delete one or more participants...
ja_JP: （ひとつ、または複数の）参加者データを削除します。

en: Delete only from the central panel
ja_JP: 中央パネルからのみ削除

en: Delete participant
ja_JP: 参加者削除

en: Delete participant attribute %s
ja_JP: 参加者属性%sを削除

en: Delete participants table
ja_JP: 参加者テーブルを削除

en: Delete question(s)
ja_JP: 質問を削除

en: Delete quotas
ja_JP: クォータ削除

en: Delete responses
ja_JP: 回答を削除

en: Delete roles
ja_JP: 権限グループを削除する

en: Delete survey
ja_JP: アンケートを削除

en: Delete survey files
ja_JP: アンケートファイル削除

en: Delete survey group
ja_JP: アンケートグループ削除

en: Delete survey group not possible
ja_JP: アンケートグループを削除できません

en: Delete survey participant
ja_JP: アンケート参加者削除

en: Delete survey participants
ja_JP: アンケート参加者削除

en: Delete survey participants table
ja_JP: アンケート参加者テーブルを削除

en: Delete surveys
ja_JP: アンケート削除

en: Delete table
ja_JP: テーブル削除

en: Delete the selected entries
ja_JP: 選択されたエントリーを削除

en: Delete this assessment rule
ja_JP: この評価ルールを削除

en: Delete this attribute
ja_JP: この属性を削除

en: Delete this attribute:
ja_JP: この属性を削除：

en: Delete this entry
ja_JP: この入力を削除

en: Delete this entry and related response
ja_JP: このエントリと関連する回答を削除します

en: Delete this participant
ja_JP: この参加者を削除

en: Delete this plugin from the file system
ja_JP: このプラグインをファイルシステムから削除します

en: Delete this response
ja_JP: この回答を削除

en: Delete this subquestion
ja_JP: このサブ質問を削除

en: Delete this survey menu
ja_JP: このアンケートメニューを削除

en: Delete this survey menu entry
ja_JP: このアンケートメニュー項目を削除

en: Delete this user
ja_JP: このユーザを削除

en: Delete this user group
ja_JP: このユーザーグループを削除

en: Delete user
ja_JP: ユーザを削除

en: Delete user group
ja_JP: ユーザーグループ削除

en: Delete value
ja_JP: 値の削除

en: Deleted
ja_JP: 削除された

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ja_JP: 質問を削除すると、それに対する回答オプションや含まれるサブ質問も削除されます。本当に削除しますか？

en: Deleting User
ja_JP: ユーザを削除

en: Deleting answers: %u answers deleted
ja_JP: %u個の回答が削除されました。

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
ja_JP: %u個の評価が削除されました。

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
ja_JP: %u個の条件が削除されました。

en: Deleting groups: %u groups deleted
ja_JP: %u個のグループが削除されました。

en: Deleting orphan survey participants table: %s
ja_JP: 不要な参加者テーブルを削除しています： %s

en: Deleting orphan survey table: %s
ja_JP: 古いアンケート結果テーブルを削除しています:  %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
ja_JP: 孤立した既定値の削除： %u 既定値が削除されました。

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
ja_JP: 孤立したクォータ言語の削除： %u クォータ言語が削除されました

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
ja_JP: 孤立したクォータメンバーの削除： %u クォータメンバーが削除されました

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
ja_JP: 孤立したクォータの削除： %u クォータが削除されました

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
ja_JP: 孤立したユーザーグループの割り当ての削除： %u の割り当てが削除されました

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
ja_JP: %u個の質問属性が削除されました。

en: Deleting questions: %u questions deleted
ja_JP: %u個の質問が削除されました。

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
ja_JP: %u個のアンケートの言語設定が削除されました。

en: Deleting survey participants table: %s
ja_JP: アンケート参加者テーブルを削除しています： %s

en: Deleting survey table: %s
ja_JP: アンケートテーブル削除： %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
ja_JP: %u個のアンケートが削除されました。

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
ja_JP: これらの質問を削除すると、対応する回答オプションと質問も削除されます。続行しますか？

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
ja_JP: グループを削除すると、その中の質問および回答も削除されます。削除しますか？

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
ja_JP: この質問を削除する際、含まれる全ての回答オプションとサブ質問を削除します。続行してよろしいですか？

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
ja_JP: デモモードのみ：ファイルのアップロードは、このシステムでは無効です。

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
ja_JP: デモモード: ログイン用の情報は入っていますので、ログインボタンだけ押して下さい。

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
ja_JP: デモモード：画像のアップロードができません。

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
ja_JP: デモモード：テンプレートファイルのアップロードは無効です。

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
ja_JP: デモモード：テンプレートのアップロードは無効化されています。

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
ja_JP: アップロードファイルの数に応じて、時間がかかります。

en: Deprecated survey themes:
ja_JP: 非推奨アンケートテンプレート：

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
ja_JP: アンケートを説明しますが、まだ質問はしません。

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description of the survey
ja_JP: アンケートの詳細

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: Descriptive statistics
ja_JP: 記述統計

en: Destination URL:
ja_JP: リンク先URL：

en: Destination question group:
ja_JP: 移動先質問グループ：

en: Detailed Error
ja_JP: エラー詳細

en: Detailed admin notification
ja_JP: 管理者通知（詳細）

en: Detailed admin notification body
ja_JP: 詳細管理者通知本文

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
ja_JP: エラーのため、詳細な管理通知を送信できませんでした：%s

en: Detailed admin notification email body:
ja_JP: 管理者通知（詳細）のメール本文:

en: Detailed admin notification subject
ja_JP: 詳細管理者通知件名

en: Detailed admin notification subject:
ja_JP: 詳細通知メール題名：

en: Detailed email notification with response data is sent to:
ja_JP: 通知宛先（詳細：結果つき）

en: Detailed notification attachments:
ja_JP: 管理者通知（詳細）メールに添付するファイル:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
ja_JP: 引数に指定した変数に値がセットされているかどうかを決定する

en: Did Not Save
ja_JP: アンケートの結果内容を記録しませんでした。

en: Dim answered array rows
ja_JP: 回答された配列の行数が少ない

en: Directly show edit mode:
ja_JP: 編集モードを直接表示：

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
ja_JP: `%s` は既に存在しています。他の名前を選択してください。

en: Disable chart
ja_JP: グラフ無効

en: Disable map display
ja_JP: マップ表示無効

en: Disable only
ja_JP: 入力不能にするのみ

en: Disable question script for XSS restricted user:
ja_JP: XSS制限付きユーザーの質問スクリプトを無効にする：

en: Disable the next button until time limit expires
ja_JP: 制限時間が終わるまで「次へ」ボタンを無効化

en: Disable the prev button until the time limit expires
ja_JP: 制限時間が終わるまで「前へ」ボタンを無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
ja_JP: 設定によって無効になっています。このオプションを有効にするには、config.phpファイルの 'showpopups'オプションを設定します。

en: Disagree
ja_JP: 同意しない

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display CPDB participants
ja_JP: CPDB参加者表示

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ja_JP: 残り何秒になったときに、制限時間警告を表示するか（空白のときは表示しない）

en: Display a chart in the statistics?
ja_JP: 統計をグラフで表示しますか？

en: Display as bar chart
ja_JP: 棒グラフとして表示

en: Display as pie chart
ja_JP: 円グラフとして表示

en: Display attribute warnings:
ja_JP: 属性の警告表示：

en: Display chart
ja_JP: グラフの表示

en: Display chart:
ja_JP: チャート表示：

en: Display columns
ja_JP: 列の表示

en: Display dropdown boxes
ja_JP: ドロップダウンボックスの表示

en: Display logo:
ja_JP: ロゴを表示：

en: Display map
ja_JP: 表示

en: Display min and max value under the slider
ja_JP: スライダーの下に表示する最小値と最大値

en: Display mode:
ja_JP: 表示モード：

en: Display my CPDB participants
ja_JP: 参加者データベースの参加者を表示

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
ja_JP: 必要に応じて、小数点記号としてカンマで数値を表示する

en: Display participants
ja_JP: 参加者表示

en: Display responses
ja_JP: 回答を表示

en: Display rows
ja_JP: 表示行数

en: Display slider min and max value
ja_JP: スライダーの最小値と最大値を表示

en: Display survey participants after adding?
ja_JP: 追加した後にアンケート参加者を表示しますか？

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
ja_JP: 時間切れアクションを発動する前に、時間切れメッセージを表示する秒数（空白のときはデフォルトで1秒）

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
ja_JP: 残り何秒になったときに、2回目の制限時間警告を表示するか（空白のときは表示しない）

en: Display this box to:
ja_JP: このボックス表示：

en: Display type
ja_JP: 表示タイプ

en: Display/Export
ja_JP: 表示／出力

en: Display:
ja_JP: 表示：

en: Displaying {count} survey(s).
ja_JP: {count} アンケートを表示中です。

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
ja_JP: {start}-{end} of {count}結果表示

en: Do you really want to continue?
ja_JP: 本当に続けて良いですか？

en: Do you really want to delete all marked responses?
ja_JP: 本当に、マークれた回答を全てを削除しますか？

en: Do you really want to delete this asessment rule?
ja_JP: この評価ルールを本当に削除しますか？

en: Do you really want to delete this label set?
ja_JP: 本当に、このラベルセットを削除しますか？

en: Do you really want to delete this response?
ja_JP: 本当に、この回答を削除しますか？

en: Do you want to continue?
ja_JP: 続行しますか？

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
ja_JP: アンケート参加者テーブルをこのアンケートで作成しますか？

en: Do you want to delete this response?
ja_JP: この回答を削除しますか？

en: Do you want to delete this role?
ja_JP: この権限グループを削除しますか？

en: Do you want to delete this user?
ja_JP: このユーザーを削除しますか？

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
ja_JP: 必要なテーブルを作成して、データベースをLimeSurvey用に設定しますか？

en: Do you want to take ownerschip of this user?
ja_JP: このユーザーの所有権を取得しますか？

en: Don't import if label set already exists:
ja_JP: 同じラベルセットが既に存在している場合は、インポートされません：

en: Don't show
ja_JP: 表示しない

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
ja_JP: 次の値が分からない場合は変更しないでください。

en: Done. Test your survey using the %s icon.
ja_JP: 完了しました。あなたのアンケートを %s アイコンを使ってテストします。

en: Dot (.)
ja_JP: ドット (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
ja_JP: ダブルクリックまたはドラッグアンドドロップにて、左側のリストから右側へあなたの高いランキング項目から低いランキング項目へ移動します。

en: Doughnut
ja_JP: ドーナツ型

en: Doughnut chart
ja_JP: ドーナツチャート

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download all files in this response as a zip file
ja_JP: この回答に含まれるすべてのファイルをzipファイルとしてダウンロードする

en: Download archive
ja_JP: アーカイブダウンロード

en: Download error!
ja_JP: ダウンロードエラー！

en: Download files
ja_JP: ダウンロードファイル

en: Download marked files
ja_JP: ダウンロードするファイル

en: Download the data and the syntax file.
ja_JP: データファイルとシンタックスファイルをダウンロードします。

en: Download this file
ja_JP: このファイルをダウンロード

en: Drag and drop here, or click once to start uploading
ja_JP: ここにドラッグアンドドロップするか、1回クリックしてアップロードを開始します

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
ja_JP: ピンをドラッグして目的の場所にドロップします。また、マップを右クリックすることでピンを動かすことも出来ます。

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
ja_JP: この属性から中央参加者データベースの他のカラムへマッピングするためにドラッグします

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
ja_JP: データをインポートするには、下記の既存の参加者の属性にCSVフィールドをドロップします。

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
ja_JP: 新しい参加者の属性を作成し、これにデータをインポートするには、このエリアにはCSVフィールドをドロップします。

en: Drop-down list
ja_JP: ドロップダウンリスト

en: Dropdown fields
ja_JP: ドロップダウンフィールド

en: Dropdown prefix/suffix
ja_JP: ドロップダウンの先頭/末尾につけ足す文字

en: Dropdown separator
ja_JP: ドロップダウンの区切り

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
ja_JP: 複製されたコードがあるので、これらのエントリは更新されません。

en: Duplicate label set name
ja_JP: 重複ラベルセット名

en: Duplicate records removed
ja_JP: 重複しているレコードを削除しました。

en: Duplicates are determined by:
ja_JP: 重複によって決定されます：

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
ja_JP: 名前（姓・名）とメールアドレスをもとに重複データが検知されます。

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
ja_JP: CSVファイルの中の参加者IDをもとに重複データが検知されます。

en: Duration
ja_JP: 期間

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Dutch (informal)
ja_JP: オランダ語（非公式）

en: E-mail:
ja_JP: メールアドレス：

en: EM value
ja_JP: EM値

en: ERROR MESSAGE
ja_JP: エラーメッセージ

en: EUC-JP Japanese
ja_JP: 日本語（EUC-JP）

en: EUC-KR Korean
ja_JP: 韓国語（EUC-KR）

en: Each answer may only be a number.
ja_JP: 回答ごとに数字のみにします。

en: Each answer must be %s
ja_JP: それぞれ、ちょうど%s個だけ回答してください

en: Each answer must be at least %s
ja_JP: それぞれ、数なくとも%s個回答してください

en: Each answer must be at most %s
ja_JP: それぞれ、最大%sまでで回答してください

en: Each answer must be between %s and %s
ja_JP: それぞれ、%sから%sまでの間で回答してください

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
ja_JP: 質問毎にアドバンス設定で、グラフタイプが定義されます。

en: Earlier than:
ja_JP: 以前：

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
ja_JP: 「パンくずリスト」による簡単なナビゲーション

en: Edge detection format:
ja_JP: エッジ検出フォーマット：

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Group
ja_JP: グループの編集

en: Edit URL parameter
ja_JP: URLパラメータを変更する

en: Edit and look at the assessements for this survey.
ja_JP: このアンケートの評価値の確認と編集

en: Edit answer options
ja_JP: 回答オプションを編集

en: Edit answer options for this question
ja_JP: この質問の回答オプションを編集

en: Edit assessments
ja_JP: 評価編集

en: Edit attribute
ja_JP: 属性を編集

en: Edit condition
ja_JP: 条件を編集

en: Edit current user group
ja_JP: 現在のユーザーグループ編集

en: Edit data policy settings
ja_JP: データポリシー設定編集

en: Edit default answer values
ja_JP: 既定の回答値を編集

en: Edit default answers
ja_JP: 既定の回答編集

en: Edit default anwers
ja_JP: 既定の回答を編集する

en: Edit email templates
ja_JP: メールテンプレートを編集

en: Edit global settings
ja_JP: 全体設定編集

en: Edit group
ja_JP: グループ編集

en: Edit label set
ja_JP: ラベルセットの編集

en: Edit label sets
ja_JP: ラベルセットの編集

en: Edit participant
ja_JP: 参加者編集

en: Edit permissions
ja_JP: 権限を編集

en: Edit permissions for this survey
ja_JP: このアンケートの権限編集

en: Edit presentation and navigation settings
ja_JP: プレゼンテーションとナビゲーション設定編集

en: Edit publication and access settings
ja_JP: 公開とアクセスの設定を編集

en: Edit question
ja_JP: 質問を編集

en: Edit quota
ja_JP: クォーターを編集

en: Edit quotas
ja_JP: クォータ編集

en: Edit quotas for this survey.
ja_JP: このアンケートのクォータ編集

en: Edit response
ja_JP: 回答を編集

en: Edit response URL
ja_JP: 回答編集URL

en: Edit settings for notification and data management
ja_JP: 通知とデータ管理設定編集

en: Edit settings for publication and access control
ja_JP: 公開とアクセス管理設定編集

en: Edit simple plugin settings
ja_JP: 簡単プラグイン設定編集

en: Edit subquestions
ja_JP: サブ質問を編集

en: Edit subquestions for this question
ja_JP: この質問のサブ質問を編集

en: Edit survey group
ja_JP: アンケートグループ編集

en: Edit survey menu
ja_JP: アンケートメニュー編集

en: Edit survey menu entry
ja_JP: アンケートメニュー項目編集

en: Edit survey panel integration
ja_JP: アンケートパネル設定編集

en: Edit survey participant
ja_JP: アンケート参加者の編集

en: Edit survey permissions
ja_JP: アンケート管理権限権限を変更

en: Edit survey permissions for group %s
ja_JP: グループ %s のアンケート管理権限を変更

en: Edit survey permissions for user %s
ja_JP: ユーザ %s のアンケート管理権限を変更

en: Edit survey settings
ja_JP: アンケートの設定を編集

en: Edit text elements and general settings
ja_JP: テキスト要素と全体設定を編集

en: Edit the %s line and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
ja_JP: %s行目を編集して、ファイル名のところをダウンロードしたファイルのフルパスに書き換えます

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
ja_JP: 案内、催促、登録メールテンプレート編集

en: Edit theme options
ja_JP: テンプレートオプション編集

en: Edit theme options for this survey
ja_JP: このアンケートのテンプレートオプションを編集

en: Edit theme permissions for user %s
ja_JP: ユーザー %s のテンプレート権限編集

en: Edit this assessment rule
ja_JP: この評価ルールを編集

en: Edit this attribute
ja_JP: この属性を編集

en: Edit this entry
ja_JP: この入力を編集

en: Edit this participant
ja_JP: この参加者を編集

en: Edit this response
ja_JP: この回答を編集

en: Edit this survey menu
ja_JP: このアンケートメニューを編集

en: Edit this survey menu entry
ja_JP: このアンケートメニュー項目を編集

en: Edit this survey participant
ja_JP: このアンケート参加者を編集

en: Edit this user
ja_JP: このユーザを編集

en: Edit user
ja_JP: ユーザー編集

en: Edit user group
ja_JP: ユーザーグループ編集

en: Edit user permissions for user %s
ja_JP: ユーザー %s のパーミッションを編集

en: Edit user roles
ja_JP: ユーザーの権限グループを編集する

en: Edit value
ja_JP: 値の編集

en: Editing
ja_JP: 編集しています

en: Editing %s
ja_JP: %sを編集しています

en: Editing response (ID %s)
ja_JP: 回答を編集（ID %s）

en: Editing user
ja_JP: ユーザを編集しています

en: Editing user group (Owner: %s)
ja_JP: ユーザグループ（オーナー： %s ）を編集しています

en: Editor
ja_JP: エディタ

en: Editor mode
ja_JP: エディターモード

en: Either admin login name, password or email is empty
ja_JP: adminログイン名、パスワードまたはメールアドレスが空です

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
ja_JP: 長い間操作をしなかったか、そうでなければ、あなたのブラウザのCookieが無効にされているか、または接続に問題がある可能性があります。

en: Email
ja_JP: E-mail

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Email address is not valid.
ja_JP: メールアドレスが無効です。

en: Email address of the participant
ja_JP: 参加者のメールアドレス

en: Email address of the survey administrator
ja_JP: アンケート管理者のメールアドレス

en: Email address to use
ja_JP: 使用するメールアドレス

en: Email address:
ja_JP: Emailアドレス：

en: Email batch size:
ja_JP: メールバッチ処理サイズ：

en: Email error message %s
ja_JP: メールエラーメッセージ %s

en: Email failed
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Email method:
ja_JP: メール送信方式

en: Email settings
ja_JP: メールアドレス設定

en: Email status
ja_JP: メールステータス

en: Email status:
ja_JP: メールステータス：

en: Email successfully sent.
ja_JP: メールを送信しました。

en: Email templates
ja_JP: メールテンプレート

en: Email templates successfully saved.
ja_JP: メールのテンプレートが保存されました。

en: Email to %s (%s) failed.
ja_JP: %s (%s) へのメール送信に失敗しました。

en: Email to %s failed. Error Message : %s
ja_JP: %s にメールを送付できませんでした。エラーメッセージ：%s

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
ja_JP: {LASTNAME}  {FIRSTNAME} （{EMAIL}）　にまだメールを送付しません。アクセスコードがまだ有効ではありません。

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
ja_JP: {LASTNAME}  {FIRSTNAME} （{EMAIL}）　にメールを送付できませんでした。アクセスコードはすでに有効ではありません。

en: Email user group
ja_JP: ユーザーグループメール

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
ja_JP: デモモードがアクティブなためメールが送信されません。

en: Email:
ja_JP: Eメール：

en: Enable
ja_JP: 有効にする

en: Enable assessment mode:
ja_JP: 評価モード有効：

en: Enable chart
ja_JP: グラフ有効

en: Enable map display
ja_JP: マップ表示有効

en: Enable participant-based response persistence:
ja_JP: 参加者ごとの回答の継続性を有効にします。

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
ja_JP: 不安定版のアップデートを有効にすると、拡張機能のアルファ版とベータ版を試すことができます。詳細については、拡張機能の作成者にご相談ください。

en: Encrypted
ja_JP: エンコード

en: Encrypted:
ja_JP: 暗号化：

en: Encrypted?
ja_JP: 暗号化？

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
ja_JP: Sodiumライブラリがインストールされていないため、暗号化は無効になっています

en: Encryption type:
ja_JP: 暗号化タイプ：

en: End
ja_JP: 終了

en: End URL:
ja_JP: 終了URL：

en: End message
ja_JP: 終了メッセージ

en: End message:
ja_JP: 終了メッセージ：

en: End tour
ja_JP: ツアーの終了

en: End url
ja_JP: 終了URL

en: End: %s
ja_JP: 終了： %s

en: English
ja_JP: 英語

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
ja_JP: 回答可能な最小数を保証(0は無制限)

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
ja_JP: サブ質問毎に検証するための真偽式を入力してください。

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
ja_JP: 全体の問題を検証するための真偽式を入力してください。

en: Enter a header text for the first scale
ja_JP: 第一スケールのヘッダテキスト入力

en: Enter a header text for the second scale
ja_JP: 第二スケールのヘッダテキスト入力

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
ja_JP: 削除する回答IDのリストをカンマ区切りで入力します。

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
ja_JP: 名前とパスワードを入力し、「保存」をクリックしてください。

en: Enter a new key
ja_JP: 新規キーを入力

en: Enter a title for your first question group
ja_JP: 最初の質問グループタイトルを入力します

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
ja_JP: 1行に一つの回答を入力してください。セミコロンかタブの区切り文字を使って、コードと回答テキストを入力できます。多言語調査の場合は、セミコロンまたはタブで区切られた同じ行に翻訳を追加して下さい。

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
ja_JP: 1行に1つのラベルを入力します。セミコロンまたはタブでコードとラベルテキストを区切ってコードを提供することができます。多言語調査の場合、同じ行にセミコロンまたはタブで区切られた翻訳を追加します。

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
ja_JP: 以前の質問からサブ質問の順番を得るために、質問のIDを入力してください

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
ja_JP: この質問で一致しない回答を表示するために（セミコロンで区切られた）複数選択質問のコードを入力します。

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
ja_JP: この質問で一致する回答のみ表示するために（セミコロンで区切られた）複数選択質問のコードを入力します。

en: Enter your answers:
ja_JP: 回答を入力してください：

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
ja_JP: 以下に御記入下さい。このアンケートへの参加ページのURLを記載したメールをすぐに送信いたします。

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
ja_JP: ホスト名とポート番号を入力　例： %s

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
ja_JP: ホスト名とポート番号を入力してください。例： my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
ja_JP: ラベル入力：

en: Enter your update key:
ja_JP: アップデートキーを入力：

en: Entity
ja_JP: 実体

en: Equals
ja_JP: 等しい

en: Equals sum value
ja_JP: 合計値が等しい

en: Equals:
ja_JP: 等しい：

en: Equation
ja_JP: 式

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error %s
ja_JP: エラー %s

en: Error : %s
ja_JP: エラー : %s

en: Error Files List
ja_JP: エラーファイルリスト

en: Error code:
ja_JP: エラーコード：

en: Error creating LDAP connection
ja_JP: LDAP接続時エラー

en: Error creating role
ja_JP: 権限グループの作成中にエラーが発生しました

en: Error files list
ja_JP: エラーファイルリスト

en: Error in default value : %s
ja_JP: 既定値にエラーがあります： %s

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Error message returned by IMAP:
ja_JP: IMAPによる戻りエラーメッセージ：

en: Error message: %s
ja_JP: エラーメッセージ：%s

en: Error on %s for subquestion %s: %s
ja_JP: 属性 %s のエラーです。サブ質問 %s: %s

en: Error on response update
ja_JP: 回答更新時のエラー

en: Error saving privacy policy text
ja_JP: プライバシーポリシーテキストの保存中にエラーが発生しました

en: Error saving results
ja_JP: 結果保存エラー

en: Error saving survey texts
ja_JP: アンケートテキストの保存中にエラーが発生しました

en: Error when saving %s for plugin %s
ja_JP: %s 保存中にエラーが発生しました。プラグイン %s

en: Error while creating zip file
ja_JP: ZIPファイル作成中エラー

en: Error while saving group:
ja_JP: グループの保存中にエラーが発生しました：

en: Error while saving:
ja_JP: 保存中にエラーが発生しました：

en: Error while updating template permissions.
ja_JP: テンプレート権限を変更する際にエラーが起こりました。

en: Error!
ja_JP: エラー！

en: Error! Please change your password from your profile settings.
ja_JP: エラー！プロフィール設定からパスワードを変更してください。

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
ja_JP: エラー！一部のテーマはこのテーマを継承しています

en: Error! You cannot uninstall the default template.
ja_JP: エラー！既定のテンプレートはアンインストールできません。

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
ja_JP: エラー！このユーザーを編集する権限がありません。

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
ja_JP: %s 属性削除時のエラーです。エラーメッセージ： %s

en: Error:
ja_JP: エラー：

en: Error:
ja_JP: エラー：

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
ja_JP: エラー：'その他'は予約されたキーワードです。

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
ja_JP: エラー：削除されていないアンケートのファイルはパージできません。アンケートをアンケート一覧から通常通り削除してください。

en: Error: Could not delete some files:
ja_JP: エラー：幾つかのファイルが削除できませんでした：

en: Error: Could not delete survey files.
ja_JP: エラー：アンケートファイルを削除できませんでした。

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
ja_JP: エラー: メールの送信に失敗しました。おそらくPHPの設定の問題です。アンケート内容はちゃんと保存されているのですが、その詳細が書かれたメールを受け取ることはできません。あとで使いますので、今入力した"名前"と"パスワード"をどこかに書きとめておいてください。

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
ja_JP: エラー：プラグインの設定が見つかりませんでした。プラグインの作成者に連絡してください。

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "%s".
ja_JP: エラー：不正な形式のJSON：フィールド %s は、JSON配列または文字列 "inherit"でなければなりません。"%s" に見つかりました。

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
ja_JP: エラー：回答テーブルが存在しません。アンケートは停止できません。

en: Error: Theme "%s" is not installed.
ja_JP: エラー：テンプレート "%s" はインストールされていません。

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
ja_JP: エラー：　この質問には選択肢がありません。または、この言語用のものがありません。

en: Error: There are no answers defined for this question.
ja_JP: エラー: この質問に回答が定義されていません。

en: Error: This question has no answers.
ja_JP: エラー：　回答がありません。

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
ja_JP: エラー：重複した回答コードを利用しようとしています。

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
ja_JP: エラー：重複したラベルのコードを使用しようとしています。

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
ja_JP: エラー：重複したサブ質問のコードを使用しようとしています。

en: Error: You have to enter a group title for each language.
ja_JP: エラー：　グループタイトルをそれぞれの言語で入力してください。

en: Error: You have to enter a name for this label set.
ja_JP: エラー：　ラベルセットの名前を入力してください。

en: Error: no email has been send.
ja_JP: エラー：送信されたメールはありません。

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
ja_JP: 更新チェック中にエラーが発生しました。拡張機能の作成者にサポートを依頼してください。

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
ja_JP: すべての行がそれぞれ一つのサブ質問です。サブ質問の論理コードまたは数値コードの使用を推奨します。あなたの参加者は、サブ質問コードだけを見ることはできません。

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
ja_JP: すべて問題ありません。次のステップを継続してください。

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
ja_JP: 正確に %d 文字です。|正確に %d 文字です。

en: Example data
ja_JP: サンプルデータ

en: Exclude answers?
ja_JP: 回答を除外しますか？

en: Exclude quotas?
ja_JP: クォータを除外しますか？

en: Exclude record IDs?
ja_JP: レコードIDを除外しますか？

en: Exclude survey permissions?
ja_JP: アンケート管理権限をはずしますか?

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
ja_JP: 特定が選択されたときは、他のオプションをすべて除外します。回答コードをセミコロンで区切って複数書くことができます。

en: Exclusive option
ja_JP: 排他的な選択肢

en: Execute survey
ja_JP: アンケート実行

en: Existing attribute
ja_JP: 存在する属性

en: Existing participant attributes
ja_JP: 存在する参加者属性

en: Existing survey participant attributes
ja_JP: アンケートの参加者属性が存在しています

en: Exit and clear survey
ja_JP: 回答を破棄して終了

en: Expand all
ja_JP: 全て広げる

en: Expand/Collapse
ja_JP: 展開/閉じる

en: Expected expressions separated by commas
ja_JP: 式がカンマで区切られていることが考えられます

en: Expected left parentheses after function name
ja_JP: 関数名の後の左括弧が考えられます

en: Expected right parentheses
ja_JP: 右括弧が考えられます

en: Expert mode
ja_JP: エキスパートモード

en: Expiration
ja_JP: 期限終了

en: Expiration date/time:
ja_JP: 期限日時：

en: Expire survey
ja_JP: アンケート期間を終了

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expired: %s
ja_JP: 期限切れ： %s

en: Expiry date/time:
ja_JP: 有効期限終了日時：

en: Exponential expression
ja_JP: 指数表現

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export %s participants to CSV
ja_JP: %s 参加者をCSVへ出力

en: Export VV file
ja_JP: VVファイルを出力

en: Export a VV survey file
ja_JP: VVアンケートファイルを出力

en: Export all participants
ja_JP: 全ての参加者を出力

en: Export as CSV
ja_JP: CSVとしてエクスポート

en: Export as...
ja_JP: ...として出力

en: Export current group
ja_JP: 現在のグループをエクスポート

en: Export data
ja_JP: データを出力

en: Export format:
ja_JP: 出力形式：

en: Export images
ja_JP: 画像出力

en: Export label set
ja_JP: ラベルセット出力

en: Export language:
ja_JP: 出力する言語：

en: Export multiple label sets
ja_JP: ラベルセットを複数出力

en: Export participant to CSV
ja_JP: %s の参加者をCSVにエクスポートする

en: Export participants
ja_JP: 参加者を出力

en: Export printable survey
ja_JP: 印刷アンケート出力

en: Export questions as:
ja_JP: 質問を出力：

en: Export resources as ZIP archive
ja_JP: ZIPアーカイブとしてリソースをエクスポート

en: Export response data to SPSS
ja_JP: 回答データをSPSSコマンドファイルに出力

en: Export responses
ja_JP: 回答の出力

en: Export responses as:
ja_JP: 回答を出力：

en: Export responses to SPSS
ja_JP: 回答をSPSSへ出力

en: Export results
ja_JP: 結果を出力

en: Export selected label sets
ja_JP: 選択されたラベルセットの出力

en: Export survey
ja_JP: アンケート出力

en: Export survey archive
ja_JP: アンケートアーカイブ出力

en: Export survey results
ja_JP: アンケート結果のエクスポート

en: Export survey structure
ja_JP: アンケート構成出力

en: Export syntax
ja_JP: シンタックスを出力

en: Export these responses as PDF:
ja_JP: これらの回答をPDFとしてエクスポートします：

en: Export these responses as queXML PDF:
ja_JP: これらの回答をqueXML PDFとしてエクスポートします：

en: Export this label set
ja_JP: このラベルセットを出力

en: Export this question group
ja_JP: 現在の質問グループを出力

en: Export this question to PDF.
ja_JP: この質問をPDFに出力します。

en: Export this response
ja_JP: この回答を出力

en: Export type
ja_JP: 出力タイプ

en: Export:
ja_JP: 出力：

en: Exported
ja_JP: エクスポートされた

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
ja_JP: アンケートをqueXMLにエクスポートすると、印刷、記入、スキャン、および処理が可能なPDF文書をqueXFソフトウェアで作成することができます。

en: Expression Engine
ja_JP: Expressionエンジン

en: Expression Engine descriptions
ja_JP: 式マネージャーエンジン説明

en: Extend
ja_JP: 拡張

en: Extend theme
ja_JP: 拡張テンプレート

en: Extended
ja_JP: 拡張

en: Extends
ja_JP: 拡張

en: Extension "%s" is already installed.
ja_JP: 拡張機能「%s」はすでにインストールされています。

en: Extension "%s" is not compatible with your LimeSurvey version.
ja_JP: 拡張した "%s"は、本LimeSurveyのバージョンと互換性がありません。

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
ja_JP: 拡張機能　%sにはconfig.xmlで定義されたアップデータがありません

en: Extension configuration file is not valid or missing.
ja_JP: 拡張設定ファイルが無効であるか、見つかりません。

en: Extension configuration file is not valid.
ja_JP: 拡張機能の設定ファイルが無効です。

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
ja_JP: この拡張機能は、本LimeSurveyのバージョンと互換性がありません。

en: External Link
ja_JP: 外部リンク

en: Extra comma found in function
ja_JP: 関数内に余分なカンマが見つかりました

en: Extra right parentheses detected
ja_JP: 余分な右括弧が検出されました

en: Extra token found after expressions
ja_JP: 式の後に余分なトークンがあります

en: Extra tokens found
ja_JP: 余分なトークンが見つかりました

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
ja_JP: 解凍ファイルが見つかりません、権限問題の可能性がありませんか？

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Failed saving the role
ja_JP: 役職権限の保存に失敗しました

en: Failed to activate the plugin.
ja_JP: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Failed to add group! Group already exists.
ja_JP: グループの追加に失敗しました！グループはすでに存在します。

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
ja_JP: グループの追加に失敗しました！グループ名の長さが20文字以上あります。

en: Failed to add user
ja_JP: ユーザが追加できませんでした。

en: Failed to add user group.
ja_JP: ユーザーグループの追加に失敗しました。

en: Failed to add user.
ja_JP: ユーザが追加できませんでした。

en: Failed to create participant entries
ja_JP: 参加者のエントリを作成できませんでした

en: Failed to deactivate the plugin.
ja_JP: プラグインの無効化に失敗しました。

en: Failed to delete answer
ja_JP: 回答を削除できませんでした。

en: Failed to delete subquestion
ja_JP: サブ質問を削除できませんでした

en: Failed to edit user group! Group already exists?
ja_JP: ユーザーグループの編集に失敗しました！グループがすでに存在しませんか？

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
ja_JP: トークンのランダム文字列を生成できませんでした。設定を確認し、opensslまたはmcrypt拡張が有効になっていることを確認してください。

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
ja_JP: バウンスメールアカウントの受信箱への接続に失敗しました。

en: Failed to open the uploaded file!
ja_JP: アップロードファイルを開けません！

en: Failed to remove user.
ja_JP: ユーザーの削除に失敗しました。

en: Failed to update answer:
ja_JP: 回答の更新に失敗：

en: Failed to update answers
ja_JP: 回答を更新できませんでした。

en: Failed to update survey permissions!
ja_JP: アンケート管理権限を変更できません!

en: Fax to:
ja_JP: Fax番号:

en: Feb
ja_JP: 2月

en: February
ja_JP: 2月

en: Female
ja_JP: 女性

en: Field caption
ja_JP: フィールド見出し

en: Field description
ja_JP: フィールド説明

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
ja_JP: フィールドがアスタリスク(%s)で必須にマークされました。

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
ja_JP: アスタリスクでマークされたフィールドは必須です。

en: Fields with %s are required.
ja_JP: %s フィールドは必須です。

en: Fields with %s*%s are required.
ja_JP: %s*%sフィールドが一緒に必要とされます。

en: File
ja_JP: ファイル

en: File %s
ja_JP: ファイル %s

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
ja_JP: ファイル %s はセキュリティ事由により削除できませんでした。

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
ja_JP: ファイル %s は削除されませんでした。/upload/templateフォルダの権限を確認して下さい。

en: File %s deleted
ja_JP: ファイル %s は削除されました

en: File %s uploaded
ja_JP: ファイル %s はアップロードされました。

en: File %s uploaded and %s files unpacked
ja_JP: ファイル%sがアップロードされ、%sファイルが解凍されました

en: File %s, line %s.
ja_JP: ファイル %s, %s 行目

en: File backup created: %s
ja_JP: ファイルバックアップが作成されました: %s

en: File could not be uploaded
ja_JP: ファイルをアップロードできませんでした

en: File count
ja_JP: ファイルカウント

en: File extension:
ja_JP: ファイル拡張子：

en: File is uploaded to currently selected folder
ja_JP: ファイルは現在選択されているフォルダにアップロードされます

en: File management
ja_JP: ファイル管理

en: File manager
ja_JP: ファイルマネージャー

en: File metadata
ja_JP: メタデータ

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: File seems empty or has only one line
ja_JP: ファイルの内容が空か、一行しか入っていません

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
ja_JP: ファイルは一般的なCSV（コンマ区切り）データにしてください。それぞれの値はダブルコーテーションで囲んであってもよいです（よくあるスプレッドシートツールの様に）。一行目はフィールド名が必須で、フィールドの出現順は問いません。

en: File size
ja_JP: ファイルサイズ

en: File successfully deleted
ja_JP: ファイルを削除しました

en: File system
ja_JP: ファイルシステム

en: File upload
ja_JP: ファイルをアップロード

en: File upload succeeded.
ja_JP: ファイルのアップロードに成功しました。

en: File: %s
ja_JP: ファイル： %s

en: File: %s (%s)
ja_JP: ファイル： %s (%s)

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Files Css
ja_JP: ファイル Css

en: Files Js
ja_JP: ファイル Js

en: Files Print Css
ja_JP: ファイル印刷 Css

en: Files are ready for download in archive %s.
ja_JP: ファイルはアーカイブ%sにダウンロードする準備ができています。

en: Files imported:
ja_JP: インポートされたファイル：

en: Files skipped:
ja_JP: スキップされたファイル：

en: Files successfully copied
ja_JP: ファイルが正常にコピーされました

en: Files successfully moved
ja_JP: ファイルを移動しました

en: Filipino
ja_JP: フィリピン語

en: Filter HTML for XSS:
ja_JP: HTMLのXSSフィルター：

en: Filter blank email addresses:
ja_JP: メールアドレスが空のものをフィルタ:

en: Filter by email address:
ja_JP: メールアドレスによるフィルタ：

en: Filter by language:
ja_JP: 言語フィルタ：

en: Filter duplicate records:
ja_JP: 重複しているレコードをフィルター：

en: Filter the available answers by this value
ja_JP: この値で利用可能な回答をフィルタ

en: Filtered from statistics script
ja_JP: 統計スクリプトからフィルタ

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
ja_JP: データベースに設定された既定の設問文の最後の式

en: Finalize response submission
ja_JP: 回答の投稿を確定

en: Finally, activate your survey
ja_JP: 最後にアンケートを有効化します

en: Find first occurrence of a string
ja_JP: 文字列の最初の出現位置を見つける

en: Find highest value
ja_JP: 最も大きい値を調べる

en: Find lowest value
ja_JP: 最も小さい値を調べる

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
ja_JP: 大文字と小文字を区別せずに文字列が最初に出現した位置を調べる

en: Find position of first occurrence of a string
ja_JP: 文字列が最初に出現した位置を調べる

en: Find updates
ja_JP: アップデートを検索

en: Find whether the type of a variable is string
ja_JP: 変数の型が文字列であるかを調べる

en: Finds whether a value is not a number
ja_JP: 変数が数値でないかを調べる

en: Finds whether a variable is NULL
ja_JP: 変数がNULLであるかを調べる

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
ja_JP: 変数が数値か数値形式の文字列であるかを調べる

en: Finds whether the type of a variable is float
ja_JP: 変数の型がfloatであるかを調べる

en: Finish
ja_JP: 終了

en: Finish & save
ja_JP: 終了して保存

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: First choice
ja_JP: 最初の選択

en: First line contains the code of questions:
ja_JP: 質問コードが1行目にある:

en: First name
ja_JP: 名

en: First name of the participant
ja_JP: 参加者の名

en: First name:
ja_JP: 名：

en: Fix automatically numeric value
ja_JP: 自動的に数値を修正

en: Folder
ja_JP: フォルダ

en: Folder: %s
ja_JP: ファルダ： %s

en: Follow the following link to update it
ja_JP: アンケートをリロードするには、次のリンクをクリック：

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
ja_JP: 次のアンケートはまだ実行されていませんが、登録できます。

en: Font color
ja_JP: フォントカラー

en: Font size of PDFs:
ja_JP: PDFのフォントサイズ：

en: Fontawesome icon
ja_JP: Fontawesome アイコン

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
ja_JP: MS Excelで容易に開くことができるように拡張子を 'tab' あるいは 'txt' に変更

en: For further information please contact %s:
ja_JP: 詳細については、 %s にお問い合わせください：

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
ja_JP: ドロップダウンボックスのリストで、たくさんの行を表示します

en: For more information consult our manual, or our forums.
ja_JP: 詳細については、マニュアルまたはフォーラムを参照してください。

en: For more information please consult our manual or our forum.
ja_JP: 詳細は、マニュアルまたはフォーラムを参照してください。

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
ja_JP: これらの追加設定がランダムと関連式設定に最も良いものです。

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
ja_JP: 簡単な調査のために、オープンアクセスモードから始める方がよいでしょう。

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
ja_JP: この簡単なアンケートでは、デフォルトの設定はOKですが、あなた自身のアンケートで有効にするときは注意書きを注意深く読んでください。

en: Forbidden Extension
ja_JP: 禁止する拡張子

en: Force HTTPS:
ja_JP: HTTPSを強制:

en: Force each answer option to have the same height.
ja_JP: 選択肢をすべて決まった高さにそろえる。

en: Force import:
ja_JP: 強制インポート

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
ja_JP: 複数選択リストとランクのリストを強制的に同じ高さにする。

en: Forgot your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか？

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Format a GMT date/time
ja_JP: GMT日時の初期化

en: Format a local date/time
ja_JP: ローカル日時の初期化

en: Format a local time/date as integer
ja_JP: 現地時間/日付を整数値にフォーマット

en: Format a number with grouped thousands
ja_JP: 数値を1000単位でグループ化してフォーマットする

en: Format:
ja_JP: フォーマット：

en: Format: %s
ja_JP: フォーマット： %s

en: Found %s plugins in file system
ja_JP: ファイルシステムに%sプラグインが見つかりました

en: Found & writable
ja_JP: 発見、書き込み可能

en: Found no configuration file for this plugin.
ja_JP: このプラグインの構成ファイルが見つかりませんでした。

en: Found no file
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした

en: Found no participant share
ja_JP: 参加者共有がありません

en: Found no plugin with id %d
ja_JP: ID%dのプラグインが見つかりませんでした

en: Found no plugin with id %d.
ja_JP: ID%dのプラグインが見つかりませんでした。

en: Found no plugin with name %s
ja_JP: %sという名前のプラグインは、見つかりませんでした

en: Found no plugin, or plugin already active.
ja_JP: プラグインが見つからないか、プラグインはすでに有効化されています。

en: Found no plugin, or plugin not active.
ja_JP: プラグインが見つからないか、プラグインが有効化されていません。

en: Found no response with ID %d
ja_JP: ID %d の回答がありません

en: Four
ja_JP: 第4

en: French
ja_JP: フランス語

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
ja_JP: 左から順に[アンケート作成]、[アンケート一覧]、[全体設定]となります。まず、アンケートを作成することから始めます。

en: From survey participants table
ja_JP: アンケート参加者テーブルから

en: Fruity fonts
ja_JP: フルーティーフォント

en: Fruity variations
ja_JP: フルーツのバリエーション

en: Fula
ja_JP: フラニ語

en: Full
ja_JP: フル

en: Full answers
ja_JP: 全回答

en: Full lock
ja_JP: フルロック

en: Full name
ja_JP: フルネーム

en: Full name:
ja_JP: フルネーム：

en: Full names
ja_JP: フルネーム

en: Full question text
ja_JP: 質問テキスト全文

en: Full responses
ja_JP: 完了した回答

en: Full selector
ja_JP: フルセレクタ

en: Full template editor
ja_JP: テンプレートエディタ

en: Function does not support %s arguments
ja_JP: 関数は %s 引数をサポートしていません

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
ja_JP: 関数には少なくとも %s 引数が必要です|関数には少なくとも %s 引数が必要です

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
ja_JP: -1=無制限: %s の箇所で関数はたくさんの引数をサポートできます。

en: Further settings for application administrator
ja_JP: アプリケーション管理者のその他の設定

en: GB2312 Simplified Chinese
ja_JP: 中国語簡体字（GB2312）

en: GBK Simplified Chinese
ja_JP: 中国語簡体字（GBK）

en: GEOSTD8 Georgian
ja_JP: グルジア語（GEOSTD8）

en: GET data method
ja_JP: GET データメソッド

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Gender
ja_JP: 性別

en: General
ja_JP: 全般

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: General filters
ja_JP: 全般フィルタ

en: General options
ja_JP: 全般オプション

en: General replacements
ja_JP: 一般的な置き換え

en: General settings
ja_JP: 一般設定

en: General settings & texts
ja_JP: 全体設定＆テキスト

en: General survey settings
ja_JP: アンケート設定全般

en: Generate QR-Code
ja_JP: QRコードを生成

en: Generate a random integer
ja_JP: ランダムな整数値を生成する

en: Generate access codes
ja_JP: アクセスコード生成

en: Georgian
ja_JP: グルジア語

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: German (informal)
ja_JP: ドイツ語（非公式）

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
ja_JP: UNIXタイムスタンプを日付として取得する(6つの引数のそれぞれはオプションです)

en: Get float value of a variable
ja_JP: 変数の浮動小数点値を取得する

en: Get order from previous question
ja_JP: 前の質問から回答

en: Get string length
ja_JP: 文字列の長さを取得

en: Get system information
ja_JP: システム情報を取得する

en: Get the default location using the user's IP address?
ja_JP: ユーザーのIPアドレスを使用してデフォルトの場所を取得しますか？

en: Get the integer value of a variable
ja_JP: 変数の整数値を取得する

en: Get value of pi
ja_JP: πの値を取得する

en: Global
ja_JP: 全般

en: Global settings
ja_JP: 全体設定

en: Global settings were saved.
ja_JP: 全体設定は保存されました。

en: Global survey settings
ja_JP: グローバルアンケート設定

en: Go to question
ja_JP: 質問へ

en: Go to question group
ja_JP: 質問グループへ戻る

en: Go to survey
ja_JP: アンケートに戻る

en: Go to survey participant and token settings
ja_JP: アンケート参加者とトークン設定へ

en: Go to today
ja_JP: 今日へ移動

en: Google Analytics Tracking ID:
ja_JP: GoogleアナリティクストラッキングID：

en: Google Analytics settings:
ja_JP: Googleアナリティクス設定：

en: Google Analytics style:
ja_JP: Googleアナリティクススタイル：

en: Google Maps API key:
ja_JP: Google Maps APIキー:

en: Google Translate API key:
ja_JP: Google翻訳APIキー：

en: Grand total
ja_JP: 総合計

en: Graph labels:
ja_JP: グラフラベル：

en: Greater than
ja_JP: 次よりも大きい

en: Greater than (Strings)
ja_JP: 次よりも大きい

en: Greater than or equal to
ja_JP: 次よりも大きい、あるいは等しい

en: Greater than or equal to (Strings)
ja_JP: 次よりも大きい、あるいは等しい

en: Greater than:
ja_JP: 次よりも大きな数：

en: Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Gross percentage
ja_JP: 総パーセンテージ

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group / Question order
ja_JP: グループ／質問順序

en: Group 1: The first lot of questions
ja_JP: グループ1：最初の質問

en: Group ID
ja_JP: グループID

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
ja_JP: グループID（gid）：「%s」はすでに言語「%s」で設定されています。

en: Group by Group
ja_JP: グループごと

en: Group by group
ja_JP: グループ毎

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
ja_JP: 条件が満たされないため、グループが削除できません。

en: Group could not be deleted
ja_JP: グループを削除できませんでした。

en: Group description
ja_JP: グループ説明

en: Group description:
ja_JP: グループ説明：

en: Group list
ja_JP: グループリスト

en: Group member can only see own group:
ja_JP: グループメンバーは自分にグループのみ見ることができる

en: Group members
ja_JP: グループメンバー

en: Group name
ja_JP: グループ名

en: Group name can contain only alphanumeric character, underscore or dot.
ja_JP: グループ名は半角英数文字、アンダースコア、ドットのみ含むことができます。

en: Group not found
ja_JP: グループが見つかりません

en: Group not found.
ja_JP: グループが見つかりません。

en: Group of checkboxes
ja_JP: チェックボックスのグループ

en: Group order
ja_JP: グループ順序

en: Group overview
ja_JP: グループ概要

en: Group quick actions
ja_JP: グループクリックアクション

en: Group relevance:
ja_JP: グループ出現条件

en: Group summary
ja_JP: グループ概要

en: Group time
ja_JP: グループ時刻

en: Group:
ja_JP: グループ：

en: Group:
ja_JP: グループ：

en: GroupId missing
ja_JP: グループIDがありません

en: Groups in this survey
ja_JP: このアンケートのグループ

en: Groups to which I belong
ja_JP: 私が所属するグループ

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: HP West European
ja_JP: 西欧（HP）

en: HTML editor
ja_JP: HTMLエディタ

en: HTML editor mode:
ja_JP: HTMLエディタモード：

en: Handle shape
ja_JP: 扱う形状

en: Has been reset
ja_JP: リセットされました

en: Header for first scale
ja_JP: 第一スケールのヘッダ

en: Header for second scale
ja_JP: 第二スケールのヘッダ

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Headings
ja_JP: 見出し

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Height of dropdown
ja_JP: ドロップダウンの高さ

en: Hello
ja_JP: こんにちは

en: Hello %s,
ja_JP: こんにちは、 %s,

en: Hello World Admin Module
ja_JP: Hello World管理モジュール

en: Hello World From Global Settings!
ja_JP: グローバル設定からのHello World！

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
ja_JP: こんにちは、
    
    あなたのアンケート「{SURVEYNAME}」に新しい回答が提出されました。
    
    個々の回答を見るには次のリンクをクリックして下さい:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    個々の回答を編集するには次のリンクをクリックして下さい:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    統計を見るには次のリンクをクリックしてください:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
ja_JP: こんにちは、
    
    あなたのアンケート「{SURVEYNAME}」に新しい回答が提出されました。
    
    個々の回答を見るには次のリンクをクリックして下さい:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    個々の回答を編集するには次のリンクをクリックして下さい:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    統計を見るには次のリンクをクリックしてください:
    {STATISTICSURL}
    
    
    以下の回答が参加者から提出されました:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help about this question
ja_JP: この質問に関するヘルプ

en: Help:
ja_JP: ヘルプ：

en: Here are your new credentials.
ja_JP: これが新しい認証情報です。

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
ja_JP: ここでは、クローズドアクセスモードでアンケートを開始するかどうかを選択できます。

en: Hidden
ja_JP: 隠す

en: Hidden:
ja_JP: 非表示：

en: Hide advanced settings
ja_JP: アドバンスド設定を隠す

en: Hide blacklisted participants:
ja_JP: ブラックリストに入っている参加者を隠す:

en: Hide both
ja_JP: ともに非表示

en: Hide privacy info
ja_JP: プライバシー情報を隠す

en: Hide the tip that is normally shown with a question
ja_JP: 質問と一緒に表示されるTIPを、隠す

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
ja_JP: この質問をいつも隠します。回答値をあらかじめ入れるようなものに便利です。

en: Hide tip
ja_JP: TIP非表示

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hint when response is not valid
ja_JP: 無効なレスポンシブのヒント

en: Hint when response is valid
ja_JP: 有効なレスポンシブのヒント

en: Hints and warnings:
ja_JP: その他設定情報：

en: Home page settings
ja_JP: ホームページ設定

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Hour
ja_JP: 時

en: How many roads must a man walk down?
ja_JP: 人は、どれほどの道を歩かねばならぬのか...

en: How many rows to display
ja_JP: 縦にどれだけ長く表示するか

en: How many users should be created
ja_JP: 作成するユーザーの数

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
ja_JP: 次のボタンをクリックして、すぐにブラウザのキャッシュを消去してください。

en: Huge free text
ja_JP: 自由回答（非常に長い）

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: I accept
ja_JP: 同意する

en: I confirm
ja_JP: 確認しました

en: ID:
ja_JP: ID：

en: IFrame embedding allowed:
ja_JP: IFrameの組込を許可：

en: IP Addresses will be logged
ja_JP: IPアドレスが記録されます。

en: IP Info DB API Key:
ja_JP: IP情報データベースのAPIキー:

en: IP address
ja_JP: IPアドレス

en: IP as default location
ja_JP: 規定場所のIP

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
ja_JP: ISO 8859-1 西ヨーロッパ言語 (latin1)

en: ISO 8859-13 Baltic (latin7)
ja_JP: ISO 8859-13 バルト語 (latin7)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
ja_JP: ISO 8859-2 中央ヨーロッパ言語 (latin2)

en: ISO 8859-7 Greek
ja_JP: ギリシャ語（ISO 8859-7）

en: ISO 8859-8 Hebrew
ja_JP: ヘブライ語（ISO 8859-8）

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
ja_JP: ISO 8859-9 トルコ語 (latin5)

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
ja_JP: アイコン名は簡単なクラス名にしなければなりません（半角英数、半角スペース、半角マイナス、半角アンダースコア）。

en: Icon:
ja_JP: アイコン：

en: Identifier
ja_JP: 名前

en: Identifier:
ja_JP: 名前：

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
ja_JP: エラーが表示されている場合は、それらのエラーの対処を行い、再度この画面を開いて整合性のチェックを確認してください。

en: If necessary the database will be updated in a final step.
ja_JP: データベースの更新がある場合は、最後のステップで行われます。

en: If necessary the database will be updated.
ja_JP: 必要な部分については、データベースが変更されます。

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
ja_JP: サブ質問のいずれかがマークされていた場合、それぞれのマークされたサブ質問の値は評価として追加されます。

en: If participant access codes are used, the public may register for this survey
ja_JP: 参加者アクセスコードを使用する場合に、不特定多数の人がこのアンケートに登録参加出来ます。

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
ja_JP: 参加者ベースの回答永続性が有効になっている場合、参加者は完了後に自分の回答を更新できます。それ以外の場合、参加者は制限なしに新しい回答を追加できます。

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
ja_JP: 一部の参加者が未来の「有効開始」日を設定している場合、その「有効開始」日より前に調査にアクセスすることはできません。

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
ja_JP: 上のボタンが機能しない場合は、このリンクをブラウザのアドレス行にコピーしてください

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
ja_JP: データベースがまだなければ、作成されます。（データベースユーザーに必要な権限があるか確認してください。）すでにデータベースにLimeSurveyテーブルが存在する場合には、インストール後に自動的にアップグレードされます。

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
ja_JP: 外部オプションを設定していない場合、現在の管理画面URLとなります。

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
ja_JP: リンクが機能しないのにHTTPSをオンにした場合、LimeSurverは切断され、アクセスできなくなります。

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
ja_JP: リンクに追加クラスがある場合は、ここに挿入してください。

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
ja_JP: 「回答を匿名にする」がONになっている場合、回答データにはすべてダミーのタイムスタンプ(1980-01-01)を使用して匿名性を確保します。

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
ja_JP: 参加者はすべてのオプションをマークする場合、いったんすべてのチェックを外した後、"排他的なオプション"で設定したオプションをチェックしてください

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
ja_JP: ユーザー名とメールアドレスが有効で内部データベース認証を使用していれば、新規パスワードがあなたに送信されます。

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
ja_JP: もしあなたがブラックリストに追加されているが、このアンケートに参加したい、案内を受取りたい場合には、次のリンクをクリックしてください：
    {OPTINURL}

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
ja_JP: 参加者または通知メールを使用している場合は、管理者のメールアドレスを設定する必要があります。

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
ja_JP: トークン機能か、通知メールを使用する場合は、管理者メールアドレスを設定する必要があります。

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
ja_JP: メールフォーマットを変更する場合は、メールテンプレートを見直して新しいフォーマットに合わせる必要があります

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
ja_JP: '%s'を選んだ場合は次の欄に特定してください。

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
ja_JP: このタブをクリックすると、アンケート設定メニューが表示されます。アンケートの最も重要な設定には、このメニューからアクセスできます。

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
ja_JP: 参加者テーブルを削除すると、アクセスコードがなくてもこのアンケートにアクセスできるようになります。

en: If you disable this option : user with XSS restriction still can add script. This allow user to add cross-site scripting javascript system.
ja_JP: このオプションを無効にすると、XSS制限のあるユーザーでもスクリプトを追加できます。これにより、ユーザーはクロスサイトスクリプティングJavaScriptシステムを追加できます。

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
ja_JP: もし、このアンケートに参加したくない場合、また今後これ以上案内メールを受信したくない場合は、次のリンクをクリックしてください。 リンク:
    {OPTOUTURL}

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
ja_JP: アカウントお持ちでない場合は、%s最初に登録してください%s

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
ja_JP: 手動でURLを入力した場合は、スペルを確認してもう一度お試しください。

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
ja_JP: メールアドレスを御記入いただければ、詳細についてのメールをお送りいたします。

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
ja_JP: あなたがたくさんのアイテムを持っていて、フィルタを使うならば、あなたはブラウザ速度を向上させるためにこれを無効にすることができます。

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
ja_JP: 問題がある場合は、まず最新のブラウザを使用して報告してください。

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
ja_JP: このメールに関してのご質問は、ご遠慮なく、サイト管理者 %s　までどうぞ。ありがとうございました！

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
ja_JP: アクセスコードが発行されている場合は、下のボックスに入力して[続行]をクリックしてください。

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
ja_JP: アクセスコードをお持ちの場合、次のボックスに入力して「続ける」をクリックしてください。

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
ja_JP: このアンケートのアンケート参加者テーブルを初期化すると、このアンケートは、アクセスコードを手動またはURLで提供するユーザーのみがアクセスできます。

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
ja_JP: この属性を削除すると、その内容はすべて失われます。

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
ja_JP: このラベルセットを置き換えると、評価用の値も失われます。

en: If you replace the label set these translations will be lost.
ja_JP: このラベルセットを置き換えると、翻訳した内容も失われます。

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
ja_JP: 「はい」を設定すると、アンケート参加者テーブルとアンケート回答テーブルの間にリンクが存在しなくなります。アクセスコードによって回答を識別することはできません。

en: If you think this is a server error, please contact %s.
ja_JP: これがサーバーエラーであると思われる場合は、 %s に連絡してください。

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ja_JP: 匿名のアンケートで、トークンテーブルが作成され回答日付がスタンプされる場合には、回答者の匿名性を担保するため、トークンでは日付のかわりに「Y」が表示されます。

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
ja_JP: 識別用のアクセスコードを使用してこのアンケートにアクセスした場合、このコードは回答とともに保存されませんのでご安心ください。別のデータベースで管理され、このアンケートを完了したかどうかを示すためにのみ更新されます。識別アクセスコードをアンケートの回答と照合する方法はありません。

en: If you want to activate it click here:
ja_JP: 有効化するには、ここをクリックしてください：

en: If you want to apply original theme options, click here:
ja_JP: オリジナルテンプレートオプションを適用する場合はここをクリック：

en: If you want to change the question group this question is in.
ja_JP: 質問グループを変更する場合は、この質問が含まれています。

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
ja_JP: ブラックリストに載った参加者を出力したい場合、CPDB設定で、”ブラックリストに載った参加者を隠す"設定を"いいえ"としてください。

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
ja_JP: 古いバージョンでエクスポートする。以前のバージョンのアンケートをインポートするときや、ほかに何か問題があるときに選択します。（コードに重複があるときには自動で選択されます）

en: If you want to know more about them, check our manual.
ja_JP: 詳細を知りたい場合は、マニュアルを確認してください。

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
ja_JP: %s を変更したい場合は %s を拡張することができます。

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
ja_JP: 調査データポリシーへのリンクを指定する場合は、"調査ポリシーテキストを必須チェックボックスで表示"を"折りたたみ可能テキスト"に設定し、"調査データポリシーチェックボックスラベル"フィールドのプレースホルダ{STARTPOLICYLINK}と{ENDPOLICYLINK} ポリシーポップアップを開くリンクを定義します。 プレースホルダーがない場合は、付記することができます。

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
ja_JP: 必要に応じて、%sの追加のファイルをアップロードするか、アンケートに戻る場合があります。

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
ja_JP: データベースが共有されている場合、推奨される接頭辞は"lime_"です。設定を空欄のままにしておくことも可能です。

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
ja_JP: データベース接続にカスタムポートで接続したい場合は、コロンを使用して下さい。例）db.host.com:5431

en: Ignore
ja_JP: 無視

en: Ignored columns
ja_JP: 無視されたカラム

en: Image
ja_JP: 画像

en: Images
ja_JP: 画像

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import (CSV)
ja_JP: インポート（CSV）

en: Import (JSON)
ja_JP: インポート（JSON）

en: Import (XML)
ja_JP: インポート（XML）

en: Import CSV
ja_JP: CSVファイルをインポート

en: Import Label Set
ja_JP: ラベルをインポート

en: Import VV file
ja_JP: VVアンケートファイルをインポート

en: Import a VV response data file
ja_JP: VVアンケートファイルをインポート

en: Import a VV survey file
ja_JP: VVアンケートファイルをインポート

en: Import a group
ja_JP: グループインポート

en: Import a question
ja_JP: 質問インポート

en: Import as not finalized answers?
ja_JP: 未完了回答としてインポートしますか？

en: Import failed because of page reload.
ja_JP: ページの再読み込みが原因でインポートに失敗しました。

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
ja_JP: インポートに失敗しました。無効なファイルタイプ '%s' を指定しています。

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
ja_JP: インポート失敗: 強制インポートを指示されましたが、入力ファイルにはアンケートに必要なだけのフィールドがありません。

en: Import failed: No answers could be mapped.
ja_JP: インポート失敗: 対応づけできる回答がありません。

en: Import group
ja_JP: グループをインポート

en: Import label set resources
ja_JP: ラベルセットリソースインポート

en: Import label set(s)
ja_JP: ラベルセットをインポート

en: Import of label set(s) is completed.
ja_JP: ラベルセットのインポートが完了しました。

en: Import of survey is completed.
ja_JP: アンケートのインポートが完了しました。

en: Import old participant table
ja_JP: 古い参加者テーブルをインポート

en: Import participants from:
ja_JP: 次から参加者をインポート：

en: Import permission role from XML
ja_JP: 権限グループをXMLファイルでインポートする

en: Import question
ja_JP: 質問をインポート

en: Import question group
ja_JP: 質問グループをインポート

en: Import resources ZIP archive
ja_JP: リソースZIPアーカイブインポート

en: Import responses
ja_JP: 回答をインポート

en: Import responses from a deactivated survey table
ja_JP: 停止したアンケートテーブルから回答をインポート

en: Import responses from deactivated survey table
ja_JP: 停止したアンケートテーブルからの回答のインポート

en: Import role
ja_JP: 権限グループインポート

en: Import survey
ja_JP: アンケートをインポート

en: Import survey administrators from CSV
ja_JP: CSVからアンケート管理者をインポートする

en: Import survey administrators from Json
ja_JP: Jsonからアンケート管理者をインポートする

en: Import survey data
ja_JP: アンケートをインポート

en: Import survey participants from CSV file
ja_JP: CSVファイルからアンケート参加者をインポート

en: Import survey participants from LDAP
ja_JP: LDAPからアンケート参加者をインポート

en: Import survey resources
ja_JP: アンケートリソースをインポート

en: Import theme result:
ja_JP: テンプレートインポート結果：

en: Import timings (if exist)
ja_JP: 回答タイミングを（もしあれば）インポートする

en: Import users
ja_JP: ユーザーをインポートする

en: Importance
ja_JP: 重要性

en: Important instructions
ja_JP: 重要な説明

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
ja_JP: 重要：CSVインジェクションを防ぐために、等号で始まるすべてのコンテンツを引用してください。

en: Imported Files List
ja_JP: インポートされたファイルリスト

en: Imported files list
ja_JP: インポートされたファイルリスト

en: Imported files:
ja_JP: インポートされたファイル：

en: Imported resources for
ja_JP: インポートされたリソース

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
ja_JP: このグループの中の要素に条件付けられている質問があるので、グループを削除できません。

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
ja_JP: LimeSurveyでは、アンケートは質問グループと質問で構成されています。質問を作成するには、最初に質問グループが必要です。

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
ja_JP: 印刷可能なバージョンでは、条件はこの説明テキストに置き換えられています。

en: In this field you may type a short description of your survey.
ja_JP: このフィールドはアンケートの短い説明に使用できます。

en: Inactive
ja_JP: 停止中

en: Include:
ja_JP: 次を含む：

en: Incomplete only
ja_JP: 未完了のみ

en: Incomplete responses
ja_JP: 未完了の回答

en: Incomplete responses only
ja_JP: 未完了回答のみ

en: Incorrect permissions in your %s folder.
ja_JP: %s フォルダの権限が正しくありません。

en: Incorrect username and/or password!
ja_JP: ユーザ名もしくはパスワードが正しくありません！

en: Increase
ja_JP: 増加

en: Incremental
ja_JP: 進んだ分まで表示

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Info
ja_JP: 情報

en: Inherit
ja_JP: 継承する

en: Inherit everything
ja_JP: すべて継承

en: Inherit:
ja_JP: 継承：

en: Inherited value:
ja_JP: 継承された値：

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
ja_JP: 初期スーパーユーザーは削除できません！

en: Initialise participant table
ja_JP: 参加者テーブル初期化

en: Inline HTML editor
ja_JP: インラインHTMLエディタ

en: Inline text
ja_JP: インラインテキスト

en: Input
ja_JP: 入力

en: Input validation
ja_JP: 入力の検証

en: Insert a new subquestion after this one
ja_JP: この後に新しいサブ質問を挿入

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
ja_JP: 印刷バージョンで、この質問の前に改ページをするか

en: Insert page break in printable view
ja_JP: 印刷バージョンで改ページするか

en: Insert/edit placeholder field
ja_JP: プレースホルダーフィールドの挿入／編集

en: Inserting the label set failed.
ja_JP: ラベルセットの挿入に失敗しました。

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
ja_JP: 改行文字の前にHTMLの改行タグを挿入する

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install ZIP
ja_JP: ZIPをインストール

en: Install plugin ZIP file
ja_JP: ZIPファイルプラグインをインストール

en: Install plugin by ZIP archive
ja_JP: プラグインをZIPアーカイブでインストール

en: Install this plugin
ja_JP: このプラグインをインストール

en: Installation aborted.
ja_JP: インストール中止

en: Installed survey themes:
ja_JP: インストールされているアンケートテンプレート：

en: Instructions for the impatient
ja_JP: SPSSインポート簡易説明…

en: Integer only
ja_JP: 整数値のみ

en: Interface language:
ja_JP: インターフェイス言語：

en: Interfaces
ja_JP: インターフェイス

en: Internal database authentication
ja_JP: 内部データベース認証

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
ja_JP: 内部データベース認証は、このユーザに許可されていません

en: Interview time
ja_JP: サーバー時刻

en: Invalid ID
ja_JP: 無効なID

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
ja_JP: 無効なPerl正規表現: %s

en: Invalid action
ja_JP: 無効なアクション

en: Invalid datetime %s value for %s
ja_JP: 無効な日時 %s です（ %s）

en: Invalid email address.
ja_JP: emailアドレスが無効です。

en: Invalid group id
ja_JP: 無効なグループID

en: Invalid group number for this survey:
ja_JP: このアンケートでは無効なグループ番号：

en: Invalid label set.
ja_JP: 無効なラベルセットです。

en: Invalid language
ja_JP: 無効な言語

en: Invalid notification id
ja_JP: 無効な通知ID

en: Invalid numeric value for %s
ja_JP: 無効な数値 %s です

en: Invalid parameter %s (%s already set)
ja_JP: 無効なパラメータ%s（%sは既に設定されています）

en: Invalid question
ja_JP: 無効な質問

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
ja_JP: 無効な質問－おそらく、サブ質問や言語 %s 用の言語固有の設定が不足しています

en: Invalid question code %s
ja_JP: 無効な質問コード %s

en: Invalid question group id
ja_JP: 無効な質問グループID

en: Invalid question id
ja_JP: 無効な質問ID

en: Invalid screen name
ja_JP: 無効なスクリーン名

en: Invalid survey ID
ja_JP: 無効なアンケートID

en: Invalid survey id
ja_JP: 無効なアンケートID

en: Invalid theme name
ja_JP: 無効なテンプレート名

en: Invalid type.
ja_JP: 無効なタイプです。

en: Invalid value(s) on the stack
ja_JP: スタック上の無効な値

en: Invitation
ja_JP: 案内メール

en: Invitation %s skipped, already sent.
ja_JP: 案内 %s スキップされました。既に送信されています。

en: Invitation attachments:
ja_JP: 案内メールに添付するファイル:

en: Invitation email
ja_JP: 招待メール

en: Invitation email body
ja_JP: 案内メール本文

en: Invitation email body:
ja_JP: 案内メールの本文:

en: Invitation email subject
ja_JP: 案内メール件名

en: Invitation email subject:
ja_JP: 案内メール題名：

en: Invitation email:
ja_JP: 案内メール本文：

en: Invitation sent date
ja_JP: 案内メール送信日

en: Invitation sent to:
ja_JP: 案内メールを以下に送付：

en: Invitation sent?
ja_JP: 案内メールを以下に送付：

en: Invitation status:
ja_JP: 案内メールステータス：

en: Invitation to participate in a survey
ja_JP: アンケートの御案内

en: Invitations & reminders
ja_JP: 案内＆催促

en: Invited
ja_JP: 案内済

en: Irish
ja_JP: アイルランド語

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
ja_JP: 「合計値と等しい」か、「最小合計値」がセットされた場合、回答を空にすることを許可しますか？

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
ja_JP: 参加者はアップロードされたファイルにコメントを付ける必要がありますか？

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
ja_JP: 参加者はアップロードされたファイルにタイトルを付ける必要がありますか？

en: Is your ComfortUpdate up to date?
ja_JP: 簡単アップデートを更新しますか？

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
ja_JP: また、検索置換、一括並べ替え、ループ（繰り返しグループ）、テスト（必須または検証基準を一時的に無効にするなど）など、一括編集を簡単に行うことができます。

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
ja_JP: SGQAコードへの依存を完全に排除します。

en: It is missing a quota message for the following languages:
ja_JP: 次の言語でクォータメッセージがありません；

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
ja_JP: 条件をエクスポートできず、すべての質問タイプをエクスポートすることができないため、LimeSurveyアンケートのバックアップには適していません。

en: It is presented group by group.
ja_JP: 質問はグループごとに表示されます。

en: It is presented on one single page.
ja_JP: 質問は一つのページにまとめて表示されます。

en: It is presented question by question.
ja_JP: 質問は一問ずつ表示されます。

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
ja_JP: 簡単アップデートは、アップデートの試行バージョンを把握していません。処理を再始動してください。

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
ja_JP: 簡単アップデートサーバーが応答しませんでした。数分後に再試行するか、LimeSurveyチームに連絡してください。

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
ja_JP: サーバー上で、PHP CURLライブラリがサポートされていません。簡単ップデートの実施前にPHP CURLライブラリをインストールしてください。

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
ja_JP: 現在のバージョンはGitHubレポジトリのバージョンのため、簡単アップデートは使用できません。

en: It uses cookies for access control.
ja_JP: アクセス管理のためにクッキーを利用します。

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
ja_JP: また、HTML対応のデバイスやブラウザに配置するのに必要なスタイルシートも含まれています。

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
ja_JP: これは同時にアンケートのためにアップロードされているすべてのリソース/ファイルも削除します。

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
ja_JP: 「.lsa」で終わるZIPファイルに次のデータが含まれます。

en: It will not affect your update key.
ja_JP: あなたのアップデートキーには影響ありません。

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
ja_JP: ロジックやEM機能は含まれていませんので、あなた自身で考慮する必要があります。

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
ja_JP: LimeSurveyで回答の統計情報を見ることは可能です。

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italian (informal)
ja_JP: イタリア語（略式）

en: Iterate survey
ja_JP: アンケートを繰り返す

en: JS-Debug mode [Backend]:
ja_JP: JS-デバッグモード[バックエンド]:

en: JS-Debug mode [Frontend]:
ja_JP: JS-デバッグモード[フロントエンド]:

en: Jan
ja_JP: 1月

en: January
ja_JP: 1月

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: JavaScript files:
ja_JP: JavaScriptファイル：

en: Join array elements with a string
ja_JP: 文字列で配列要素を結合

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
ja_JP: 接続文字で接続された文字が返ります。この関数は、implode("",argN)のエイリアスです。

en: Jul
ja_JP: 7月

en: July
ja_JP: 7月

en: Jump to question after import?
ja_JP: インポート後にインポートした質問を表示しますか？

en: Jun
ja_JP: 6月

en: June
ja_JP: 6月

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
ja_JP: このボタンをクリックするだけで、あなたのアンケートをテストすることができる新しいウィンドウが開きます。

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
ja_JP: あなたの友人とこのリンクを共有してください。もちろん、自分でテストしてください。

en: KOI8-R Relcom Russian
ja_JP: ロシア語（KOI8-R Relcom）

en: KOI8-U Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語（KOI8-U）

en: Kannada
ja_JP: カンナダ

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Keep old value
ja_JP: 古い値を維持

en: Key can't be null!
ja_JP: キーは、nullにできません。

en: Key update
ja_JP: キー更新

en: Kinyarwanda
ja_JP: キニヤルワンダ語

en: Kirundi
ja_JP: キルンディ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Kurdish (Kurmanji)
ja_JP: クルド語（クルマンジー）

en: Kurdish (Sorani)
ja_JP: クルド語（Sorani）

en: Kyrgyz
ja_JP: キルギス語

en: LDAP authentication
ja_JP: LDAP認証

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
ja_JP: LDAP認証失敗：PHPのLDAPモジュールが利用できません。

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
ja_JP: LDAPが無効であるか、LDAPクエリが定義されていません。

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
ja_JP: LDAPクエリーは、/application/config/ldap.php の設定ファイルにて管理者により定義されています

en: LDAP query
ja_JP: LDAPクエリ

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Label %s
ja_JP: ラベル %s

en: Label could not be created.
ja_JP: ラベルを作成できませんでした。

en: Label for 'Other:' option
ja_JP: 'その他' 選択肢のラベル

en: Label set ID
ja_JP: ラベルセットID

en: Label set browser
ja_JP: ラベルセットブラウザ

en: Label set couldn't be saved
ja_JP: ラベルセットを保存できませんでした

en: Label set editor
ja_JP: ラベルセットエディター

en: Label set import summary
ja_JP: ラベルセットインポートの概要

en: Label set name
ja_JP: ラベルセット名

en: Label set storage
ja_JP: ラベルセットストレージ

en: Label set successfully saved
ja_JP: ラベルセットが正常に保存されました

en: Label set successfully saved.
ja_JP: ラベルセットが正常に保存されました。

en: Label set sucessfully created.
ja_JP: ラベルセットが正常に作成されました。

en: Label set sucessfully deleted.
ja_JP: ラベルセットは正常に削除されました。

en: Label set “%s” was successfully deleted.
ja_JP: ラベルセット “%s” は正常に削除されました。

en: Label sets
ja_JP: ラベルセット

en: Label sets list
ja_JP: ラベルセットリスト

en: Label wrapping width
ja_JP: ラベル折り返し幅

en: Label:
ja_JP: ラベル：

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Labels sucessfully updated
ja_JP: ラベルが無事更新されました。

en: Landscape
ja_JP: 横向き

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language code
ja_JP: 言語コード

en: Language selection
ja_JP: 言語選択

en: Language successfully deleted
ja_JP: 言語が正常に削除されました

en: Language switch
ja_JP: 言語の変更

en: Language:
ja_JP: 言語：

en: Language?
ja_JP: 言語?

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Languages:
ja_JP: 言語:

en: Last VV version
ja_JP: 最新バージョンのVV

en: Last invited
ja_JP: 最新の案内

en: Last login
ja_JP: 前回のログイン

en: Last name
ja_JP: 姓

en: Last name of the participant
ja_JP: 参加者の姓

en: Last name:
ja_JP: 姓：

en: Last page
ja_JP: 最終ページ

en: Last recorded login
ja_JP: 最後に記録されたログイン

en: Last reminder sent date
ja_JP: 最新の催促メール送信日付

en: Last updated:
ja_JP: 最終更新：

en: Last visited question:
ja_JP: 最終訪問質問：

en: Last visited survey:
ja_JP: 最終訪問アンケート：

en: Later than:
ja_JP: 以降：

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Launch the survey with this participant
ja_JP: この参加者と一緒にアンケートを開始します

en: Left to right
ja_JP: 左から右へ

en: Less than
ja_JP: 次よりも小さい

en: Less than (Strings)
ja_JP: 次よりも小さい

en: Less than or equal to
ja_JP: 次よりも小さい、あるいは等しい

en: Less than or equal to (Strings)
ja_JP: 次よりも小さい、あるいは等しい

en: Less than:
ja_JP: 次よりも小さな数：

en: Let's add a question group
ja_JP: 質問グループを追加しましょう

en: Let's have a look at your first survey.
ja_JP: 最初のアンケートを見ましょう。

en: Let's start with subquestions.
ja_JP: サブ質問から始めましょう。

en: Level
ja_JP: レベル

en: License
ja_JP: ライセンス

en: License:
ja_JP: ライセンス：

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
ja_JP: LimeSurvey 3.x以降は、LimeSurvey管理用にInternet Explorerをサポートしていません。しかし、機能のほとんどはまだ動作するはずです。

en: LimeSurvey Forums
ja_JP: LimeSurveyフォーラム

en: LimeSurvey Fruity Theme
ja_JP: LimeSurvey Fruityテーマ

en: LimeSurvey Homepage
ja_JP: LimeSurveyホームページ

en: LimeSurvey Manual
ja_JP: LimeSurveyマニュアル

en: LimeSurvey build
ja_JP: LimeSurveyビルド

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
ja_JP: このデータベースの作成を試みます。

en: LimeSurvey extension marketplace
ja_JP: LimeSurvey拡張マーケットプレイス

en: LimeSurvey has been installed successfully.
ja_JP: アンケートの回答はすべて保存されました。

en: LimeSurvey installer
ja_JP: LimeSurvey インストーラ

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
ja_JP: LimeSurveyはさまざまな質問タイプを提供しています。

en: LimeSurvey online manual
ja_JP: LimeSurvey オンラインマニュアル

en: LimeSurvey theme editor
ja_JP: LimeSurvey テンプレートエディタ

en: LimeSurvey version
ja_JP: LimeSurveyバージョン

en: Limesurvey online manual
ja_JP: LimeSurveyオンラインマニュアル

en: Limit
ja_JP: 制限

en: Limit the number of possible answers
ja_JP: 可能な回答数の制限

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
ja_JP: データベースのカラム数による回答可能数制限

en: Limit time to answer question (in seconds)
ja_JP: 質問に回答する制限時間（秒）

en: Limit:
ja_JP: レコード数上限:

en: Line
ja_JP: 行

en: Line %s
ja_JP: 行 %s

en: Line %s : %s
ja_JP: 行 %s : %s

en: Line %s : %s %s
ja_JP: 行 %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
ja_JP: 行 %s : %s %s (%s)

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
ja_JP: 行 %s : %s %s (%s) - トークン : %s

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
ja_JP: 行 %s: %s のフィールドを見つけましたが、%s であるべきです

en: Line chart
ja_JP: ラインチャート

en: List
ja_JP: 一覧

en: List (Dropdown)
ja_JP: リスト（ドロップダウン）：　単一回答

en: List (Radio)
ja_JP: リスト（ラジオボタン）：　単一回答

en: List active surveys
ja_JP: 実行中アンケート一覧

en: List all
ja_JP: 一覧

en: List available surveys
ja_JP: 利用可能なアンケート一覧

en: List menu entries
ja_JP: メニュー項目リスト

en: List question groups
ja_JP: 質問グループリスト

en: List questions
ja_JP: 質問リスト

en: List survey publicly:
ja_JP: 公開アンケート一覧に表示：

en: List surveys
ja_JP: アンケート一覧

en: List with comment
ja_JP: リスト（コメントつき）

en: Listed publicly:
ja_JP: 公開リスト：

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Load
ja_JP: 読込

en: Load error. Please contact the plugin author.
ja_JP: 読み込みエラー。プラグインの作成者に連絡してください。

en: Load now
ja_JP: 今読み込む

en: Load unfinished survey
ja_JP: 未完了アンケートの読み込み

en: Load with pjax
ja_JP: pjaxでロードする

en: Loading translations
ja_JP: 翻訳をロード中

en: Loading...
ja_JP: 読込中…

en: Local Server
ja_JP: ローカルサーバ

en: Location
ja_JP: 位置

en: Lock question organizer
ja_JP: 質問並替機能をロック

en: Lock question organizer in sidebar by default:
ja_JP: デフォルトで質問バーをサイドバーにロックする：

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Logic
ja_JP: ロジック

en: Logic File for Survey #
ja_JP: アンケートのロジックファイル

en: Logo
ja_JP: ロゴ

en: Logo file
ja_JP: ロゴファイル

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Logout successful.
ja_JP: ログアウトしました。

en: Long free text
ja_JP: 自由回答（長い）

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
ja_JP: 文字で始まる小文字と数字 - 長さは6〜60文字

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: MYSQL version is only %s
ja_JP: MySQLバージョンは %s のみです

en: MYSQL version required:
ja_JP: MySQL必要バージョン：

en: Mac Central European
ja_JP: 中欧（Mac）

en: Mac West European
ja_JP: 西欧（Mac）

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

en: Mail to all Members
ja_JP: すべてのメンバにメール

en: Main Admin Screen
ja_JP: 管理画面

en: Main survey menu
ja_JP: メインアンケートメニュー

en: Maintenance mode is active!
ja_JP: メンテナンスモードがアクティブです！

en: Maintenance mode:
ja_JP: メンテナンスモード：

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
ja_JP: メンテナンスモード：
    オフ
    ソフトロック-参加者は開始済みのアンケートを完了することができ、新しい参加者は許可されません
    完全なロック-参加者は、アンケートを開始した場合でも、回答を許可されません

en: Maintenance!
ja_JP: メンテナンス！

en: Make a comment on your choice here:
ja_JP: この選択についてのコメント:

en: Make a string lowercase
ja_JP: 文字列を小文字に替える

en: Make a string uppercase
ja_JP: 文字列を大文字に替える

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
ja_JP: ボタンをクリックする前に、この画面のすべての画像がロードされていることを確認してください。

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
ja_JP: 'その他' を選択したときは、欄への入力を必須にする

en: Make these mappings automatic in future
ja_JP: 今後これらのマッピングを自動化する

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
ja_JP: この質問をアンケートで必須にします。オプション「ソフト」を使用すると、回答を提供せずに質問をスキップできます。

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malayalam
ja_JP: マラヤラム

en: Male
ja_JP: 男性

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Manage attribute fields
ja_JP: 属性フィールド管理

en: Manage attributes
ja_JP: 属性管理

en: Manage label sets
ja_JP: ラベルセット管理

en: Manage menu entries
ja_JP: メニュー項目管理

en: Manage survey administrators
ja_JP: アンケート管理ユーザー

en: Manage your key
ja_JP: あなたのキーを管理

en: Mandatory
ja_JP: 必須

en: Mandatory Question
ja_JP: 強制回答の質問

en: Mandatory attribute
ja_JP: 必須属性

en: Mandatory field:
ja_JP: 必須フィールド:

en: Mandatory fields:
ja_JP: 必須フィールド：

en: Mandatory:
ja_JP: 回答必須:

en: Mandatory?
ja_JP: 必須？

en: Map height
ja_JP: 地図の縦幅

en: Map height in pixel
ja_JP: マップの高さ（ピクセル単位）

en: Map participant attributes
ja_JP: 参加者属性マップ

en: Map survey participant attributes
ja_JP: アンケート参加者属性マップ

en: Map width
ja_JP: 地図の横幅

en: Map width in pixel
ja_JP: マップ幅（ピクセル単位）

en: Map your central participant attributes to existing survey participant attributes or create new ones
ja_JP: 中央の参加者属性を既存の調査参加者属性にマップするか、新しい属性を作成します

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
ja_JP: アンケート参加者属性を既存の参加者属性か新しい参加者属性にマッピングする

en: Map zoom level
ja_JP: 地図のズームレベル

en: Mar
ja_JP: 3月

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: March
ja_JP: 3月

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
ja_JP: 質問情報の要素前のマージン（mm）

en: Mask questions
ja_JP: マスク質問

en: Max number of files
ja_JP: ファイル個数の最大限

en: Max reminders:
ja_JP: 最大催促メール：

en: Maximum
ja_JP: 最大値

en: Maximum answers
ja_JP: 最大回答数

en: Maximum characters
ja_JP: 最大文字数

en: Maximum characters allowed
ja_JP: 許可された最大文字数

en: Maximum columns for answers
ja_JP: 回答の最大カラム

en: Maximum date
ja_JP: 最大の日付

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
ja_JP: 日付形式「YYYY-MM-DD」または、英語での日時の最大日付が有効です。式マネージャーは、YYYY-MM-DD形式のみ、同じページ内でなければ、日付もドロップダウンに使用可能です。

en: Maximum file size allowed (in KB)
ja_JP: 許可された最大文字数（KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
ja_JP: この質問に対して参加者がアップロードできる最大ファイル数

en: Maximum sum value
ja_JP: 最大合計値

en: Maximum sum value of multiple numeric input
ja_JP: 複数の入力の最大合計値

en: Maximum value
ja_JP: 最大値

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
ja_JP: 複数行文字質問タイプの最大値

en: Maximum value of the numeric input
ja_JP: 複数の入力値の最大限

en: Maximum:
ja_JP: 最大：

en: May
ja_JP: 5月

en: Maybe you don't have permission.
ja_JP: おそらく、権限がありません。

en: Median:
ja_JP: 中央値：

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Menu ID?
ja_JP: メニューID?

en: Menu class
ja_JP: メニュークラス

en: Menu class?
ja_JP: メニュークラス?

en: Menu configuration
ja_JP: メニュー設定

en: Menu entries
ja_JP: メニュー項目

en: Menu entries configuration
ja_JP: メニュー項目設定

en: Menu icon
ja_JP: メニューアイコン

en: Menu icon type
ja_JP: メニューアイコンタイプ

en: Menu link
ja_JP: メニューリンク

en: Menu name
ja_JP: メニュー名

en: Menu title
ja_JP: メニュータイトル

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message:
ja_JP: 本文：

en: Millisecond
ja_JP: ミリ秒

en: Min days between reminders:
ja_JP: 催促メールの最小間隔（日）：

en: Min number of files
ja_JP: ファイル個数の最小限

en: Minimum
ja_JP: 最小値

en: Minimum answers
ja_JP: 最小回答数

en: Minimum date
ja_JP: 日付の下限

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
ja_JP: 日付形式「YYYY-MM-DD」または、英語での日時の最小日付が有効です。式マネージャーは、YYYY-MM-DD形式のみ、同じページ内でなければ、日付もドロップダウンに使用可能です。

en: Minimum height of single choice answer boxes
ja_JP: 択一選択の回答ボックスの最小の高さ

en: Minimum height of subquestion items
ja_JP: サブ質問の最小の高さ

en: Minimum memory available
ja_JP: 最低限必要なメモリ

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
ja_JP: この質問に対して参加者がアップロードしなければならない最小ファイル数

en: Minimum password length
ja_JP: パスワードの最小の長さ

en: Minimum requirements
ja_JP: 最小構成

en: Minimum section height (mm)
ja_JP: セクションの最小の高さ（mm）

en: Minimum sum value
ja_JP: 最小合計値

en: Minimum value
ja_JP: 最小値

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
ja_JP: 配列（自由ラベル）の最小値

en: Minimum value of the numeric input
ja_JP: 複数の入力の最小値

en: Minimum:
ja_JP: 最小：

en: Minute
ja_JP: 分

en: Minute step interval
ja_JP: 分の間隔

en: Miscellaneous files
ja_JP: その他のファイル

en: Missing %s closing right parentheses
ja_JP: 右括弧を閉じる %s が不足しています

en: Missing columns
ja_JP: 不足したカラム

en: Missing configuration file.
ja_JP: 構成ファイルがありません。

en: Missing source tag in updater xml
ja_JP: アップデーターxmlにソースタグがありません

en: Missing stable tag in updater xml
ja_JP: アップデーターxmlにstableタグがありません

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
ja_JP: 拡張機能　config.xmlの%sにタグ%sがありません

en: Missing tag %s in extension config.xml
ja_JP: 拡張機能　config.xmlにタグ%sがありません

en: Missing type tag in updater xml
ja_JP: アップデーターxmlにtypeタグがありません

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Mod time
ja_JP: 修正時間

en: Modified at
ja_JP: 更新日

en: Modified by
ja_JP: 更新者

en: Modified on
ja_JP: 更新日

en: Modify
ja_JP: 変更

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Montenegrin
ja_JP: モンテネグロ語

en: Month
ja_JP: 月

en: Month display style
ja_JP: 月の表示形式

en: More about conditions and the ExpressionScript engine.
ja_JP: 条件とExpressionScriptエンジンの詳細

en: More languages
ja_JP: その他の言語

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move all fields to create column
ja_JP: カラムを作成したフィールド全てを移動

en: Move file
ja_JP: ファイルを移動

en: Move on without warning
ja_JP: 警告なしに次に進む

en: Move to question:
ja_JP: 質問へ移動：

en: Moving user templates to new location at %s...
ja_JP: %sにユーザーテンプレートを新しい場所に移動...

en: Multiple choice
ja_JP: 複数選択

en: Multiple choice questions
ja_JP: 複数選択質問

en: Multiple choice with comments
ja_JP: コメントつき複数選択

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
ja_JP: 複数の入力合計はこの値と等しくなければならない

en: Multiple numerical input
ja_JP: 数字入力（複数）

en: Multiple short text
ja_JP: 自由回答（短い・複数）

en: My account
ja_JP: マイアカウント

en: My first question group
ja_JP: 最初の質問グループ

en: My personal menu entries
ja_JP: 個人メニュー項目

en: My personal menus
ja_JP: パーソナルメニュー

en: My personal settings
ja_JP: 個人設定

en: My profile
ja_JP: プロフィール

en: My user groups
ja_JP: 私のユーザーグループ

en: MySQL database engine type
ja_JP: MySQLデータベースエンジンタイプ

en: Myanmar (Burmese)
ja_JP: ミャンマー（ビルマ）

en: Name
ja_JP: 名前：

en: Name [ID]
ja_JP: 名前 [ID]

en: Name of the page where the box should be shown
ja_JP: ボックスが表示されるページの名称

en: Name of the survey
ja_JP: アンケートの名称

en: Name of the survey administrator
ja_JP: アンケート管理者名

en: Name should be at least have one sign
ja_JP: 名前には少なくとも1つの記号が必要です

en: Name:
ja_JP: 名前：

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Navigation delay (seconds):
ja_JP: ナビゲーションが現れるまでの時間(秒):

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
ja_JP: {n}アクセスコードが必要です。| {n}アクセスコードが必要です。

en: Neither agree nor disagree
ja_JP: どちらでもない

en: New
ja_JP: 新規

en: New UNSTABLE update available:
ja_JP: 開発版の利用可能な新規更新：

en: New answer for quota '%s'
ja_JP: クォータ '%s' の新規回答

en: New answer option
ja_JP: 新規回答オプション

en: New box
ja_JP: 新規ボックス

en: New box created
ja_JP: 新規ボックスが作成されました

en: New dummy participants were added.
ja_JP: 新しいダミー参加者が追加されました。

en: New entry was added.
ja_JP: 新規エントリーが追加されました。

en: New files were successfully installed.
ja_JP: 新しいファイルが正常にインストールされました。

en: New files will be downloaded and installed.
ja_JP: 新規ファイルはダウンロードされ、インストールされます。

en: New key
ja_JP: 新規キー

en: New label set
ja_JP: 新しいラベルセット

en: New password:
ja_JP: 新規パスワード：

en: New password: %s
ja_JP: 新しいパスワード: %s

en: New question group
ja_JP: 新しい質問グループ

en: New question group was saved.
ja_JP: 新規質問グループの保存

en: New quota
ja_JP: 新規クォータ

en: New quota saved
ja_JP: 新規に保存されたクォータ

en: New rows
ja_JP: 新しい行

en: New scenario number:
ja_JP: 新しいシナリオ番号：

en: New survey
ja_JP: 新規アンケート

en: New survey id:
ja_JP: 新規アンケートID:

en: New survey title:
ja_JP: 新規アンケートタイトル：

en: New update available:
ja_JP: 利用可能な新しいアップデート：

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Next century
ja_JP: 次の世紀

en: Next choice
ja_JP: 次の選択

en: Next decade
ja_JP: 次の10年

en: Next month
ja_JP: 次月

en: Next year
ja_JP: 次年

en: Next, we will create subquestions and answer options.
ja_JP: 次に、サブ質問と回答オプションを作成します。

en: No
ja_JP: いいえ

en: No (but optional)
ja_JP: No（オプション）

en: No CFIELDNAME field set!
ja_JP: CFIELDNAMEフィールドが設定されていません！

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
ja_JP: グループIDが付与されませんでした。質問をインポートできません。

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
ja_JP: アンケートIDが付与されませんでした。質問をインポートできません。

en: No Username selected.
ja_JP: ユーザ名が選択されていません。

en: No answer
ja_JP: 回答なし

en: No answer:
ja_JP: 回答なし：

en: No answers have been set for this quota.
ja_JP: このクォータにセットされた回答がありません。

en: No attributes found.
ja_JP: 属性は見つかりません。

en: No available surveys
ja_JP: 利用可能なアンケートはありません

en: No build version found!
ja_JP: ビルドバージョンが見つかりません！

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
ja_JP: 条件のコピー失敗（重複しているため）

en: No control on checkbox
ja_JP: チェックに関わらず

en: No custom function for this survey
ja_JP: このアンケートにカスタム関数はありません

en: No customizable entries found.
ja_JP: カスタマイズ可能なエントリは見つかりませんでした。

en: No database action required!
ja_JP: 必要となるデータベースの操作はありません。

en: No file selected
ja_JP: 選択されたファイルがありません

en: No file was uploaded.
ja_JP: アップロードされたファイルはありません。

en: No group found!
ja_JP: グループが見つかりません！

en: No info or no data found
ja_JP: 情報がないか、データが見つかりません

en: No invitation code is needed to complete the survey.
ja_JP: このアンケートでは、案内メールにあるコードは必要ありません。

en: No issues with question group order found.
ja_JP: 質問グループの順序に関する問題は見つかりませんでした。

en: No issues with question order found.
ja_JP: 質問の順序に関する問題は見つかりませんでした。

en: No label sets available
ja_JP: 利用可能なラベルセットがありません

en: No label sets found.
ja_JP: ラベルセットが見つかりません。

en: No matching CFIELDNAME group!
ja_JP: CFIELDNAMEグループが一致するものがありません！

en: No matching CQID
ja_JP: CQIDが一致するものがありません

en: No matching group
ja_JP: 該当するグループは見つかりません

en: No matching question
ja_JP: 該当する質問は見つかりません

en: No matching survey
ja_JP: 該当するアンケートは見つかりません

en: No new participants were created
ja_JP: 作成された新しい参加者はいません

en: No notifications found
ja_JP: 通知が見つかりません

en: No of surveys
ja_JP: アンケート数

en: No old responses found.
ja_JP: 以前の回答データはありません。

en: No old survey or survey participants table selected.
ja_JP: 古いアンケートがないか、アンケート参加者テーブルが選択されています。

en: No parent group
ja_JP: 親グループがありません

en: No parent menu
ja_JP: 親メニューがありません

en: No participant information lost.
ja_JP: 参加者の情報は失われません。

en: No participant shares were deleted
ja_JP: 削除された共有参加者はいません

en: No participant table found for this survey!
ja_JP: このアンケートには、参加者が見つかりません！

en: No participants deleted
ja_JP: 削除された参加者はいません

en: No participants found.
ja_JP: 参加者が見つかりません。

en: No permission
ja_JP: 権限がありません

en: No preview available
ja_JP: 利用可能なプレビューがありません

en: No question group found.
ja_JP: 質問グループが見つかりません。

en: No question group in this survey
ja_JP: このアンケートに質問グループがありません。

en: No question groups found.
ja_JP: 質問グループが見つかりません。

en: No question index will be shown with this format.
ja_JP: このフォーマットでは質問コードは表示されていません。

en: No questions found.
ja_JP: 質問が見つかりません。

en: No quotas
ja_JP: クォータがありません

en: No quotas have been set for this survey
ja_JP: このアンケート用のクォータ設定がありません。

en: No reminder(s) sent
ja_JP: 催促メール送付なし

en: No replacement variable available for this field
ja_JP: このフィールドに取替え可能な変数はありません

en: No response lines in your file.
ja_JP: ファイルに回答データが1行もありません。

en: No responses are lost.
ja_JP: 回答データは失われません。

en: No server answer
ja_JP: サーバーの応答がありません

en: No server answer!
ja_JP: サーバーの応答がありません！

en: No shared participants found
ja_JP: 共有された参加者が見つかりません

en: No simple graph for this question type
ja_JP: この質問タイプはグラフ無し

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
ja_JP: アンケートIDが付与されませんでした。アンケートをコピーできません。

en: No survey participants found.
ja_JP: アンケート参加者が見つかりません。

en: No survey participants table.
ja_JP: アンケート参加者テーブルがありません。

en: No surveys found.
ja_JP: アンケートが見つかりません。

en: No syntax errors detected in this survey.
ja_JP: このアンケートで検出された構文エラーはありません。

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
ja_JP: 一時フォルダがないため、構成ファイルを読み取ることができません。

en: No update available for your version.
ja_JP: 現在のバージョンでは、利用可能なアップデートがありません。

en: No user group selected.
ja_JP: ユーザーグループが選択されていません。

en: No user groups found.
ja_JP: ユーザーグループが見つかりません。

en: No, cancel
ja_JP: いいえ、キャンセルしてください

en: No, thanks.
ja_JP: いいえ、オープンアンケートで実行します。

en: Nominal
ja_JP: 名称

en: Non-Numerical answer option prefix:
ja_JP: 非数値回答オプションの接頭辞：

en: Non-Numerical subquestions prefix:
ja_JP: 非数値サブ質問接頭辞：

en: Non-existing survey participants table
ja_JP: アンケート参加者テーブルが存在しません

en: None
ja_JP: なし

en: None found
ja_JP: 見つかりません

en: None selected
ja_JP: なにも選択されていません

en: Norwegian (Bokmal)
ja_JP: ノルウェー語（ブークモール語）

en: Norwegian (Nynorsk)
ja_JP: ノルウェー語（ニーノシク）

en: Not Selected
ja_JP: 未選択

en: Not a broken theme!
ja_JP: 壊れたテンプレートではありません！

en: Not a valid expression
ja_JP: 有効な式ではありません

en: Not active.
ja_JP: 未実行です。

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ja_JP: すべての選択値は保存できませんでした。通常は、サーバー設定のせいです。（PHP設定 max_input_vars） − システム管理者に連絡してください。

en: Not all emails were sent:
ja_JP: 送信されなかった全てのメールアドレス：

en: Not all labels were updated successfully.
ja_JP: すべてのラベルを更新することはできませんでした。

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
ja_JP: すべてのサブ質問は保存できませんでした。通常は、サーバー設定のせいです。（PHP設定 max_input_vars） − システム管理者に連絡してください。

en: Not completed
ja_JP: 未完了

en: Not completed or Not displayed
ja_JP: 未完了あるいは非表示

en: Not displayed
ja_JP: 非表示

en: Not enough response data
ja_JP: 回答データが十分ではないです

en: Not enough space
ja_JP: 十分な空き領域がありません

en: Not enough values for calculation
ja_JP: 計算のための十分な値がない

en: Not equal to
ja_JP: ≠

en: Not found
ja_JP: 見つかりません

en: Not found!
ja_JP: 見つかりません！

en: Not imported label sets
ja_JP: ラベルセットがインポートされません

en: Not invited
ja_JP: 未案内

en: Not relevant for this question type
ja_JP: この設問タイプには、関連式はありません

en: Not started
ja_JP: 開始していません

en: Not updatable!
ja_JP: 更新可能なものはありません！

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
ja_JP: 注意：いくつかの共用ホスティングでは、利用可能な空き領域が正しく計算されない場合があります。手動で十分な空き領域が確認された場合は、このエラーは無視してください。

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
ja_JP: 注意：　評価ルールと評価モードが設定されているが、この評価のセクションにのみ有効であることを示すことに注意してください。

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
ja_JP: 注意 続行すると削除を元に戻すことはできません。データが失われます。

en: Note:
ja_JP: 注意：

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
ja_JP: 注：ユーザーに権限グループを追加すると、個々のユーザー権限が上書きされます。

en: Note: All fields marked with (*) are required.
ja_JP: ノート: (*)でマークされたすべてのフィールドが必要です

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
ja_JP: 注意：終了時自動読み込みURLはアンケート有効時のみ機能します。

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
ja_JP: 警告：安定版から開発版への更新は、ログが利用できないまたは、未完了になります。

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
ja_JP: 注意：デモモードで実行されます。マーク（*）の設定が保存されません。

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
ja_JP: 注: 誤ってこのアンケートを停止した場合は、アンケート自体に変更さえしていなければ、簡単にデータを復旧できます。くわしくは、LimeSurveyのドキュメントをご覧ください。

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
ja_JP: 注意：匿名のアンケートオプションをこのアンケートで有効にする場合は、回答者の匿名性を担保するため、回答日付のかわりに「Y」が表示されます。

en: Note: Print will not include items on this page
ja_JP: 注意：印刷時はこのページのアイテムは含まれません

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
ja_JP: 注：標準の参加者フィールドは自動的にマップできません

en: Note: This is a standard theme.
ja_JP: 注意： 標準のテンプレートです。

en: Note: This link only works if the survey is activated.
ja_JP: 注意；このリンクはアンケート有効時のみ機能します。

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
ja_JP: 注：このアンケートには過去の有効期限が設定されており、現在参加者は利用できません。アクティベーション後、アンケート設定で有効期限を更新/削除してください。

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
ja_JP: 注意：XSSフィルタは最高権限管理者の場合は、いつも無効となります。

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
ja_JP: あなた自身のパーミッションが不十分なので、他のユーザーのパーミッション変更が行えませんでした。

en: Note: You can't edit the condition because there are currently conditions set for this question by the condition designer.
ja_JP: 注：現在、条件分岐設定によってこの質問に設定されている条件があるため、条件を編集できません。

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
ja_JP: 注意：この質問に条件が設定されているため、式を編集できません。

en: Nothing to translate on this page
ja_JP: 翻訳対象が見つかりません

en: Nothing to update
ja_JP: 更新はありません

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
ja_JP: 警告：フィールド '%s' は必須にも関わらず、空欄です。

en: Notification %s not found
ja_JP: 通知 %s が見つかりません

en: Notification & data management
ja_JP: 通知とデータ管理

en: Notification and data management settings
ja_JP: 通知とデータ管理設定

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notifications & data
ja_JP: 通知とデータ

en: Nov
ja_JP: 11月

en: November
ja_JP: 11月

en: Now click on "Save & activate survey"
ja_JP: 「保存とアンケートの有効化」をクリックしてください

en: Now click on 'Save and add question'.
ja_JP: 「保存と追加」ボタンをクリックします。

en: Now save the answer options
ja_JP: 回答オプションを保存する

en: Now save the created question
ja_JP: 作成された質問を保存

en: Now save the subquestions
ja_JP: サブ質問を保存する

en: Now save your survey
ja_JP: 今すぐアンケートを保存する

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
ja_JP: 今いくつかのサブ質問があるので、回答オプションも追加する必要があります。

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
ja_JP: ここで完了したら、[質問を保存して追加]をクリックします。

en: Now, activate your survey.
ja_JP: すぐにアンケートを有効化します。

en: Null values are ignored in calculations
ja_JP: Null値は演算上無視する

en: Number greater than
ja_JP: 次よりも大きな数：

en: Number less than
ja_JP: より小さな数

en: Number of attribute fields to add:
ja_JP: 属性フィールドの番号を追加する：

en: Number of cases
ja_JP: ケース数

en: Number of characters:
ja_JP: 文字数

en: Number of columns:
ja_JP: カラムの数：

en: Number of files greater than
ja_JP: 次よりも大きな数

en: Number of files less than
ja_JP: より小さな数

en: Number of participants:
ja_JP: 参加者数：

en: Number of questions/groups:
ja_JP: 質問／グループの番号：

en: Number of records in this query:
ja_JP: このクエリに含まれるレコードの数：

en: Numbers
ja_JP: 数字

en: Numbers only
ja_JP: 数字のみ

en: Numbers only for 'Other'
ja_JP: 'その他' に数字のみ入力可能

en: Numeric tokens
ja_JP: 数字トークン

en: Numerical input
ja_JP: 数字入力

en: OK!
ja_JP: OK！

en: OR
ja_JP: または

en: Occitan
ja_JP: オック語

en: Oct
ja_JP: 10月

en: October
ja_JP: 10月

en: Off
ja_JP: オフ

en: Offset:
ja_JP: 開始行:

en: Ok
ja_JP: OK

en: Old VV version
ja_JP: 以前のバージョンのVV

en: On
ja_JP: オン

en: On errors
ja_JP: 発生したエラー

en: On page
ja_JP: ページ上

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
ja_JP: limesurvey.orgからの更新情報リクエストでエラーが発生しました：

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
ja_JP: 次のページでは、印刷して再度スキャンすることができるPDFを作成することができます。

en: Once a survey is activated you can no longer:
ja_JP: アンケートが実行されると、以下の操作を行うことはできません：

en: One
ja_JP: 1番

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
ja_JP: 個数、サイズ、フォーマットが条件に合ってないファイルがあり回答できません。回答が完了するまで先に進めません。

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
ja_JP: 質問に回答してください。回答が完了するまで先に進めません。

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
ja_JP: いくつかの質問への回答が妥当でありませんので、次に進めません。

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
ja_JP: アップロードされたファイルが適切なフォーマット/サイズでありませんので、次に進めません。

en: One-time password
ja_JP: ワンタイムパスワード

en: Online Manual
ja_JP: オンラインマニュアル

en: Online manual
ja_JP: オンラインマニュアル

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
ja_JP: 新しいダミー参加者 %s が追加されました。（ %s の追加試行中）

en: Only CSV files are allowed.
ja_JP: CSVファイルだけ許可されます。

en: Only Superadmin
ja_JP: スーパー管理者のみ

en: Only admin
ja_JP: 管理者のみ

en: Only an integer value may be entered in this field.
ja_JP: この欄には整数のみ入力できます。

en: Only answer the following question if:
ja_JP: 次の場合のみ、以下の質問にご回答ください:

en: Only answer this if the following conditions are met:
ja_JP: 次の条件が満たされた場合にのみ回答：

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
ja_JP: 質問 %s ('%s')で、選択されていないアイテムのこの質問だけ答えます

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
ja_JP: 質問 %s ('%s')で、選択されたアイテムのこの質問だけ答えます

en: Only answer this question if the following conditions are met:
ja_JP: 次の条件が満たされた場合にのみ回答：

en: Only export entries which contain this string in the email address.
ja_JP: メールアドレスにこの文字列が含まれるエントリのみエクスポートします。

en: Only integer values may be entered in these fields.
ja_JP: これらの欄には整数のみ入力できます。

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
ja_JP: '%s' についているテキスト入力は、数字しか入力できません。

en: Only numbers may be entered in these fields.
ja_JP: このフィールドには数値のみ入力できます。

en: Only numbers may be entered in this field.
ja_JP: このフィールドには数字のみ入力できます

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
ja_JP: 参加パネルの属性に一つのCSV属性だけマッピングされました。

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
ja_JP: 参加者属性でマッピングされる中央属性は1つだけです

en: Only previous pages answers are available
ja_JP: 以前のページにある回答のみ使用できます

en: Only show question
ja_JP: 質問の表示のみ

en: Only variables can be assigned values
ja_JP: 変数に値をアサインすることができます

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
ja_JP: {n}個のアクセスコードのみが作成されました。| {n}個のアクセスコードのみが作成されました。

en: Oops, There was an error deleting the file
ja_JP: 警告！ファイルの削除中にエラーが発生しました

en: Open date/time selector
ja_JP: 日付/時刻セレクターを開く

en: Open editor
ja_JP: エディターを開く

en: Open general survey settings
ja_JP: アンケート全般設定を開く

en: Open imported theme
ja_JP: インポートされたテンプレートを開く

en: Open printable view
ja_JP: 印刷用ビューを開く

en: Open sharing panel
ja_JP: 共有パネルを開く

en: Open the general survey overview
ja_JP: アンケート概要を開く

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
ja_JP: SPSSでシンタックスファイルを開きます。（Unicodeモードで）

en: Open theme editor in new window
ja_JP: 新しいウィンドウでテンプレートエディタを開く

en: Open-access mode:
ja_JP: オープンアクセスモード：

en: OpenStreetMap via MapQuest
ja_JP: マップ設問でOpenStreetMap

en: Operating system
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Option
ja_JP: オプション

en: Option 'Other':
ja_JP: オプション 'その他'：

en: Optional
ja_JP: 任意

en: Optional Question
ja_JP: 任意回答の質問

en: Optional fields:
ja_JP: 省略可能な(オプション)フィールド：

en: Optional modules
ja_JP: オプションモジュール

en: Options
ja_JP: オプション

en: Or, try out our interactive tutorial tour
ja_JP: または、インタラクティブなチュートリアルツアーを試してみてください

en: Order
ja_JP: 並び順

en: Order - like 3)
ja_JP: オーダー - 3) のように

en: Ordinal
ja_JP: 順序

en: Organize question group/questions
ja_JP: 質問グループ/質問を整理する

en: Orientation
ja_JP: 向き

en: Original value
ja_JP: オリジナルの値

en: Other
ja_JP: その他

en: Other comment
ja_JP: その他コメント

en: Other files:
ja_JP: 他のファイル：

en: Other users may edit this participant
ja_JP: 他のユーザーがこの参加者を編集可能

en: Other:
ja_JP: その他：

en: Outdated
ja_JP: 古い

en: Output format
ja_JP: 出力形式

en: Output options
ja_JP: 出力オプション

en: Overall assessment score
ja_JP: 全体の評価点数

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
ja_JP: 参加者が存在する場合、属性値を上書きしますか？

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
ja_JP: 参加者がすでに存在する場合は、自動マッピング属性値で上書きしますか？

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
ja_JP: 重複する参加者が見つかった場合、既存の参加者属性値を上書きしますか？

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
ja_JP: 参加者がすでに存在する場合、既存の参加者属性値を上書きしますか？

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
ja_JP: 参加者がすでに存在する場合は、標準フィールド値で上書きしますか？

en: Overwrite existing users
ja_JP: 既存のユーザーを上書き

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager
ja_JP: エディター/ファイルマネージャーを介してアップロード、移動、またはコピーするときに、同じ名前のファイルを上書きする

en: Owner
ja_JP: オーナー

en: Owner ID
ja_JP: オーナーID

en: Owner UID
ja_JP: オーナーUID

en: Owner:
ja_JP: オーナー：

en: Owner?
ja_JP: オーナー？

en: PDF export
ja_JP: PDF出力

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
ja_JP: PDFのヘッダ文字（空の場合はアンケート名が使用されます）：

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
ja_JP: PDFのヘッダタイトル（空の場合はサイト名が使用されます）：

en: PDF questions in bold:
ja_JP: PDF質問をボールド；

en: PHP GD library
ja_JP: PHP GD ライブラリ

en: PHP LDAP library
ja_JP: PHP LDAP ライブラリ

en: PHP PDO driver library
ja_JP: PHP PDO ドライバライブラリ

en: PHP Sodium library [data encryption]
ja_JP: PHP Sodiumライブラリ[データ暗号化]

en: PHP imap library
ja_JP: PHP imap ライブラリ

en: PHP mbstring library
ja_JP: PHP mbstring ライブラリ

en: PHP version
ja_JP: PHPバージョン

en: PHP version is only %s
ja_JP: PHPバージョンは %s のみです。

en: PHP version required:
ja_JP: PHP必要バージョン：

en: PHP zip library
ja_JP: PHP zip ライブラリ

en: PHP zlib library
ja_JP: PHP zlib ライブラリ

en: PHP/PECL JSON library
ja_JP: PHP/PECL JSON ライブラリ

en: PHP_CURL library not loaded
ja_JP: PHP_CURLライブラリが読み込まれていません

en: Packages To Load
ja_JP: パッケージの読み込み

en: Pad a string to a certain length with another string
ja_JP: 文字列を固定長の他の文字列で埋める

en: Page format:
ja_JP: ページフォーマット：

en: Page orientation:
ja_JP: ページ方向：

en: Panel integration
ja_JP: パネル統合

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
ja_JP: パピアメント語（キュラソー島、ボネール島）

en: Parameter
ja_JP: パラメータ

en: Parent
ja_JP: 親

en: Parent group
ja_JP: 親グループ

en: Parent menu?
ja_JP: 親メニュー?

en: Parent user
ja_JP: 親ユーザー

en: Partial
ja_JP: 不完全

en: Partial (saved) responses
ja_JP: 不完全な回答

en: Partial:
ja_JP: 部分的：

en: Participant
ja_JP: 参加者

en: Participant ID
ja_JP: 参加者ID

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
ja_JP: 参加者の属性の説明が正常に更新されました。

en: Participant attribute: %s
ja_JP: 参加者属性：%s

en: Participant attributes to create
ja_JP: 作成する参加者属性

en: Participant control
ja_JP: 参加者の制御

en: Participant deleted
ja_JP: 削除された参加者

en: Participant fields
ja_JP: 参加者フィールド

en: Participant may save and resume later:
ja_JP: 参加者による保存と再開：

en: Participant removed from sharing
ja_JP: 参加者が共有から削除されました

en: Participant settings
ja_JP: 参加者設定

en: Participant share deleted
ja_JP: 参加者共有が削除されました

en: Participant shared.
ja_JP: 参加者が共有されました。

en: Participant successfully added
ja_JP: 参加者が正常に追加されました

en: Participant successfully updated
ja_JP: 参加者が正常に更新されました

en: Participant table already exist for this survey.
ja_JP: このアンケートの参加者テーブルはすでに存在しています

en: Participants
ja_JP: 参加者

en: Participants can save partially finished surveys
ja_JP: 未完了のアンケートを保存することができます。

en: Participants may print answers:
ja_JP: 参加者による回答印刷：

en: Participants owned by you
ja_JP: あなたのアンケートの参加者

en: Participants shared with you
ja_JP: あなたと共有した参加者

en: Participants you have shared
ja_JP: 共有済みの参加者

en: Pashto
ja_JP: パシュトウ語

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
ja_JP: パスワードは少なくとも %d 文字でなければなりません|パスワードは少なくとも %d 文字でなければなりません

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
ja_JP: パスワードは %d 文字以下にする必要があります|パスワードは %d 文字以下にする必要があります

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
ja_JP: パスワードには少なくとも %d の小文字を含める必要があります|パスワードには少なくとも %d の小文字を含める必要があります

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
ja_JP: パスワードには少なくとも %d 個の数字を含める必要があります|パスワードには少なくとも %d 個の数字を含める必要があります

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
ja_JP: パスワードには少なくとも %d 個の特殊文字を含める必要があります|パスワードには少なくとも %d 個の特殊文字を含める必要があります

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
ja_JP: パスワードには少なくとも%dの大文字を含める必要があります|パスワードには少なくとも%dの大文字を含める必要があります

en: Password safety
ja_JP: パスワードの安全性

en: Password warning
ja_JP: パスワード警告

en: Password:
ja_JP: パスワード：

en: Passwords do not match
ja_JP: パスワードが一致しません

en: Passwords do not match!
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
ja_JP: パスワードは最小要件を満たしていません：

en: Path
ja_JP: パス

en: Percentage
ja_JP: 百分率

en: Percentage of total:
ja_JP: 全体のパーセンテージ：

en: Permission
ja_JP: 権限

en: Permission level
ja_JP: 権限レベル

en: Permission level?
ja_JP: 権限レベル？

en: Permission role %s
ja_JP: 権限グループ %s

en: Permission roles
ja_JP: 権限グループ

en: Permission to activate/deactivate a survey
ja_JP: アンケートの有効化/無効化の権限

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
ja_JP: 中央参加者データベースに参加者を追加する・他のユーザーが登録した参加者を更新、削除する権限(全ての権限が自動的に付与されます)

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
ja_JP: アンケートを作成（更新、削除）する権限、また、そのアンケート結果をを表示、更新、削除する権限

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
ja_JP: 回答を作成、表示、アップデート、削除、インポート、エクスポートする権限

en: Permission to create, view, update and delete user groups
ja_JP: ユーザーグループを作成、表示、更新、削除する権限

en: Permission to create, view, update and delete users
ja_JP: ユーザーを作成、表示、更新、削除する権限

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
ja_JP: ラベルセットとラベルを作成、表示、更新、削除、エクスポート、インポートする権限

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
ja_JP: テンプレートを作成、表示、更新、削除、エクスポート、インポートする権限

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
ja_JP: 参加者の作成/更新/削除/インポート/エクスポートする権限許可

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
ja_JP: アンケートの評価設定を作成、表示、アップデート、削除する権限

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
ja_JP: アンケートのクォータ設定を作成、表示、アップデート、削除する権限

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
ja_JP: アンケートの質問、グループ、回答、条件を作成、表示、アップデート、削除、インポート、エクスポートする権限

en: Permission to delete a survey
ja_JP: アンケート削除の権限

en: Permission to modify survey security settings
ja_JP: セキュリティ設定の権限

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
ja_JP: クイック翻訳をつかった翻訳を表示、アップデートする権限

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
ja_JP: 全体設定の確認・変更、プラグインの設定・削除・追加をする権限

en: Permission to view statistics
ja_JP: 統計を表示

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
ja_JP: アンケート権限で閲覧/更新権限はアンケート参加者テーブル作成が含まれます

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
ja_JP: アンケートのテキスト要素（タイトル、説明、ようこそメッセージ、終了メッセージ...）を確認・編集する権限

en: Permission?
ja_JP: 権限?

en: Permissions were successfully updated.
ja_JP: パーミッションを変更しました。

en: Persian
ja_JP: ペルシア語

en: Pie chart
ja_JP: 円グラフ

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
ja_JP: 質問を指定のランダムグループに入れます。そのランダムグループ内の質問は、不規則な順序で表示されます。

en: Placeholder answer
ja_JP: プレースホルダー（初期表示）の回答

en: Placeholder fields
ja_JP: プレースホルダーフィールド

en: Please %s check your settings %s.
ja_JP: %s をあなたの設定の %s を確認してください。

en: Please <a href="%s">log in</a>.
ja_JP: <a href="%s">ログイン</a>してください。

en: Please add at least two answer options to proceed.
ja_JP: 続行するには少なくとも2つの回答オプションを追加してください。

en: Please add at least two subquestions
ja_JP: 少なくとも2つのサブ質問を追加してください

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
ja_JP: アンケートはまだ有効ではないため、回答は保存されませんのでご注意ください。

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
ja_JP: 注意してください。デフォルトのエントリを削除すると、アプリケーションの一部にアクセスできない場合があります。

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
ja_JP: しばらくお待ちください、約5分後に再度お試しください。

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
ja_JP: 最終的なのURLへ転送されるまでお待ち下さい。

en: Please be very careful.
ja_JP: 十分に注意して下さい。

en: Please buy a new one!
ja_JP: 新しいものを購入してください！

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
ja_JP: テンプレートをプレビューするには、フォルダ %s のディレクトリ権限を変更してください。

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
ja_JP: 上のとおりで問題ないかを確認してから、最終ステップに進んでください。

en: Please check at least one box per row.
ja_JP: 行毎に少なくともひとつのボックスをがあるか確認してください

en: Please check at least one item.
ja_JP: 一つ以上の項目をチェックしてください。

en: Please check the directory permissions.
ja_JP: ディレクトリ権限を確認してください。

en: Please check the format of your answer.
ja_JP: 回答の記述を確認して下さい。

en: Please check the matching combinations.
ja_JP: マッチングの組み合わせを確認してください。

en: Please check these settings now:
ja_JP: 今すぐこれらの設定を確認してください：

en: Please choose
ja_JP: 選んでください。

en: Please choose *all* that apply:
ja_JP: あてはまるものを*全て*選んでください。

en: Please choose *only one* of the following:
ja_JP: 以下から*ひとつだけ*選んでください。

en: Please choose all that apply and provide a comment:
ja_JP: あてはまるものをすべて選択し、それについてコメントしてください：

en: Please choose at least %s items.
ja_JP: 少なくとも %s アイテム選んでください。

en: Please choose no more than %s items.
ja_JP: %s までのアイテムを選んでください。

en: Please choose one option.
ja_JP: 選択肢をひとつ選んでください。

en: Please choose the appropriate response for each item:
ja_JP: 各選択肢について、適切な回答を選択してください。

en: Please choose the label sets you want to export:
ja_JP: 出力したいラベルセットを選んでください：

en: Please choose...
ja_JP: 選択してください・・・

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
ja_JP: つまみをクリックの後ドラッグして、答えを入力してください。

en: Please complete all parts of the date.
ja_JP: 日付を全部分とも入力してください。

en: Please complete all parts.
ja_JP: すべての質問にご回答ください。

en: Please confirm
ja_JP: 確認してください

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
ja_JP: このアンケートのオプトアウト（受信拒否）を希望する場合は、次のボタンをクリックしてください。

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
ja_JP: アクセスコード確認のためのセキュリティの質問に回答してから、[続ける]をクリックしてください。

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
ja_JP: アクセスコード確認のためのセキュリティの質問に回答してから、[続ける]をクリックしてください。

en: Please confirm you want to clear your response?
ja_JP: 回答を消去することを確認してください

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
ja_JP: ご不明な点は %s ( %s )  に御連絡下さい。

en: Please contact %s to report this problem.
ja_JP: この問題を報告するには %s へ連絡してください。

en: Please contact the LimeSurvey team.
ja_JP: LimeSurveyチームに連絡してください。

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
ja_JP: システム管理者にパスワードを確認して下さい。

en: Please continue with populating the database.
ja_JP: データベースの設定を続けてください。

en: Please do a backup of the menu entries you want to keep.
ja_JP: 保存したいメニュー項目のバックアップを取ってください。

en: Please do a backup of the menus you want to keep.
ja_JP: 保存したいメニューのバックアップをしてください。

en: Please do not repeat the request without modifications.
ja_JP: 変更を加えずにリクエストを繰り返さないでください。

en: Please enter a date:
ja_JP: 日付を入力してください：

en: Please enter only numbers.
ja_JP: 数字のみ入力してください。

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
ja_JP: 使用したいデータベースセットを選んでください：

en: Please enter the name for the new theme:
ja_JP: コピーする新規テンプレートの名称を入力してください：

en: Please enter your comment here
ja_JP: コメントを記入してください

en: Please explain something in detail:
ja_JP: 詳細を説明してください：

en: Please fax your completed survey to:
ja_JP: 記入が完了したアンケート用紙は、次の番号までファックスで御送信下さい。

en: Please fill in %s answers
ja_JP: ちょうど %s 個だけ記入してください

en: Please fill in at least %s answers
ja_JP: すくなくとも %s 個は記入してください

en: Please fill in at least one answer
ja_JP: すくなくともひとつは記入してください

en: Please fill in at most %s answers
ja_JP: 記入は %s 個までにしてください

en: Please fill in at most one answer
ja_JP: 記入はひとつまでにしてください

en: Please fill in from %s to %s answers.
ja_JP: %sから%sの中から記入してください。

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
ja_JP: バージョン3.xにアップデートする前に、まずバージョン2.6.4以降のバージョンにアップデートしてください。

en: Please fix the following input errors:
ja_JP: 以下のエラーを修正してください：

en: Please fix this error in your database and try again
ja_JP: データベースのエラーを修正してから再度試行してください

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
ja_JP: 恐縮ですが、30分後に再試行してください。ご理解の程宜しくお願い致します。

en: Please log in first.
ja_JP: 最初にログインしてください。

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
ja_JP: CSV ファイルには、次のフィールドを含まなければなりません '%s', '%s', '%s', '%s', '%s'

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
ja_JP: 実行中のアンケートにで未完了回答を削除すると、参加者が回答を完了できない場合がありますのでご注意ください。

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
ja_JP: アンケートにデータが入力されると、それ以降にグループや質問を追加・削除する際には、アンケートの実行を停止する必要があります。実行停止時には、それまでに入力されたデータは別のテーブルに保存されます。

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
ja_JP: 注：このファイルには収集された回答は含まれていません。

en: Please number each box in order of preference from 1 to
ja_JP: 好ましい順に、各ボックスに番号を1から順に付けてください。最大数：

en: Please put in a valid code. Only letters and numbers are allowed and it has to start with a letter. For example [Question1]
ja_JP: 有効なコードを入力してください。使用できるのは文字と数字のみで、文字で始める必要があります。たとえば[Question1]

en: Please rank all items.
ja_JP: すべての選択肢に順位を付けてください。

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
ja_JP: 有効なコードを取得するには、文字と数字だけを入力する必要があります。また、文字で始まることを確認してください。

en: Please select %s answers
ja_JP: 回答を %s つ選択してください

en: Please select a file to import!
ja_JP: インポートするファイルを選択してください。

en: Please select a language:
ja_JP: 言語を選択してください：

en: Please select a plugin to install!
ja_JP: インストールするプラグインを選択してください！

en: Please select a user first
ja_JP: 最初にユーザーを選択してください。

en: Please select a user group first
ja_JP: 最初にユーザグループを選択してください。

en: Please select an answer for each combination.
ja_JP: それぞれ、組み合わさる答えを選択してください。

en: Please select at least %s answers
ja_JP: 少なくとも %s つの回答を選択してください

en: Please select at least one answer
ja_JP: 少なくともひとつの回答を選択してください

en: Please select at least one file for deletion
ja_JP: 削除するファイルを選択してください

en: Please select at least one file for download
ja_JP: ダウンロードするファイルを選択してください

en: Please select at least one item
ja_JP: 少なくとも一つの項目を選択してください

en: Please select at most %s answers
ja_JP: 回答を最大で %s つまで選択してください

en: Please select at most one answer
ja_JP: 回答を最大で一つまで選択してください

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
ja_JP: 統計を表示するには、各フィルタを選択指定後、『統計を表示』ボタンをクリックしてください。

en: Please select from %s to %s answers.
ja_JP: %sから%sの中から選択してください。

en: Please select one answer
ja_JP: 回答を一つ選択してください

en: Please select the 'Array'-type.
ja_JP: 「配列」タイプを選択してください。

en: Please select your preferred language:
ja_JP: ご希望の言語を選択してください：

en: Please solve the following equation:
ja_JP: 次の式を解いてください：

en: Please submit by %s
ja_JP: %s までに提出してください

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
ja_JP: 半角英数文字だけで構成され、数字で始まらないコードを入力してください。

en: Please type in the new theme name above.
ja_JP: 上記の新しいテンプレート名を入力してください。

en: Please upload %s files
ja_JP: %s 個のファイルをアップロートして下さい。

en: Please upload %s more file(s).
ja_JP: %sの追加のファイルをアップロードしてください。

en: Please upload at least %s files
ja_JP: 少なくとも %s 個のファイルをアップロードして下さい。

en: Please upload at least one file
ja_JP: 少なくともひとつのファイルをアップロードして下さい。

en: Please upload at most %s files
ja_JP: 最大 %s 個のファイルをアップロードして下さい。

en: Please upload at most one file
ja_JP: 最大1つのファイルをアップロードして下さい。

en: Please upload between %s and %s files
ja_JP: %s から %s のファイルをアップロードして下さい。

en: Please upload one file
ja_JP: 1つのファイルをアップロードして下さい。

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
ja_JP: LimeSurveyのナビゲーションボタンまたはインデックスを使用してください。これらは、あなたが、ページを再送信するためにブラウザの「戻る」ボタンを使用しようとする際にも表示されます。

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
ja_JP: データベースをの更新を続行する前に、以下の情報を確認してください:

en: Please visit %s to download the update.
ja_JP: %s にアクセスしてアップデートをダウンロードしてください。

en: Please wait, loading data...
ja_JP: データを読み込んでいます。お待ちください...

en: Please write your answer here:
ja_JP: ここに回答を記入してください：

en: Please write your answer(s) here:
ja_JP: ここに回答を記入してください：

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
ja_JP: インポートされた設定にプラグイン %s は存在しません

en: Plugin '%s' does already exist.
ja_JP: プラグイン '%s'はすでに存在します。

en: Plugin error
ja_JP: プラグインエラー

en: Plugin is not active
ja_JP: プラグインが有効ではありません

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
ja_JP: このプラグインはインストールされているLimeSurveyのバージョンと互換性がありません。

en: Plugin load error
ja_JP: プラグインの読み込みエラー

en: Plugin manager
ja_JP: プラグインマネージャ

en: Plugin manager - scanned files
ja_JP: プラグインマネージャー-スキャンされたファイル

en: Plugin settings:
ja_JP: プラグイン設定：

en: Plugin uninstalled.
ja_JP: プラグインをアンインストールしました。

en: Plugin was activated.
ja_JP: プラグインが有効化されました。

en: Plugin was deactivated.
ja_JP: プラグインが無効化されました。

en: Plugin was installed.
ja_JP: プラグインがインストールされました。

en: Plugin:
ja_JP: プラグイン：

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Polar chart
ja_JP: ポーラーチャート

en: PolarArea
ja_JP: 極地域

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Polish (Informal)
ja_JP: ポーランド語（非公式）

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
ja_JP: 異常な式の終了－定数かまたは変数と思われます

en: Populate database
ja_JP: データベースを作成する

en: Popup
ja_JP: ポップアップ

en: Portrait
ja_JP: 縦向き

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazilian)
ja_JP: ポルトガル語（ブラジル）

en: Position
ja_JP: 場所

en: Position:
ja_JP: 位置：

en: Position?
ja_JP: 位置?

en: Pre-installation check
ja_JP: インストール前のチェック

en: Pre-installation check for LimeSurvey
ja_JP: LimeSurveyのインストール前チェック

en: Pre-mapped attributes
ja_JP: 事前にマッピングされた属性

en: Predefined
ja_JP: 予め定義された

en: Predefined label sets
ja_JP: 定義済みのラベルセット

en: Predefined label sets...
ja_JP: 定義済みのラベルセット．．．

en: Prefix for list items
ja_JP: リスト項目の接頭語

en: Prefix for the users (a random value will be appended)
ja_JP: ユーザーの接頭辞（接頭辞の後にアンダーバーとランダムな数文字が追加されます）

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
ja_JP: ドロップダウンリストの接頭辞｜接尾辞

en: Preselected question type:
ja_JP: 選択済みの質問タイプ：

en: Present answer options in reverse order
ja_JP: 回答オプションを逆に表示

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
ja_JP: ドロップダウンリストの代わりに、テキスト入力ボックスを掲示

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
ja_JP: ラジオボタンのリストの代わりにドロップダウンコントロールを出す

en: Present subquestions/answer options in random order
ja_JP: 不規則な順序でサブ質問/選択肢を表示

en: Presentation
ja_JP: 表示

en: Presentation & navigation
ja_JP: プレゼンテーションとナビゲーション

en: Presentation & navigation settings
ja_JP: プレゼンテーションとナビゲーション設定

en: Preserve response IDs
ja_JP: 回答IDを保持する

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview conversion of conditions to ExpressionScript
ja_JP: 条件からExpressionScriptへの変換のプレビュー

en: Preview current group
ja_JP: 現在のグループをプレビュー

en: Preview image
ja_JP: プレビュー画像

en: Preview in
ja_JP: プレビュー

en: Preview question
ja_JP: 質問プレビュー

en: Preview question group
ja_JP: 質問グループのプレビュー

en: Preview question type
ja_JP: 質問タイププレビュー

en: Preview survey
ja_JP: アンケートプレビュー

en: Preview:
ja_JP: プレビュー：

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Previous answer fields
ja_JP: 直前の回答欄

en: Previous century
ja_JP: 前の世紀

en: Previous decade
ja_JP: 前の10年

en: Previous month
ja_JP: 前月

en: Previous questions
ja_JP: 前の質問

en: Previous session is set to be finished.
ja_JP: 以前のセッションは終了となっています。

en: Previous year
ja_JP: 前年

en: Print answers
ja_JP: 回答印刷

en: Print your answers.
ja_JP: あなたの回答印刷

en: Printable survey
ja_JP: 印刷アンケート

en: Printable survey (*.html)
ja_JP: 印刷アンケート(*.html)

en: Prior to 16
ja_JP: 16より前（16含まない）

en: Privacy policy error text:
ja_JP: プライバシーポリシーのエラーテキスト：

en: Privacy policy label text:
ja_JP: プライバシーポリシーのラベルテキスト：

en: Privacy policy text:
ja_JP: プライバシーポリシーテキスト：

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
ja_JP: プロ向けヒント：サブ質問にはHTMLコードが含めることが可能です。

en: Processing...
ja_JP: 読込中…

en: Progress
ja_JP: 進捗

en: Public statistics:
ja_JP: 統計公開：

en: Publication & access
ja_JP: 公開＆アクセス

en: Publication & access control
ja_JP: 公開とアクセス制御

en: Publication & access control settings
ja_JP: 公開＆アクセス管理設定

en: Publication and access settings
ja_JP: 公開とアクセス設定

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
ja_JP: /admin/remotecontrol からAPIを公開する:

en: Punjabi
ja_JP: パンジャブ語

en: Q1 and Q3 calculated using %s
ja_JP: Q1、Q3は %s を用いて計算

en: Question
ja_JP: 質問

en: Question ID
ja_JP: 質問ID

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
ja_JP: 質問のテーマがLimeSurvey 4に正常に変換されました

en: Question Type:
ja_JP: 質問タイプ：

en: Question animation
ja_JP: 質問アニメーション

en: Question attribute
ja_JP: 質問属性

en: Question attributes
ja_JP: 質問の属性

en: Question attributes:
ja_JP: 質問の属性：

en: Question background color
ja_JP: 質問背景色

en: Question borders
ja_JP: 質問枠線

en: Question by Question
ja_JP: 質問ごと

en: Question by question
ja_JP: 質問毎

en: Question by question mode not yet supported.
ja_JP: まだ、質問モードでサポートされていない質問です。

en: Question cannot be stored. Please check the answer options for duplicates or empty codes.
ja_JP: 質問を保存できません。重複または空のコードの回答オプションを確認してください。

en: Question cannot be stored. Please check the subquestion codes for duplicates or empty codes.
ja_JP: 質問を保存できません。重複または空のコードがないかサブ質問コードを確認してください。

en: Question code
ja_JP: 質問コード

en: Question code %s was updated to %s.
ja_JP: 質問コードを %s から %s に更新しました。

en: Question code & question text
ja_JP: 質問コードと質問テキスト

en: Question code / ID
ja_JP: 質問コード／ID

en: Question code:
ja_JP: 質問コード：

en: Question codes must be unique.
ja_JP: 質問コードは、他の質問のものと重複してはいけません。

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
ja_JP: 質問コードは、アルファベットで始まり、英数字だけを含むものにしてください。

en: Question codes were successfully regenerated.
ja_JP: 質問コードが正常に再生成されました。

en: Question could not be created with error on %s: %s
ja_JP: 質問が作成できませんでした。エラー %s: %s

en: Question could not be created.
ja_JP: 質問を作成できませんでした。

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
ja_JP: 質問は削除できませんでした。この質問と関連ある他の質問の条件分岐があります。これらの条件分岐を削除するまで、この質問を削除することはできません。

en: Question could not be saved
ja_JP: 質問を保存できませんでした

en: Question could not be updated
ja_JP: 質問を更新できませんでした。

en: Question could not be updated with error on %s: %s
ja_JP: 質問が更新できません。エラー %s: %s

en: Question could not be updated.
ja_JP: 質問は更新されませんでした。

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
ja_JP: 質問タイプが更新できませんでした。他の質問の条件として使われているため、質問タイプを変更すると問題が起きます。該当の条件を削除してから変更してください。

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
ja_JP: 質問を更新できませんでした。この質問に条件付けられた質問があるため、質問形式の変更は問題を起こすおそれがあります。質問形式を変更する前に、この質問に条件付けられた質問を削除してください。

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
ja_JP: 質問の作成に失敗しました-入力の形式が正しくないか無効です

en: Question explorer
ja_JP: 質問エクスプローラ

en: Question group
ja_JP: 質問グループ

en: Question group description
ja_JP: 質問グループ説明

en: Question group editor
ja_JP: 質問グループエディタ

en: Question group import is complete.
ja_JP: 質問グループのインポートが完了しました。

en: Question group import summary
ja_JP: 質問グループインポートの概要

en: Question group name
ja_JP: 質問グループ名

en: Question group overview
ja_JP: 質問グループの概要

en: Question group successfully saved.
ja_JP: 質問グループが追加されました。

en: Question group successfully stored
ja_JP: 質問グループを保存しました

en: Question group:
ja_JP: 質問グループ：

en: Question groups
ja_JP: 質問グループ

en: Question groups in this survey
ja_JP: このアンケートの質問グループ

en: Question has been stored, but an error happened:
ja_JP: 質問は保存されましたが、エラーが発生しました：

en: Question help
ja_JP: 質問ヘルプ

en: Question id
ja_JP: 質問ID

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
ja_JP: 質問ID（qid）： '%s' は既に使用中です。

en: Question import is complete.
ja_JP: 質問のインポートが完了しました。

en: Question import summary
ja_JP: 質問インポートの概要

en: Question imported successfully
ja_JP: 質問が正常にインポートされました

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
ja_JP: 言語 %s の質問を作成できませんでした。エラー %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
ja_JP: 言語 %s の質問を作成できませんでした。

en: Question index
ja_JP: 質問コード

en: Question is added to target (result is set to database default value).
ja_JP: 質問が対象に加えられました。（規定値を回答としました）

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
ja_JP: 質問が別の質問グループに移動しました。（正常にインポートされました）

en: Question is removed from target (result is ignored).
ja_JP: 質問が対象から外されました。（無視されます）

en: Question list
ja_JP: 質問リスト

en: Question not found
ja_JP: 質問が見つかりません

en: Question preview
ja_JP: 質問プレビュー

en: Question quick actions
ja_JP: 質問クイックアクション

en: Question selection
ja_JP: 質問選択

en: Question selector mode
ja_JP: 質問セレクターモード

en: Question shadow
ja_JP: 質問シャドウ

en: Question successfully copied
ja_JP: 質問をコピーしました

en: Question successfully saved.
ja_JP: 質問を保存しました。

en: Question successfully stored
ja_JP: 質問を保存しました

en: Question summary
ja_JP: 質問概要

en: Question template
ja_JP: 質問テンプレート

en: Question text
ja_JP: 質問テキスト

en: Question theme
ja_JP: 質問テンプレート

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
ja_JP: 質問のテーマをLimeSurvey 4標準に変換できませんでした。理由： %s という名前の一致するコアテーマが見つかりませんでした

en: Question theme:
ja_JP: 質問テンプレート：

en: Question themes
ja_JP: 質問テンプレート

en: Question themes:
ja_JP: 質問テンプレート：

en: Question time
ja_JP: 質問時刻

en: Question title
ja_JP: 質問タイトル

en: Question type
ja_JP: 質問タイプ

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
ja_JP: 質問タイプは拡張中で、アンインストールできません

en: Question type is used in a Survey and cannot be uninstalled
ja_JP: 質問タイプはアンケートで使用され、アンインストールできません

en: Question type selector:
ja_JP: 質問タイプセレクタ

en: Question type:
ja_JP: 質問タイプ：

en: Question update failed, input array malformed or invalid
ja_JP: 質問の更新に失敗しました、入力配列の形式が正しくないか無効です

en: Question validation equation
ja_JP: 質問の検証式

en: Question validation tip
ja_JP: 質問の検証TIP

en: Question was successfully added.
ja_JP: 質問を追加しました。

en: Question was successfully deleted.
ja_JP: 質問は削除されました。

en: Question was successfully saved.
ja_JP: あなたの質問の保存に成功しました。

en: Question:
ja_JP: 質問：

en: Question:
ja_JP: 質問：

en: Questions
ja_JP: 質問

en: Questions in group:
ja_JP: グループの質問：

en: Questions in this survey
ja_JP: このアンケートの質問

en: Questions with conditions to this group
ja_JP: 条件付きの質問をこのグループに追加

en: Quick CSV report
ja_JP: クイックCSVレポート

en: Quick actions
ja_JP: クイックアクション

en: Quick add
ja_JP: クイック追加

en: Quick add...
ja_JP: 素早く追加．．．

en: Quick edit
ja_JP: クイック編集

en: Quick menu
ja_JP: クイックメニュー

en: Quick statistics
ja_JP: クイック統計

en: Quick translation
ja_JP: クイック翻訳

en: Quick-add answers
ja_JP: 質問をクイック追加

en: Quick-add conditions
ja_JP: 素早く条件を追加

en: Quick-add subquestion or answer items
ja_JP: サブ質問や回答項目をすばやく追加する

en: Quick-translation
ja_JP: クイック翻訳

en: Quota action
ja_JP: クォータアクション

en: Quota could not be added!
ja_JP: クォータが追加できません！

en: Quota language settings:
ja_JP: クォータ言語設定：

en: Quota members
ja_JP: クォータメンバー

en: Quota members:
ja_JP: クォータメンバー：

en: Quota message (%s)
ja_JP: クォータメッセージ (%s)

en: Quota message:
ja_JP: クォータメッセージ：

en: Quota name
ja_JP: クォータ名

en: Quota name (%s)
ja_JP: クォータ名 (%s)

en: Quota out
ja_JP: クォータ超過

en: Quota saved
ja_JP: クォータが保存されました

en: Quota with ID %s was deleted
ja_JP: クォータID %s は、削除されました

en: Quotas
ja_JP: クォータ（参加数定員）

en: Quotas exceeded
ja_JP: 割り当て数を超えました

en: Quote equations
ja_JP: 方程式を引用

en: Quote equations for CSV export
ja_JP: CSVエクスポートの方程式を引用

en: Quote equations:
ja_JP: 引用方程式：

en: Quote meta characters
ja_JP: メタ文字をエスケープ

en: R (data file)
ja_JP: R (データファイル)

en: R (syntax file)
ja_JP: R (シンタックスファイル)

en: RANK
ja_JP: ランキング

en: RPC interface enabled:
ja_JP: RPCインターフェイス有効：

en: Radar
ja_JP: レーダー

en: Radar chart
ja_JP: レーダーチャート

en: Radio button animation
ja_JP: ラジオボタンアニメーション

en: Radio list
ja_JP: ラジオボタンリスト

en: Random Group
ja_JP: ランダムグループ

en: Random order
ja_JP: 不規則順に表示

en: Random order:
ja_JP: ランダム表示：

en: Random password (suggestion):
ja_JP: ランダムパスワード（推奨）：

en: Randomization group name
ja_JP: ランダムグループ名

en: Randomization group:
ja_JP: グループの表示順序を不規則にする

en: Randomize on each page load
ja_JP: ページのロードのたびに不規則化

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Rank %s
ja_JP: ランク %s

en: Rank header
ja_JP: ランクヘッダ

en: Ranking
ja_JP: 順位付け

en: Read
ja_JP: 読込

en: Really delete this survey menu entry?
ja_JP: 本当にこのアンケートメニュー項目を削除しますか？

en: Really delete this survey menu?
ja_JP: 本当にこのアンケートメニューを削除しますか？

en: Really restore the default survey menu entries?
ja_JP: 本当にデフォルトのアンケートメニュー項目を復元しますか？

en: Really restore the default survey menus?
ja_JP: 本当にデフォルトのアンケートメニューを復元しますか？

en: Reason:
ja_JP: 失敗しました。原因：

en: Recalculates the storage used by all your files in the upload folders
ja_JP: アップロードフォルダ内のすべてのファイルで使用されるストレージを再計算します

en: Recommended
ja_JP: 推奨の

en: Record Deleted
ja_JP: レコードは削除されました。

en: Records displayed:
ja_JP: レコード表示数：

en: Records imported
ja_JP: レコードをインポートしました。

en: Recover your password
ja_JP: パスワードを回復する

en: Referrer URL
ja_JP: リンク元URL

en: Referrer URL will be saved.
ja_JP: リンク元URLが記録されます。

en: RegExp
ja_JP: 正規表現

en: Regenerate question codes
ja_JP: 質問コード再生成

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Registration attachments:
ja_JP: 登録メールに添付するファイル:

en: Registration email
ja_JP: 登録メール

en: Registration email body
ja_JP: 登録メール本文

en: Registration email body:
ja_JP: 登録メール本文:

en: Registration email subject
ja_JP: 参加登録メール件名

en: Registration email subject:
ja_JP: 登録メールタイトル:

en: Regular expression
ja_JP: 正規表現

en: Regular update
ja_JP: 通常アップデート

en: Relative width of checkbox wrapper element
ja_JP: チェックボックスラッパー要素の相対的な幅

en: Relative width of the labels
ja_JP: ラベルの幅

en: Relative width of the text input wrapper element
ja_JP: テキスト入力ラッパー要素の相対的な幅

en: Relevance
ja_JP: 添付する条件

en: Relevance equation:
ja_JP: Relevance equation（出現条件）:

en: Relevance:
ja_JP: 関連式：

en: Reload URL
ja_JP: URLをリロード

en: Reload captcha
ja_JP: captcha再読込

en: Reload image
ja_JP: 画像再読込

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
ja_JP: アンケートをリロードするには次のURLをクリック（あるいはブラウザにURLをコピー)：

en: Reloading screen. Please wait.
ja_JP: 画面を更新しています。お待ち下さい…

en: Remaining
ja_JP: 残り

en: Remaining updates:
ja_JP: 残りの更新：

en: Remember the plus button
ja_JP: プラスボタンを覚えています

en: Reminder
ja_JP: 催促メール

en: Reminder %s skipped, already sent.
ja_JP: 催促 %s スキップされました。既に送信されています。

en: Reminder Email:
ja_JP: 催促メールアドレス：

en: Reminder attachments:
ja_JP: 催促メールに添付するファイル:

en: Reminder count
ja_JP: 催促メールカウント

en: Reminder count:
ja_JP: 催促メールカウント：

en: Reminder email
ja_JP: 催促メール

en: Reminder email body
ja_JP: 催促メール本文

en: Reminder email body:
ja_JP: 催促メールの本文:

en: Reminder email subject
ja_JP: 催促メール件名

en: Reminder email subject:
ja_JP: 催促メール題名：

en: Reminder sent to:
ja_JP: 催促メールを以下に送付：

en: Reminder sent?
ja_JP: 催促メールを送信？

en: Reminder status:
ja_JP: 催促メールのステータス：

en: Reminder to participate in a survey
ja_JP: アンケート参加の御案内

en: Reminder(s) sent
ja_JP: 催促メールを送付

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
ja_JP: 転送・公開の次の機能をリモート・コントロールから %s を使用して利用可能です。

en: Remove
ja_JP: 除去

en: Remove attachment
ja_JP: 添付削除

en: Remove filters
ja_JP: フィルター削除

en: Remove from blacklist?
ja_JP: ブラックリストから削除しますか？

en: Remove link
ja_JP: リンクを削除

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
ja_JP: 自動的にテキスト内容を消してチェックを外す

en: Rename
ja_JP: 名前を変更

en: Rename this theme to:
ja_JP: このテンプレート名を次へ変更：

en: Renewed
ja_JP: 更新

en: Renumber scenarios
ja_JP: シナリオの番号変更

en: Renumber the new record.
ja_JP: 新しいレコードの番号を付け直す

en: Reorder
ja_JP: 並べ替え

en: Repeat a string
ja_JP: 再入力

en: Repeat headers
ja_JP: ヘッダ繰り返し

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
ja_JP: n番目のサブ質問ごとにヘッダーを繰り返します（無効にするには0に設定します）。

en: Repeat new password:
ja_JP: 新規パスワード（確認）：

en: Repeat password:
ja_JP: パスワード再入力：

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
ja_JP: X個のサブ質問の配列の要素ごとに見出しを繰り返す

en: Replace
ja_JP: 入れ替え

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
ja_JP: 検索文字列の出現箇所を、すべて置換文字列に置き換えます。

en: Replace answers in file in the existing record.
ja_JP: 既存レコードの、回答部分のみ置き換えます。

en: Replace choice header (default: "%s")
ja_JP: 選択肢ヘッダの変更（既定値： "%s"）

en: Replace existing label set
ja_JP: すでにあるラベルセットを置き換える

en: Replace label set?
ja_JP: ラベルセットの置換？

en: Replace rank header (default: "%s")
ja_JP: ランクヘッダの変更（既定値： "%s"）

en: Replace the existing record.
ja_JP: 既存のレコードを置き換える

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
ja_JP: 'その他' の選択肢のラベルをカスタムテキストに入れ替える

en: Report and skip the new record.
ja_JP: エラーを報告（新しいレコードにスキップ）

en: Report bugs
ja_JP: バグを報告する

en: Require at least one digit
ja_JP: 少なくとも1桁必要

en: Require at least one special character
ja_JP: 少なくとも1つの特殊文字が必要

en: Require at least one uppercase letter
ja_JP: 少なくとも1つの大文字が必要

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required PHP modules:
ja_JP: 必要なPHPモジュール：

en: Resend access code
ja_JP: アクセスコードを再送信

en: Resend login data
ja_JP: ログインデータを再送信

en: Resend login data user
ja_JP: ログインデータをユーザーへ再送信

en: Reset
ja_JP: リセット

en: Reset Themes
ja_JP: 複数テーマをリセット

en: Reset all your participants to the 'not used' state
ja_JP: すべての参加者を「未使用」の状態にリセットします

en: Reset answers and participants completed state
ja_JP: 回答と参加者の完了状態をリセットする

en: Reset completed responses to the incomplete state
ja_JP: 完了した応答を未完了状態にリセットする

en: Reset conditions
ja_JP: 条件のリセット

en: Reset conditions?
ja_JP: 条件をリセットしますか？

en: Reset load error for plugin %d
ja_JP: プラグイン%dのロード解除エラー

en: Reset now
ja_JP: 今すぐリセット

en: Reset response start ID?
ja_JP: 回答開始IDをリセットしますか？

en: Reset start/end date/time?
ja_JP: 開始/終了日時をリセットしますか?

en: Reset theme
ja_JP: テーマをリセット

en: Reset this template
ja_JP: このテンプレートをリセット

en: Reset this theme
ja_JP: このテンプレートをリセット

en: Reset to default
ja_JP: 既定値にリセット

en: Reset to default boxes
ja_JP: 既定のボックスへリセット

en: Reset to default settings:
ja_JP: 既定値へリセット：

en: Resolve all issues
ja_JP: すべての問題を解決する

en: Resources
ja_JP: リソース

en: Resources Import Summary
ja_JP: リソースインポートの概要

en: Resources import summary
ja_JP: リソースインポート概要

en: Response
ja_JP: 回答

en: Response ID
ja_JP: 回答ID

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
ja_JP: 回答データ（重要：ファイルアップロードの質問にアップロードされたファイルは含みません。これらは別々にエクスポートする必要があります。）

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
ja_JP: 回答データファイル (*.csv,*.vv,*.txt) ( 最大サイズ: %d MB):

en: Response filters
ja_JP: 回答フィルター

en: Response import summary
ja_JP: 質問インポートの概要

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
ja_JP: アンケート {SURVEYNAME} への回答がありました

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
ja_JP: アンケート {SURVEYNAME} への回答がありました

en: Response summary
ja_JP: 回答概要

en: Response(s) deleted.
ja_JP: 回答が削除されました。

en: Responses
ja_JP: 回答

en: Responses & statistics
ja_JP: 回答と統計

en: Responses and participants have been re-opened.
ja_JP: 回答と参加者が再開されました。

en: Responses and statistics
ja_JP: 回答と統計

en: Responses containing
ja_JP: 回答が次を含む

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
ja_JP: このアンケートは匿名化「されません」。

en: Responses to this survey are anonymized.
ja_JP: このアンケートは匿名化されます。

en: Responses will be date stamped.
ja_JP: 回答に日付をスタンプします。

en: Responses will have the IP address anonymized.
ja_JP: 回答者のIPアドレスを保存します。

en: Responses will have the IP address logged.
ja_JP: 回答者のIPアドレスを記録

en: Responses will have their referring URL logged.
ja_JP: リンク元URLを保存します。

en: Responses will not be date stamped.
ja_JP: 回答に日付をスタンプしません。

en: Responses will not have the IP address anonymized.
ja_JP: 回答者のIPアドレスは匿名化されません。

en: Responses will not have the IP address logged.
ja_JP: IPアドレスを保存しません。

en: Responses will not have their referring URL logged.
ja_JP: リンク元URLを保存しません。

en: Restart this survey
ja_JP: もう一度このアンケートを始める

en: Restore
ja_JP: 修復

en: Restore options
ja_JP: オプションの修復

en: Restrict input to integer values
ja_JP: 整数値の入力を制限する

en: Result
ja_JP: 結果

en: Results
ja_JP: 結果

en: Results from LDAP Query.
ja_JP: LDAPクエリからの結果

en: Resume later
ja_JP: あとで続きをする

en: Return a formatted string
ja_JP: フォーマットされた文字列を返す

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
ja_JP: 条件を満たすsgqa1 ... sgqaNからretAttrのリストを返します（cmpAttr op値）

en: Return comma-separated list of values
ja_JP: 値のコンマ区切りのリストを返す

en: Return current UNIX timestamp
ja_JP: 現在のUNIXタイムスタンプを返す

en: Return part of a string
ja_JP: 文字列の一部を返す

en: Return to admin home
ja_JP: 管理画面へ戻る

en: Return to label set administration
ja_JP: ラベルセット管理画面に戻る

en: Return to main view
ja_JP: メインビューに戻る

en: Return to plugin list
ja_JP: プラグインリストに戻る

en: Return to plugin manager
ja_JP: プラグインマネージャに戻る

en: Return to survey
ja_JP: アンケートに戻る

en: Return to survey administration
ja_JP: アンケート管理画面に戻る

en: Return to survey list
ja_JP: アンケート一覧へ戻る

en: Return to theme list
ja_JP: テンプレートリストへ戻る

en: Returns true if all non-empty responses are unique
ja_JP: 全ての回答がユニークであれば、trueを返します

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
ja_JP: 有効なグレゴリオ暦の日付であった場合はtrue(1)を返す

en: Reverse a string
ja_JP: 文字列を反転する

en: Reverse answer order
ja_JP: 回答の順序を逆にする

en: Reverse the slider direction
ja_JP: スライダの方向を反転させる

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
ja_JP: スライダーの方向を逆にして、それに応じて最小/最大のテキストの位置を変更します。

en: Right to left
ja_JP: 右から左へ

en: Role successfully saved
ja_JP: 役職権限を保存しました

en: Role updated
ja_JP: 権限グループを更新しました

en: Role was successfully imported.
ja_JP: 権限グループが正常にインポートされました。

en: Roles successfully deleted
ja_JP: 権限グループを削除しました

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Root URL:
ja_JP: ルートURL：

en: Round fractions down
ja_JP: 分数の切り下げ

en: Round fractions up
ja_JP: 分数の切り上げ

en: Rounds a number to an optional precision
ja_JP: 数を任意の精度に丸める

en: Rows
ja_JP: 行

en: Rows & columns
ja_JP: 行と列

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: SMTP debug mode:
ja_JP: SMTPデバッグモード：

en: SMTP debug output:
ja_JP: SMTPデバッグ出力:

en: SMTP encryption:
ja_JP: SMTP暗号：

en: SMTP host:
ja_JP: SMTPホスト名：

en: SMTP password:
ja_JP: SMTPパスワード：

en: SMTP username:
ja_JP: SMTPユーザ名

en: SPSS export scale type
ja_JP: SPSSエクスポートスケールタイプ

en: SPSS version:
ja_JP: SPSS バージョン：

en: SQL CODE THAT FAILED
ja_JP: 実行に失敗したSQLコード

en: SQL command failed: %s
ja_JP: SQLコマンドが失敗しました: %s

en: SSL not enforced
ja_JP: SSLは適用されていません

en: Same
ja_JP: 同じ

en: Same height for all answer options
ja_JP: 選択肢の高さをそろえる

en: Same height for lists
ja_JP: リストの同じ高さ

en: Same origin
ja_JP: 元のまま

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save & activate survey
ja_JP: アンケートを保存し、実行

en: Save IP address:
ja_JP: IPアドレス保存：

en: Save IP address?
ja_JP: IPアドレスを保存しますか？

en: Save Now
ja_JP: 保存する

en: Save and add a new question
ja_JP: 保存して新しい質問を追加する

en: Save and add group
ja_JP: グループを保存して追加

en: Save and add question
ja_JP: 保存して質問追加

en: Save and close
ja_JP: 保存して閉じる

en: Save and close now and let's edit the answer options.
ja_JP: 保存して閉じてから回答オプションを編集しましょう。

en: Save and new
ja_JP: 保存して新規

en: Save and new group
ja_JP: 保存して新規グループ

en: Save as PDF
ja_JP: PDFとして保存

en: Save as default values
ja_JP: デフォルト値として保存

en: Save as label set
ja_JP: ラベルセットとして保存

en: Save as label set:
ja_JP: ラベルセットとして保存：

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
ja_JP: それら両方を、Rワークディレクトリ（コマンドウィンドウ上で、 getwd() と setwd() を使用）に保存します

en: Save boxes settings
ja_JP: ボックス設定の保存

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save city
ja_JP: 都市名を保存

en: Save country
ja_JP: 国名を保存

en: Save for further completion by survey user
ja_JP: 後で回答を再開できるように保存

en: Save postal code
ja_JP: 郵便番号を保存する

en: Save question group
ja_JP: 質問グループ保存

en: Save referrer URL:
ja_JP: リファラーURL保存：

en: Save referrer URL?
ja_JP: リンク元URLを保存しますか？

en: Save settings
ja_JP: 設定の保存

en: Save state
ja_JP: 県名を保存

en: Save this, then create another:
ja_JP: これを保存し、他を作成:

en: Save timings:
ja_JP: 回答タイミング保存：

en: Save timings?
ja_JP: 回答タイミングを保存しますか？

en: Save your unfinished survey
ja_JP: 完了していないアンケートの保存

en: Saved
ja_JP: 保存されました

en: Saved Survey Details
ja_JP: 保存されたアンケートの詳細

en: Saved name:
ja_JP: 保存された名前：

en: Saved response deleted.
ja_JP: 保存した回答を削除しました。

en: Saved response not found
ja_JP: 保存された回答が見つかりません

en: Saved responses
ja_JP: 保存された回答

en: Saved successfully
ja_JP: 正常に保存されました

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
ja_JP: アンケートが有効化されていない場合は、回答保存は無効です。

en: Say hello
ja_JP: こんにちはと言う

en: Scale
ja_JP: スケール

en: Scale 1
ja_JP: スケール1

en: Scale 2
ja_JP: スケール2

en: Scan files
ja_JP: ファイルをスキャンする

en: Scan files for available plugins
ja_JP: 利用可能なプラグインのファイルをスキャンします

en: Scenario
ja_JP: シナリオ

en: Scope
ja_JP: スコープ

en: Scope:
ja_JP: スコープ：

en: Screen part files:
ja_JP: 画面の一部のファイル：

en: Screen:
ja_JP: 画面：

en: Script
ja_JP: スクリプト

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search by group name:
ja_JP: グループ名で検索：

en: Search for something...
ja_JP: 検索...

en: Search:
ja_JP: 検索：

en: Second
ja_JP: 秒

en: Second choice
ja_JP: 二番目の選択

en: Section
ja_JP: セクション

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Security question:
ja_JP: セキュリティ質問:

en: Security update
ja_JP: セキュリティアップデート

en: Security update!
ja_JP: セキュリティアップデート！

en: Security updates available
ja_JP: 利用可能なセキュリティアップデート

en: See all Tutorial
ja_JP: すべてのチュートリアルを見る

en: Seed
ja_JP: シード

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select ZIP file:
ja_JP: ZIPファイル選択：

en: Select additional languages
ja_JP: 追加言語を選択

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select answer:
ja_JP: 回答を選択：

en: Select columns
ja_JP: カラム選択

en: Select columns:
ja_JP: カラム選択：

en: Select decade
ja_JP: 選択10年

en: Select delimiter
ja_JP: 区切り文字を選択

en: Select file
ja_JP: ファイルを選択

en: Select font:
ja_JP: フォントを選択：

en: Select icon
ja_JP: アイコン選択

en: Select label set
ja_JP: ラベルセット選択

en: Select label set file (*.lsl):
ja_JP: ラベルセットファイル(*.lsl)の選択：

en: Select language to add
ja_JP: 追加する言語を選択

en: Select language...
ja_JP: 言語選択...

en: Select languages
ja_JP: 言語選択

en: Select month
ja_JP: 月を選択

en: Select none
ja_JP: 何も選択しない

en: Select plugin ZIP file:
ja_JP: プラグインZIPファイルを選択：

en: Select question
ja_JP: 質問選択

en: Select question file (*.lsq):
ja_JP: 質問ファイル選択(*.lsq)：

en: Select question group file (*.lsg):
ja_JP: 質問グループファイル（* .lsg）の選択：

en: Select question type
ja_JP: 質問タイプを選択

en: Select role to apply to users
ja_JP: ユーザーに適用する権限グループを選択

en: Select role(s):
ja_JP: 権限グループを選択：

en: Select role-XML file
ja_JP: 権限グループを選択-XMLファイル

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
ja_JP: アンケート構成ファイル (*.lss, *.txt) かアンケートアーカイブ (*.lsa) を選択 (最大ファイルサイズ: %01.2f MB)

en: Select survey to copy:
ja_JP: コピーするアンケートの選択：

en: Select template ZIP file:
ja_JP: テンプレートZIPファイルを選択：

en: Select the LDAP query you want to run:
ja_JP: 実行するLDAPクエリを選択してください

en: Select the type of chart to be displayed
ja_JP: 表示するグラフの種類を選択

en: Select theme ZIP file:
ja_JP: テーマのZIPファイルを選択：

en: Select this
ja_JP: これを選択

en: Select time
ja_JP: 時間を選択

en: Select user group to add users to
ja_JP: ユーザーを追加するユーザーグループを選択

en: Select variation:
ja_JP: バリエーションを選択：

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
ja_JP: インポートする{n}参加者の属性を選択してください。|インポートする{n}参加者の属性を選択してください。

en: Select year
ja_JP: 選択年

en: Select your theme:
ja_JP: テンプレート選択：

en: Select...
ja_JP: 選択...

en: Selected
ja_JP: 選択された

en: Selected answers
ja_JP: 選択された回答

en: Selected attribute(s)...
ja_JP: 選択された属性...

en: Selected menu entry/entries...
ja_JP: 選択されたメニュー項目...

en: Selected menu(s)...
ja_JP: 選択されたメニュー...

en: Selected participant share(s)...
ja_JP: 選択された共有参加者...

en: Selected participant(s)...
ja_JP: 選択された参加者...

en: Selected question(s)...
ja_JP: 選択された質問...

en: Selected quota(s)...
ja_JP: 選択されたクォータ...

en: Selected response(s)...
ja_JP: 選択された回答...

en: Selected role(s)...
ja_JP: 選択した権限グループ...

en: Selected survey(s)...
ja_JP: 選択されたアンケート...

en: Selected theme(s)...
ja_JP: 選択したテーマ...

en: Selected users(s)...
ja_JP: 選択したユーザー...

en: Selected!
ja_JP: 選択されました！

en: Selected:
ja_JP: 選択中：

en: Selection
ja_JP: 選択

en: Seleted
ja_JP: 選択済み

en: Semicolon
ja_JP: セミコロン

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send Invitations
ja_JP: 案内メールを送付

en: Send Reminders
ja_JP: 催促メールを送付

en: Send basic admin notification email to:
ja_JP: 管理者通知メール（簡易）の宛先：

en: Send confirmation emails:
ja_JP: 確認メール送信：

en: Send detailed admin notification email to:
ja_JP: 管理者通知メール（詳細：結果つき）の宛先：

en: Send email invitation
ja_JP: 案内メールを送付

en: Send email invitations
ja_JP: 案内メールを送付

en: Send email reminder
ja_JP: 催促メールを送付

en: Send invitation email to participant ID(s):
ja_JP: 参加者IDに案内メールを送信：

en: Send invitations
ja_JP: 案内を送信

en: Send me a copy:
ja_JP: 自分のアドレスに控えを送信

en: Send reminder to participant ID(s):
ja_JP: 参加者IDにリマインダーを送信：

en: Send reminders
ja_JP: 催促を送信

en: Sending emails to users(sucess/errors):
ja_JP: 次のユーザーへメールを送信(成功/エラー)：

en: Sending invitations...
ja_JP: 案内メールを送付しています…

en: Sending reminders...
ja_JP: 催促メールを送信しています...

en: Sending successful
ja_JP: 正常に送信しました

en: Sep
ja_JP: 9月

en: Separator used:
ja_JP: 使用されるセパレータ：

en: September
ja_JP: 9月

en: Serbian (Cyrillic)
ja_JP: セルビア語（キリル文字）

en: Serbian (Latin)
ja_JP: セルビア語（ラテン）

en: Server error!
ja_JP: サーバーエラー！

en: Server name & port:
ja_JP: サーバー名、ポート：

en: Server time:
ja_JP: サーバー時刻：

en: Server type:
ja_JP: サーバータイプ：

en: Session lifetime for surveys (seconds):
ja_JP: アンケートのセッション有効期間（秒）

en: Session writable
ja_JP: セッション書き込み可能

en: Set "Mandatory" state
ja_JP: 必須条件を設定

en: Set "Mandatory" state. Use "Soft" option to allow question to be skipped.
ja_JP: 「必須」状態を設定します。 「ソフト」オプションを使用して、質問をスキップできるようにします。

en: Set "Other" state
ja_JP: ”その他”条件設定

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
ja_JP: Access-Control-Allow-Origin header 設定：

en: Set CSS class
ja_JP: CSSクラス設定

en: Set Survey Rights
ja_JP: 調査権を設定

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
ja_JP: この質問のために特定のSPSSエクスポートスケールタイプの設定

en: Set access code length to:
ja_JP: アクセスコードの長さを設定します。

en: Set additional options for survey participants
ja_JP: アンケート参加者の追加オプション設定

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
ja_JP: 質問を一度表示に設定した場合、1ページにグループ毎か全て表示に設定します。

en: Set conditions
ja_JP: 条件分岐設定

en: Set cookie to prevent repeated participation:
ja_JP: 繰り返し参加しないようにCookieを設定：

en: Set equation value
ja_JP: 式の値を設定する

en: Set expiry date
ja_JP: 期限設定

en: Set global permissions for this user
ja_JP: このユーザにグローバル権限を設定

en: Set name:
ja_JP: 名前を設定:

en: Set password now?
ja_JP: 今すぐパスワードを設定しますか？

en: Set question group
ja_JP: 質問グループ設定

en: Set question group and position
ja_JP: 質問グループと順序の設定

en: Set question group for those question
ja_JP: これらの質問の質問グループ設定

en: Set statistics options
ja_JP: 統計オプション設定

en: Set survey permissions
ja_JP: アンケート管理権限を付与する

en: Set survey theme
ja_JP: アンケートテンプレート設定

en: Set template permissions for this user
ja_JP: このユーザにテンプレート権限を設定

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
ja_JP: 扱う形状を設定します。カスタムは、Awesomeフォントを使用してCSSに定義されます。

en: Set the orientation.
ja_JP: 向きを設定します。

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
ja_JP: （サブ）質問カラムの幅をパーセンテージで設定（1-100）

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
ja_JP: 回答の列の幅のパーセンテージを設定します（1-100）

en: Set the size to the input or textarea, the input will be displayed with approximately this size in width.
ja_JP: サイズを入力またはテキストエリアに設定すると、入力はおよそこのサイズの幅で表示されます。

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
ja_JP: データベースサーバーのIPアドレスを入力してください。通常は localhost となります。UNIXソケットのフルパスを入力することもできます。

en: Set user permissions
ja_JP: ユーザー権限を編集

en: Set your question type.
ja_JP: 質問タイプを設定する

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings & Plugins
ja_JP: 設定とプラグイン

en: Settings for plugin %s
ja_JP: プラグイン %s の設定

en: Settings for this survey group
ja_JP: このアンケートグループの設定

en: Share
ja_JP: 共有

en: Share QR-code:
ja_JP: QRコードを共有：

en: Share on Facebook:
ja_JP: Facebookでシェア：

en: Share on Twitter:
ja_JP: Twitterで共有：

en: Share panel
ja_JP: 共有パネル

en: Share participant(s)
ja_JP: 参加者共有

en: Share survey
ja_JP: アンケートを共有

en: Share this link
ja_JP: このリンクを共有

en: Share this participant
ja_JP: この参加者を共有

en: Share with all users
ja_JP: 術のユーザーで共有

en: Share your survey
ja_JP: アンケートURL等：

en: Shared by
ja_JP: 次により共有

en: Sharing panel:
ja_JP: 共有パネル：

en: Shift-JIS Japanese
ja_JP: 日本語（Shift-JIS）

en: Short free text
ja_JP: 自由回答（短い）

en: Short names
ja_JP: 省略名

en: Should this attribute be visible on the panel?
ja_JP: この属性をパネル上で表示しますか？

en: Should we proceed with the delete?
ja_JP: 削除を続行しますか？

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show "No answer":
ja_JP: 「回答なし」を表示：

en: Show "There are X questions in this survey":
ja_JP: 「このアンケートはX問あります」を表示：

en: Show PHPInfo
ja_JP: PHPInfoを表示

en: Show Policy
ja_JP: ポリシーを表示

en: Show a HTML list with elements
ja_JP: 要素を含むHTMLリストを表示する

en: Show a map in the statistics?
ja_JP: 公開統計資料でグラフを見せますか？

en: Show advanced settings
ja_JP: アドバンスド設定表示

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
ja_JP: 回答が最大回答数を超えている場合に警告を表示

en: Show both
ja_JP: ともに表示

en: Show comment
ja_JP: コメントを表示

en: Show conditions for this question
ja_JP: この質問の条件を表示

en: Show during registration?
ja_JP: 登録時に表示しますか？

en: Show grand total
ja_JP: 総計を表示する

en: Show grand total for either columns or rows
ja_JP: 行または列の総計を表示

en: Show graphs in public statistics:
ja_JP: 公開統計でグラフを表示：

en: Show graphs:
ja_JP: グラフ表示：

en: Show group description only
ja_JP: グループ説明のみ表示

en: Show group name and/or group description:
ja_JP: グループ名とグループ説明のどちらかまたは両方を表示：

en: Show group name only
ja_JP: グループ名のみ表示

en: Show header in answers export PDFs:
ja_JP: 回答のPDF出力ファイルでヘッダを表示：

en: Show in public statistics
ja_JP: 統計を公開する

en: Show in public statistics:
ja_JP: 公開統計に表示：

en: Show javascript alert
ja_JP: 警告ポップアップを表示

en: Show last visited survey and question:
ja_JP: 最後に訪問されたアンケートと質問を表示：

en: Show last..
ja_JP: 末尾を表示

en: Show less
ja_JP: 表示を縮小

en: Show more
ja_JP: さらに表示

en: Show next..
ja_JP: 次を開く

en: Show next...
ja_JP: 次を開く

en: Show on-screen keyboard:
ja_JP: スクリーンキーボードを表示：

en: Show policy
ja_JP: ポリシーを表示

en: Show popups
ja_JP: ポップアップ表示

en: Show previous..
ja_JP: 前を開く

en: Show previous...
ja_JP: 前を開く

en: Show progress bar:
ja_JP: 進捗バー表示：

en: Show question code only
ja_JP: 質問コードのみを表示

en: Show question index / allow jumping:
ja_JP: 質問インデックス表示／ジャンプを許可：

en: Show question number and/or code:
ja_JP: 質問番号かコードもしくは両方を表示：

en: Show question number only
ja_JP: 質問番号のみを表示

en: Show script field:
ja_JP: スクリプトフィールドを表示：

en: Show search box on survey list:
ja_JP: アンケート一覧の検索ボックスを表示：

en: Show start...
ja_JP: 表示開始・・・

en: Show statistics of this question in the public statistics page
ja_JP: 公開統計ページにこの質問の統計を表示

en: Show survey list:
ja_JP: アンケート一覧表示：

en: Show survey logic file
ja_JP: アンケートロジックファイルの表示

en: Show survey title in export PDFs:
ja_JP: 出力するPDFにアンケートタイトルを表示：

en: Show text responses inline:
ja_JP: テキスト回答をインラインで表示

en: Show title
ja_JP: タイトルを表示

en: Show totals for
ja_JP: 合計を表示

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
ja_JP: 行か列のどちらか、または両方の合計を表示する

en: Show welcome screen:
ja_JP: ようこそ画面表示：

en: Showing filtered results
ja_JP: フィルタした結果を表示

en: Side-menu behaviour:
ja_JP: サイドメニューの動作：

en: Sidemenu
ja_JP: サイドメニュー

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
ja_JP: 簡易バインドLDAP設定は、LDAPユーザーの作成を許可しません

en: Simple mode
ja_JP: シンプルモード

en: Simple options
ja_JP: 簡単なオプション

en: Simple plugin settings
ja_JP: 簡単プラグイン設定

en: Simple plugins
ja_JP: 簡単プラグイン

en: Simple selector
ja_JP: シンプルセレクタ

en: Simple template editor
ja_JP: テンプレートエディタ（簡易）

en: Sine
ja_JP: サイン

en: Single checkbox
ja_JP: 単一回答

en: Single choice questions
ja_JP: 単数選択質問

en: Single response: ID %s
ja_JP: 単一回答: ID %s

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ語

en: Site name
ja_JP: サイト名

en: Site name:
ja_JP: サイト名：

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Skipped files:
ja_JP: スキップされたファイル；

en: Skipped participant entry:
ja_JP: 参加者のエントリをスキップしました：

en: Slider
ja_JP: スライダー

en: Slider accuracy
ja_JP: スライダー精度

en: Slider initial value
ja_JP: スライダー初期値

en: Slider initial value set at start
ja_JP: 開始時に設定されたスライダの初期値

en: Slider left/right text separator
ja_JP: スライダー 左／右 テキスト区切り

en: Slider maximum value
ja_JP: スライダー最大値

en: Slider minimum value
ja_JP: スライダー最小値

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
ja_JP: スライダはこの値で始まります。 Expression Managerを使用できますが、これはページを表示する前の番号にする必要があります。この設定は、中央位置で開始するスライダよりも優先されます。

en: Slider starts at the middle position
ja_JP: 中間位置からスライダー開始

en: Slider with emoticon
ja_JP: 顔文字とスライダー

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロヴェニア語

en: Small screens
ja_JP: スモールスクリーン

en: Soft
ja_JP: ソフト

en: Soft lock
ja_JP: ソフトロック

en: Somali
ja_JP: ソマリ語

en: Some URL description
ja_JP: URLの説明

en: Some automatic fixes were already applied.
ja_JP: いくつかの自動修正が既に適用されました。

en: Some description text
ja_JP: 説明テキスト

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
ja_JP: いくつかのディレクトリが書き込み禁止です。/tmp、/upload/templateについて、権限を変更してください。

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
ja_JP: サーバーが許可しないメールアドレスか他のエラーが発生して送信されないメールアドレスがありました。

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
ja_JP: いくつかの有効期間前、期限後のエントリが含まれました。

en: Some example answer option
ja_JP: 回答オプションの例

en: Some example subquestion
ja_JP: サブ質問の例

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
ja_JP: 最初のアンケートを作成するのに、いくつかのステップを踏みます：

en: Some questions have been disabled
ja_JP: いくつかの質問を無効にしました

en: Some text in this answer
ja_JP: この回答のテキスト

en: Something went wrong!
ja_JP: 何かが間違っています！

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
ja_JP: 何かが間違っています！アンケートメニューは適切に復元されていますか？

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
ja_JP: このアンケートにサポートされた質問タイプがありません。

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
ja_JP: すみませんが、本アンケートの回答数が定員に達しています。

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
ja_JP: LDAPモジュールが使えるようにPHPが設定されていません。

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
ja_JP: 申し訳ありませんが、この質問には回答がまだありませんので、グラフが表示できません。

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
ja_JP: 申し訳ございませんが、この質問は、グラフに表示すべき回答オプションが多すぎます。

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
ja_JP: 申し訳ありませんが、ファイルタイプ%s（拡張子：%s）は許可されていません！

en: Sorry, no more files can be uploaded!
ja_JP: ファイルをこれ以上アップロードできません。

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
ja_JP: 申し訳ありません、拡張子 %s のみが許可されています。

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
ja_JP: この質問には%s個のファイルまでしかアップロードできません！

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
ja_JP: 申し訳ございませんが、入力されたラベルセット名は、すでにデータベースにあります。違う名前を入力してください。

en: Sorry, the request failed!
ja_JP: 申し訳ございませんが、リクエストが失敗しました！

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
ja_JP: アップロードされたファイル(%s)は、php.iniで指定された最大アップロード可能サイズ(%s KB)を超えています。

en: Sorry, there are no files for this response.
ja_JP: この回答についてのファイルがありません。

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。エラーコード：%s。

en: Sorry, there was an error uploading your file.
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
ja_JP: このファイルの拡張子タイプ(%s)は許可されていません。

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
ja_JP: このファイルは大きすぎます。%01.2f MBまで許可されています。

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
ja_JP: ファイル容量が大きすぎます。ファイルは %s KB以下である必要があります。

en: Sorry, this file type is not allowed. Please contact your administrator for a list of allowed filetypes.
ja_JP: このファイル形式は許可されていません。許可されているファイルタイプのリストについては、管理者にお問い合わせください。

en: Sorry, this file was not found.
ja_JP: 申し訳ありませんが、このファイルが見つかりませんでした。

en: Sorry, this response was not found.
ja_JP: すみませんが、回答が見つかりません。

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
ja_JP: このファイルタイプ%sの拡張子を確認できません。

en: Sort answers alphabetically
ja_JP: 回答をアルファベット順にソート

en: Sort order
ja_JP: 並び順

en: Sort the answer options alphabetically
ja_JP: 回答をアルファベット順にソート

en: Source table
ja_JP: インポート元のテーブル

en: Sourcecode
ja_JP: ソースコード

en: Sourcecode editor
ja_JP: ソースコードエディター

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Spanish (Argentina)
ja_JP: スペイン語（アルゼンチン）

en: Spanish (Argentina) (Informal)
ja_JP: スペイン語（アルゼンチン）（非公式）

en: Spanish (Chile)
ja_JP: スペイン語（チリ）

en: Spanish (Colombia)
ja_JP: スペイン語（コロンビア）

en: Spanish (Mexico)
ja_JP: スペイン語（メキシコ）

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
ja_JP: 日付/時刻のカスタム書式を指定して下さい。<i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> "-./: " のみが使用許可されています。数の先頭のゼロはあってもなくてもよいです。規定値はアンケートの日付フォーマットです。

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
ja_JP: 表示するサブ質問の配列フィルター詳細

en: Square
ja_JP: 平方

en: Square root
ja_JP: 平方根

en: Standard deviation
ja_JP: 標準偏差

en: Standard fields
ja_JP: 標準フィールド

en: Standard participant fields
ja_JP: 標準参加者フィールド

en: Stars
ja_JP: スター

en: Start HTML editor in a popup window
ja_JP: ポップアップウィンドウでHTMLエディタを開始

en: Start bounce processing
ja_JP: バウンス処理開始

en: Start database upgrade
ja_JP: データベースのアップグレードを開始

en: Start date/time:
ja_JP: 開始日時：

en: Start installation
ja_JP: インストール開始

en: Start language
ja_JP: 開始言語

en: Start language:
ja_JP: 開始言語:

en: Start survey
ja_JP: アンケート開始

en: Start the tour
ja_JP: ツアーを開始する

en: Start: %s
ja_JP: 開始： %s

en: Started but not yet completed
ja_JP: 開始しましたが、まだ完了していません。

en: Starting from:
ja_JP: 開始位置：

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
ja_JP: 2.05からは、変数名は、数字から始まらない英数字であるべきです。この変数名は推奨されません。

en: Statistics
ja_JP: 統計

en: Statistics URL
ja_JP: 統計URL

en: Statistics report language:
ja_JP: 統計レポートの言語：

en: Statistics survey %s
ja_JP: アンケート統計 %s

en: Status
ja_JP: 状態

en: Status:
ja_JP: ステータス：

en: Stay safe and up to date
ja_JP: 安全に最新の状態にします

en: Step 1:
ja_JP: ステップ 1:

en: Step 2:
ja_JP: ステップ 2

en: Step value
ja_JP: きざみ値

en: Sticky array headers
ja_JP: 付箋配列ヘッダー

en: Stop this survey
ja_JP: このアンケートを止める

en: Storage
ja_JP: ストレージ

en: Store the answers to this question encrypted
ja_JP: この質問への回答を暗号化して保存します

en: Store the city?
ja_JP: 都市名を保存しますか？

en: Store the country?
ja_JP: 国名を保存しますか？

en: Store the postal code?
ja_JP: 郵便番号を保存しますか？

en: Store the state?
ja_JP: 状態を保存しますか？

en: Straight
ja_JP: 一括

en: Strip HTML and PHP tags from a string
ja_JP: 文字列からHTMLやPHPのタグを削除する

en: Strip HTML code:
ja_JP: HTMLコード削除：

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
ja_JP: 文字列の先頭と末尾から空白(や他の文字)を削除する

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
ja_JP: 文字列の先頭から空白(や他の文字)を削除する

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
ja_JP: 文字列の末尾から空白(や他の文字)を削除する

en: Strongly agree
ja_JP: 強く同意します

en: Strongly disagree
ja_JP: 強く同意しない

en: Structure
ja_JP: 構成

en: Style:
ja_JP: 形式：

en: Subject
ja_JP: 題名

en: Subject:
ja_JP: 題名：

en: Submission date
ja_JP: 回答提出日

en: Submit
ja_JP: 送信する

en: Submit Your Survey.
ja_JP: 回答を提出してください。

en: Submit your answers
ja_JP: 回答の投稿

en: Submit your survey.
ja_JP: アンケートを提出してください。

en: Submitted
ja_JP: 投稿

en: Subquestion
ja_JP: サブ質問

en: Subquestion ID
ja_JP: サブ質問ID

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
ja_JP: サブ質問コードは、英数字だけを使ったものにしてください。

en: Subquestion codes must be unique.
ja_JP: サブ質問コードは、他のものと重複してはいけません。

en: Subquestion validation equation
ja_JP: サブ質問の検証式

en: Subquestion validation tip
ja_JP: サブ質問の検証TIP

en: Subquestion:
ja_JP: サブ質問：

en: Subquestions
ja_JP: サブ質問

en: Subquestions %s could not be updated.
ja_JP: サブ質問 %s は更新できませんでした。

en: Subquestions were successfully saved.
ja_JP: サブ質問を保存しました。

en: Subscribe to ComfortUpdate!
ja_JP: 簡単アップデートへ申し込む！

en: Subtotals based on displayed questions:
ja_JP: 表示される質問に基づいた集計：

en: Success
ja_JP: 成功しました。

en: Success!
ja_JP: 成功しました。

en: Successful login
ja_JP: 正常なログイン

en: Successfully created CPDB entries
ja_JP: CPDBエントリーが作成されました

en: Successfully created participant entries
ja_JP: 参加者のエントリが正常に作成されました

en: Successfully deleted user group.
ja_JP: ユーザーグループを正常に削除しました。

en: Successfully saved privacy policy text
ja_JP: プライバシーポリシーのテキストを保存しました

en: Sum
ja_JP: 合計

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
ja_JP: 基準に合格したリストの回答数合計

en: Summary
ja_JP: 概要

en: Summary for %s
ja_JP: %s の概要

en: Superadministrator
ja_JP: スーパーユーザー

en: Support this project - Donate to
ja_JP: このプロジェクトを支援しませんか？

en: Support this project - Donate to %s!
ja_JP: このプロジェクトをサポートしてください - %s に寄付してください！

en: Survey
ja_JP: アンケート

en: Survey %s
ja_JP: アンケート %s

en: Survey Has Been Deactivated
ja_JP: アンケートは無効化されました。

en: Survey ID
ja_JP: アンケートID

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
ja_JP: アンケートID %dについて、%sに、%dレコードが保存されました

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
ja_JP: アンケートID %d は、 %s として %d 個のレコードを含んで保存されました (%s)

en: Survey ID (SID)
ja_JP: アンケートID（SID）

en: Survey ID:
ja_JP: アンケートID：

en: Survey activation
ja_JP: アンケート有効化

en: Survey activation error
ja_JP: アンケート有効化エラー

en: Survey administrator %s (%s)
ja_JP: アンケート管理者 %s (%s)

en: Survey archive (*.lsa)
ja_JP: アンケートアーカイブ(*.lsa)

en: Survey archive (.lsa)
ja_JP: アンケートアーカイブ(*.lsa)

en: Survey archive - only available for active surveys
ja_JP: アンケートアーカイブ - 実行中アンケートでのみ利用可能

en: Survey bounce email address:
ja_JP: アンケートのバウンスメールアドレス：

en: Survey cannot be activated yet.
ja_JP: アンケートはまだ実行されていません。

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
ja_JP: アンケートを実行できません。権限がないか、もしくは質問が存在しない可能性があります。

en: Survey container
ja_JP: アンケートコンテナ

en: Survey content
ja_JP: アンケート内容

en: Survey copy summary
ja_JP: アンケートコピーの概要

en: Survey could not be created because it did not have a title
ja_JP: アンケートを作成できませんでした。タイトルが設定されていません。

en: Survey could not be updated
ja_JP: アンケートを更新できませんでした。

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
ja_JP: アンケートを更新できませんでした。次のエラーを修正してください：

en: Survey created
ja_JP: アンケートが作成されました

en: Survey data policy
ja_JP: アンケートデータポリシー

en: Survey data policy checkbox label:
ja_JP: アンケートデータポリシーチェックボックスラベル：

en: Survey data policy error message:
ja_JP: アンケートデータポリシーエラーメッセージ：

en: Survey data policy error:
ja_JP: アンケートデータポリシーエラー：

en: Survey data policy label:
ja_JP: アンケートデータポリシーラベル：

en: Survey data policy message:
ja_JP: アンケートデータポリシーメッセージ：

en: Survey data policy notice:
ja_JP: アンケートデータポリシー通知：

en: Survey data policy:
ja_JP: アンケートデータポリシー：

en: Survey deleted.
ja_JP: アンケートが削除されました。

en: Survey deletion
ja_JP: 質問削除

en: Survey description
ja_JP: アンケート詳細

en: Survey display mode is set to %s:
ja_JP: アンケート表示モードが %s へ設定されています:

en: Survey does not pass consistency check
ja_JP: アンケートは整合性のチェックを受けていません。

en: Survey expiration date
ja_JP: アンケート有効期限

en: Survey files deleted.
ja_JP: アンケートファイルが削除されました。

en: Survey format
ja_JP: アンケートフォーマット

en: Survey general settings
ja_JP: アンケート一般設定

en: Survey group
ja_JP: アンケートグループ

en: Survey group ID
ja_JP: アンケートグループID

en: Survey group:
ja_JP: アンケートグループ：

en: Survey groups
ja_JP: アンケートグループ

en: Survey groups:
ja_JP: アンケートグループ；

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
ja_JP: アンケートは実行中です。結果テーブルが作成されました。

en: Survey id
ja_JP: アンケートID

en: Survey import summary
ja_JP: アンケートインポートの概要

en: Survey language could not be created.
ja_JP: アンケート用の言語は作成できませんでした。

en: Survey list
ja_JP: アンケート一覧

en: Survey logic file
ja_JP: アンケートロジックファイル

en: Survey logic view
ja_JP: アンケートロジックビュー

en: Survey menu
ja_JP: アンケートメニュー

en: Survey menu entry ID
ja_JP: アンケートメニュー項目ID

en: Survey menus
ja_JP: アンケートメニュー

en: Survey name
ja_JP: アンケート名

en: Survey name (ID)
ja_JP: アンケート名(ID)

en: Survey name (ID):
ja_JP: アンケート名(ID)

en: Survey not found
ja_JP: アンケートが見つかりません

en: Survey options for theme %s
ja_JP: テンプレート %s 向けアンケートオプション

en: Survey overview
ja_JP: アンケート概要

en: Survey owner:
ja_JP: アンケートオーナー：

en: Survey participant attributes
ja_JP: アンケート参加者属性

en: Survey participant attributes to create
ja_JP: 作成すべきアンケートの参加者属性

en: Survey participant data (if available)
ja_JP: アンケート参加者データ（利用可能な場合）

en: Survey participant export options
ja_JP: アンケート参加者出力オプション

en: Survey participant settings
ja_JP: アンケート参加者設定

en: Survey participant summary
ja_JP: アンケート参加者概要

en: Survey participants
ja_JP: アンケート参加者

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
ja_JP: このアンケートのアンケート参加者は初期化されていません。

en: Survey permissions
ja_JP: アンケート管理権限

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
ja_JP: グループに所属するユーザーのアンケート管理権限が変更されました。

en: Survey permissions were successfully updated.
ja_JP: アンケート管理権限が変更されました。

en: Survey preview only for administration users:
ja_JP: 管理者ユーザのみアンケートプレビュー：

en: Survey quick actions
ja_JP: アンケートクイックアクション

en: Survey quota
ja_JP: アンケートクォータ

en: Survey quotas
ja_JP: アンケートクォータ

en: Survey registration confirmation
ja_JP: アンケート登録確認

en: Survey response
ja_JP: アンケート回答

en: Survey response %d
ja_JP: アンケート回答 %d

en: Survey responses
ja_JP: アンケート回答

en: Survey security
ja_JP: アンケートのセキュリティ

en: Survey settings
ja_JP: アンケートの設定

en: Survey settings for group:
ja_JP: グループのアンケート設定：

en: Survey settings were successfully saved.
ja_JP: アンケートの設定が保存されました。

en: Survey status:
ja_JP: アンケートステータス：

en: Survey storage
ja_JP: アンケートストレージ

en: Survey structure
ja_JP: アンケート構成

en: Survey structure (*.lss)
ja_JP: アンケート構成ファイル(*.lss)

en: Survey structure (.lss)
ja_JP: アンケート構成ファイル選択(*.lss):

en: Survey structure import summary
ja_JP: アンケートインポートの概要

en: Survey summary
ja_JP: アンケート概要

en: Survey template
ja_JP: アンケートテンプレート

en: Survey text elements
ja_JP: アンケートのテキスト要素

en: Survey texts were saved successfully.
ja_JP: アンケートテキストは正常に保存されました。

en: Survey theme
ja_JP: アンケートテンプレート

en: Survey theme options
ja_JP: アンケートテンプレートオプション

en: Survey theme:
ja_JP: アンケートテンプレート

en: Survey themes
ja_JP: アンケートテンプレート

en: Survey title
ja_JP: アンケートタイトル

en: Survey title and description
ja_JP: アンケートのタイトルと内容説明

en: Survey title:
ja_JP: アンケートのタイトル：

en: Survey-SID/Group
ja_JP: アンケートSID／グループ

en: Survey?
ja_JP: アンケート?

en: Surveys
ja_JP: アンケート

en: Surveys in this group
ja_JP: このグループのアンケート

en: Surveys in this group:
ja_JP: このグループのアンケート：

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Switch to closed-access mode
ja_JP: クローズド・アクセスモードに変更

en: System information
ja_JP: システム情報

en: System overview
ja_JP: システム概要

en: TIS620 Thai
ja_JP: タイ語（TIS620）

en: Tab
ja_JP: タブ

en: Tab-separated-values format (*.txt)
ja_JP: タブ区切りフォーマット (*.txt)

en: Table column usage
ja_JP: テーブル列の使用方法

en: Table prefix
ja_JP: テーブル名

en: Table prefix:
ja_JP: テーブル接頭語：

en: Table size usage
ja_JP: テーブルサイズの使用方法

en: Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Tajik
ja_JP: タジク

en: Take ownership
ja_JP: 所有権限を確保

en: Tamil
ja_JP: タミル語

en: Tangent
ja_JP: タンジェント

en: Target database version:
ja_JP: ターゲットデータベースバージョン：

en: Target question
ja_JP: 対象となる質問

en: Telugu
ja_JP: テルグ

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Template '%s' could not be found.
ja_JP: テンプレート '%s' が見つかりません。

en: Template '%s' does already exist.
ja_JP: テンプレート '%s' はすでに存在しています。

en: Template '%s' was successfully deleted.
ja_JP: テンプレート '%s' は削除されました。

en: Template Sample
ja_JP: テンプレートサンプル

en: Template could not be renamed to '%s'.
ja_JP: テンプレートを '%s' にリネームすることはできません。

en: Template editor mode
ja_JP: テンプレートエディターモード

en: Template editor mode:
ja_JP: テンプレートエディタモード：

en: Template editor:
ja_JP: テンプレートエディタ：

en: Template id
ja_JP: テンプレートID

en: Template name
ja_JP: テンプレート名

en: Template permissions
ja_JP: テンプレートの権限

en: Template permissions were updated successfully.
ja_JP: ユーザ権を更新しました。

en: Template:
ja_JP: テンプレート：

en: Templates
ja_JP: テンプレート

en: Templates Name
ja_JP: テンプレート名

en: Temporary folder cannot be determined.
ja_JP: 一時フォルダを特定できません。

en: Temporary folder does not exist.
ja_JP: 一時フォルダが存在しません。

en: Terminate survey
ja_JP: アンケートを終了

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
ja_JP: リンクをクリックして、このサーバーでSSLが有効かをテストしてください。

en: Test navigation
ja_JP: ナビゲーションテスト

en: Text [Help] (Tip)
ja_JP: テキスト [ヘルプ] (Tip)

en: Text abbreviated:
ja_JP: 短縮テキスト：

en: Text box
ja_JP: テキストボックス

en: Text display
ja_JP: テキスト表示

en: Text elements
ja_JP: テキスト要素

en: Text elements:
ja_JP: テキスト要素：

en: Text input box size
ja_JP: テキスト入力ボックスのサイズ

en: Text input box width
ja_JP: テキスト入力ボックスの幅

en: Text inputs
ja_JP: テキスト入力

en: Text needs to be lowercase.
ja_JP: テキストは小文字にする必要があります。

en: Text needs to be uppercase.
ja_JP: テキストは大文字にする必要があります。

en: Text questions
ja_JP: 記述質問

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
ja_JP: ドロップダウンモードで、全てのスケールと行の間でサブ質問毎のテキストを表示

en: Thai
ja_JP: タイ語

en: Thank you for completing this survey.
ja_JP: アンケートはこれで終了です。ご協力ありがとうございました。

en: Thank you for registering to participate in this survey.
ja_JP: このアンケートへの参加登録をいただき、まことにありがとうございました。

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
ja_JP: ご登録ありがとうございました。まもなくEメールが届きます。

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
ja_JP: ありがとうございます。回答途中のアンケートを保存しました。続きから回答するときの手順は次のとおりです。このメールは後のための保存しておいてください。パスワードは再発行することができません。

en: Thank you for taking the tour!
ja_JP: チュートリアルツアー
    にお付き合いありがとうございます！

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます！

en: Thanks for taking this survey!
ja_JP: このアンケートにご協力いただきありがとうございます。

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ja_JP: 制限時間警告が、何秒の間表示されるか（空白の場合は、警告が消えません）

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
ja_JP: 2回目の制限時間警告が、何秒の間表示されるか（空白の場合は、警告が消えません）

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ja_JP: 2回目の制限時間の警告メッセージ（空白のときは、既定のものが表示されます）

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
ja_JP: CAPTCHAの設定は、PHPの設定で必要なGDライブラリが有効になっていないため、何の効果もありません。

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
ja_JP: 簡単アップデートサービスが現在メンテナンス中です。

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
ja_JP: LimeSurvey簡単アップデートは容易に最新バージョンへアップデートできる優れた機能を提供します。ご利用にはアップデートキーが必要です。

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
ja_JP: LimeSurveyの簡単アップデートは、すばやくLimeSurveyを最新バージョンにするための簡単な方法です。

en: The Question theme "%s" could not be installed
ja_JP: 質問のテーマ「%s」をインストールできませんでした

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
ja_JP: 質問のテーマ「%s」は正常にインストールされました

en: The ZIP file contains wrong paths
ja_JP: ZIPファイルに間違ったパスが含まれています

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
ja_JP: PHPの設定でZIPライブラリが有効でないため、ZIPファイルのインポートは無効です。

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
ja_JP: Webサーバーが要求を処理している際にエラーが発生しました。

en: The access code field is always checked for duplicates.
ja_JP: アクセスコードフィールドは重複チェックされます。

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
ja_JP: あなたのアクセスコードは有効でないか、もうすでに使われています。

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
ja_JP: 入力したアクセスコードは無効であるか、既に使用されています。

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
ja_JP: 入力したアクセスコードはセッションのコードと一致しません。

en: The actual question text
ja_JP: 実際の質問テキスト

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
ja_JP: メールアドレスは既に登録されています。このメールアドレスには、既にアンケートにアクセスするためのリンクが記載されたメールが送信されています。

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
ja_JP: 回答オプションはここで設定するカラムの数で分配されます

en: The answer options will be shown for each subquestion.
ja_JP: 回答オプションは、サブ質問ごとに表示されます。

en: The answer to the security question is incorrect.
ja_JP: セキュリティ質問への回答が正しくありません。

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
ja_JP: 回答はこれらの配列フィルタ条件と合致している必要があります：

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
ja_JP: 回答はこれらの検証条件と合致している必要があります：

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
ja_JP: 配列の質問は、参加者のための行列（テーブル）を作成する型です。

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
ja_JP: 利用可能なオプションは、事前に保存した質問タイプに依存します。

en: The basic functions
ja_JP: 基本機能

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
ja_JP: クローズドアクセスモードには参加者リストが必要です。参加者リストは、メニューエントリの[参加者]をクリックして作成できます。

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ja_JP: 条件を追加できませんでした。条件となる質問・回答がありません。質問・回答が正しく選択されているか確認してください。

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
ja_JP: 条件分岐が更新出来ませんでした、質問と回答の条件が含まれておりません。質問と回答が正しく選択されているか確認してください。

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
ja_JP: このボックスの内容は、参加者に表示される実際の質問テキストです。空欄にすることも可能ですが、お勧めできません。WYSIWYGエディタのすべての機能を使用して質問を強調することができます。

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
ja_JP: 回答がデータベースに存在しないため、データが保存されません。

en: The database engine type must be set for MySQL
ja_JP: MySQL用にデータベースエンジンタイプを設定する必要があります

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
ja_JP: LimeSurveyテーブルを含んだデータベースが存在しています。

en: The database has been updated from version %s to version %s.
ja_JP: バージョン %s からバージョン %s へデータベースが更新されました。

en: The database you specified does already exist.
ja_JP: 指定したデータベースが既に存在しています。

en: The database you specified does not exist:
ja_JP: 選択されたアンケートは存在しません：

en: The destination file name is not the same as the source file name
ja_JP: 宛先ファイル名がソースファイル名と同じではありません

en: The email address is not valid.
ja_JP: メールアドレスが無効です。

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
ja_JP: 入力されたメールアドレスは、既に登録されており、アンケートが完了しています。

en: The email you used is not valid. Please try again.
ja_JP: メールアドレスが無効です。もう一度入力してください。

en: The end message
ja_JP: 終了メッセージ

en: The entry was assigned the following record id:
ja_JP: エントリは次のレコードIDに関連づけられています：

en: The existing label set has assessment values assigned.
ja_JP: 既存のラベルセットは評価値が設定されています。

en: The existing label set has different/more languages.
ja_JP: 既存のラベルセットは複数の言語設定があります。

en: The file %s was deleted.
ja_JP: ファイル %s は削除されました。

en: The file could not be deleted
ja_JP: ファイルを削除できませんでした

en: The file does not exist
ja_JP: そのファイルは存在しません

en: The file has been successfully uploaded.
ja_JP: ファイルをアップロードしました。

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
ja_JP: フォルダ %s は存在しません、また作成できませんでした。

en: The following LimeSurvey updates are available:
ja_JP: 以下のLimeSurveyアップデートができます:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
ja_JP: 次の追加フィールドが、CSVファイルに見つかりました。

en: The following answers should be deleted:
ja_JP: 次の回答を削除する必要があります：

en: The following assessments should be deleted:
ja_JP: 次の評価を削除する必要があります：

en: The following conditions should be deleted:
ja_JP: 次の条件を削除する必要があります。

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
ja_JP: 次のファイルは変更あるいは削除されますが、何れかによりすでに変更されています。

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
ja_JP: 対象ファイルがアップデートにより追加されますが、既に存在しています。稀ではありますが、早期アップデート試行から、この結果となる場合があります。

en: The following groups should be deleted:
ja_JP: 次のグループを削除する必要があります：

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
ja_JP: 次のような古い参加者テーブルが存在し、不要になった場合は削除できます:

en: The following old survey participants tables could be restored:
ja_JP: 次の古いアンケート参加者テーブルからリストアできます：

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ja_JP: 親アンケートはもはや存在しないので、次の古いトークンテーブルは削除すべきです：

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
ja_JP: 次のような古い回答テーブルがあります。必要でなければ削除できます:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
ja_JP: 親アンケートはもはや存在しないので、次の古いアンケートテーブルは削除すべきです：

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
ja_JP: 次のプラグインがインストールされます。 「インストール」をクリックしてプラグインをインストールするか、「中止」をクリックして中止してください。中止すると、ファイルシステムからファイルが削除されます。

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
ja_JP: 以下のプラグインが更新されます。 「更新」をクリックしてプラグインを更新するか、「中止」をクリックして中止してください。

en: The following problems have been found:
ja_JP: 次のような問題点が見つかりました：

en: The following questions should be deleted:
ja_JP: 次の質問を削除する必要があります：

en: The following steps will be done by this update:
ja_JP: この更新によって次のステップが実行されます：

en: The following survey language settings should be deleted:
ja_JP: 次のアンケートの言語設定を削除する必要があります：

en: The following surveys are available:
ja_JP: 次のアンケートが利用可能です:

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
ja_JP: 次のアンケートでは、質問グループの順序が間違っています。それぞれのアンケートに行き、グループの順序を確認して保存してください。

en: The following surveys have an errorneous question order. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
ja_JP: 次のアンケートでは、質問の順序が間違っています。それぞれの質問と質問グループの画面で、質問の順序を確認して保存してください。

en: The following surveys should be deleted:
ja_JP: 次のアンケートを削除する必要があります：

en: The following user group assignments should be deleted:
ja_JP: 次のユーザーグループの割り当てが削除されました：

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
ja_JP: フォントファイル %s が <limesurvey root folder>/fonts に見つかりません。チャートを生成するためには、fontsディレクトリ内にあるあなたの言語用のtxtファイルを見てください。

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
ja_JP: 初期値が設定されていないときに、スライダーの中央にツマミが表示されます。（これは初期値を設定するものではありません）

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
ja_JP: PHPのimapライブラリがインストールされていません。システム管理者に問い合わせてください。

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
ja_JP: インポートされたグループファイルの言語は、少なくともこのアンケートの基本言語を含む必要があります。

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
ja_JP: 重要な質問ファイルの言語は少なくともこのアンケートの基本言語を含んでいる必要があります。

en: The last column shows the total for the row.
ja_JP: 最終列には各行の合計が入ります。

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
ja_JP: 最終行には各列の合計が、最終列には各行の合計が入ります。

en: The last row shows the total for the column.
ja_JP: 最終行には、各列の合計が入ります。

en: The latest available version is %s.
ja_JP: 最新の利用可能なバージョンは%sです。

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
ja_JP: 数をベースとする数値の対数が与えられた場合、または自然対数が与えられた場合

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
ja_JP: ファイルのアップロード数が上限に達しました。アンケート調査に戻ってください。

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
ja_JP: 制限時間の警告メッセージ（空白のときは、既定のものが表示されます）

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
ja_JP: 制限時間切れのときに表示するメッセージ（空白のときは、規定のものが表示されます）

en: The minimum number of files has not been uploaded.
ja_JP: ファイルのアップロード数がひ最小限に達していません。

en: The most important question-related options are displayed here.
ja_JP: 質問に関係する最重要なオプションはここに表示されます。

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
ja_JP: アンケートの最も重要な設定は、このサイドバーの[アンケート設定]メニューと[アンケート構造]メニューから行うことができます。使用可能なオプションを簡単にナビゲートするために画面に合わせてサイズを変更することができます。サイドバーのサイズが小さすぎると、オプションが折りたたまれ、クイックメニューが表示されます。クイックメニューから作業したい場合は、矢印ボタンをクリックするか、左にドラッグします。

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
ja_JP: 名前は、全体のすべてのメニュー項目で一意でなければなりません。

en: The new password can not be empty.
ja_JP: 新規パスワードは空欄にできません。

en: The new question group/question order was successfully saved.
ja_JP: 質問グループ、質問順序の新規設定が保存されました。

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
ja_JP: 参加者は、このサイズを超える単一のファイルをアップロードできません。サーバー構成では、%s KBの最大ファイルサイズを使用できます。

en: The participant table associated with this survey has been renamed to:
ja_JP: このアンケートに関連づけられた参加者テーブルは次のように名前を変更されました:

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
ja_JP: 参加者テーブルを削除しました。このアンケートにはアクセスコードなしでもアクセスすることができます。

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
ja_JP: パスワードが %s 文字の最小長に達していません

en: The password does require at least one digit
ja_JP: パスワードには少なくとも1桁の数字が必要です

en: The password does require at least one special character
ja_JP: パスワードには少なくとも1つの特殊文字が必要です

en: The password does require at least one uppercase character
ja_JP: パスワードには少なくとも1つの大文字が必要です

en: The password will be generated and sent by email.
ja_JP: パスワードが生成されメールで送信されます。

en: The password you have chosen at the optional settings step.
ja_JP: オプション設定ステップで入力したパスワード

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
ja_JP: 最高管理者の権限は更新できません！

en: The plugin could not be installed or updated:
ja_JP: プラグインのインストールまたは更新ができませんでした：

en: The plugin is not compatible with your version of LimeSurvey.
ja_JP: このプラグインは、ご使用のバージョンのLimeSurveyと互換性がありません。

en: The plugin settings were saved.
ja_JP: プラグイン設定が保存されました。

en: The plugin was not found.
ja_JP: プラグインが見つかりません。

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
ja_JP: プラグインは正常にインストールされました。使用する前に有効化する必要があります。

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
ja_JP: プラグインは正常に更新されました。変更を適用するには、一度このプラグインを無効化してから再度有効化する必要がある場合があります。

en: The question bar
ja_JP: 質問バー

en: The question code is mandatory.
ja_JP: 質問コードは必須です。

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
ja_JP: 質問が追加されませんでした。少なくとも質問コードを入力する必要があります。

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
ja_JP: 質問を追加できませんでした。質問コードを入力しなければなりません。

en: The question could not be imported for the following reasons:
ja_JP: 下の理由で、質問をインポートできませんでした。

en: The question group was deleted.
ja_JP: 質問グループは削除されました。

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
ja_JP: あなたがお答えになったアンケートには、明示的に質問していること以上には、あなたを特定できる情報は含まれません。

en: The records have been saved successfully!
ja_JP: レコードが正常に保存されました！

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
ja_JP: 冗長チェックは、停止した後のアンケートのテーブルの残りものを探します。不要になった場合は、これらを削除できます。

en: The related survey is missing.
ja_JP: 関連アンケートが不足しています。

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
ja_JP: 不正な構文のため、要求をサーバーが理解できませんでした。

en: The requested URL was not found on this server.
ja_JP: 要求されたURLはサーバー上に見つかりません。

en: The requested files do not exist on the server.
ja_JP: 要求されたファイルはサーバー上に存在しません。

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
ja_JP: アップロードされたファイルを保存するために必要なディレクトリを作成することができませんでした。/upload/surveys　ディレクトリのファイル権限を確認してください。

en: The response record %s was updated.
ja_JP: 回答レコード %s が更新されました。

en: The response timings table has been renamed to:
ja_JP: 回答タイミングテーブルは下のように名前を変更されました:

en: The responses table has been renamed to:
ja_JP: 回答テーブルは下のように名前を変更されました:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
ja_JP: この回答データをLimeSurveyから利用することはできません。（phpMyAdminなどから利用してください。）

en: The selected attribute was invalid.
ja_JP: 選択した属性は有効なものではありません。

en: The server tried to call an unknown view!
ja_JP: サーバ不明なビューを呼び出しています！

en: The settings tab with the survey menu
ja_JP: アンケートメニューのタブ設定

en: The sidebar
ja_JP: サイドバー

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
ja_JP: ランダムに生成されるパスワードの文字数（最小8文字）

en: The sum must be at least %s
ja_JP: 合計が少なくとも %s である必要があります

en: The sum must be at most %s
ja_JP: 合計が多くとも %s である必要があります

en: The sum must be between %s and %s
ja_JP: 合計が %s と %s の間である必要があります

en: The sum must equal %s
ja_JP: 合計が %s と等しい必要があります

en: The sum must equal %s.
ja_JP: 合計が %s と等しい必要があります。

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
ja_JP: 複数入力はこの値より大きくなければいけません

en: The superadmin role cannot be changed.
ja_JP: superadminの権限グループは変更できません。

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
ja_JP: このアンケートは、これらの問題が解決されるまで実行できません。

en: The survey description
ja_JP: アンケート説明

en: The survey group '%s' was deleted.
ja_JP: アンケートグループ '%s' が削除されました。

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
ja_JP: あなたが参加しようとしているアンケートは存在しないようです。

en: The survey participant was successfully updated.
ja_JP: アンケート参加者は正常に更新されました。

en: The survey response table could not be created.
ja_JP: アンケート回答テーブルが作成できませんでした。

en: The survey structure
ja_JP: アンケート構成

en: The survey title
ja_JP: アンケートタイトル

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
ja_JP: アンケートは終了期日設定によって終了しました。

en: The survey you selected does not exist
ja_JP: 選択されたアンケートは存在しません。

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
ja_JP: テンプレートアップロードディレクトリが存在しないか、書き込む事ができません。

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
ja_JP: ここに挿入されたテキストは、ようこそ画面に表示されます。これは、アンケートにアクセスしたときに最初に表示されるものです。

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
ja_JP: カウントダウン中のカウントダウンタイマーに表示するテキストメッセージ

en: The theme '%s' has been reset.
ja_JP: テンプレート '%s' は、リセットされました。

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
ja_JP: テンプレートアップロードディレクトリが存在しないか、書込権限がありません。

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
ja_JP: 3つのトップボックスは、LimeSurveyの最も基本的な機能です。

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
ja_JP: 質問グループのタイトルはアンケート参加者に表示されます（この設定は後で変更することができ、空にすることはできません）。質問グループは、アンケート管理者が論理的に質問をグループ化できるので重要です。既定では、各質問グループ（質問を含む）はそれぞれのページに表示されます（この設定は後で変更できます）。

en: The title of your question
ja_JP: 質問のタイトル

en: The top bar
ja_JP: トップバー

en: The type of your database management system
ja_JP: データベース管理システムのタイプ

en: The update is now complete!
ja_JP: 更新が完了しました！

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
ja_JP: アップデートサーバは現在ビジー状態の様です。新しいバージョンの為のファイルの更新が必要な場合などに発生します。

en: The user name cannot be changed.
ja_JP: ユーザー名は変更できません。

en: The username already exists.
ja_JP: ユーザー名はすでに存在します。

en: The value of this variable can not be changed
ja_JP: この変数の値は変更できません

en: The welcome message
ja_JP: ようこそメッセージ

en: Theme
ja_JP: テンプレート

en: Theme %s does not exist.
ja_JP: テンプレート %s は存在しません。

en: Theme '%s' does not exist.
ja_JP: テンプレート '%s' が存在しません。

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
ja_JP: テンプレート '%s' は、ご利用のLimeSurveyバージョンと互換性が無いため、アンインストールされました。

en: Theme '%s' was successfully deleted.
ja_JP: テンプレート '%s' は正常に削除されました。

en: Theme editor
ja_JP: テンプレートエディタ

en: Theme editor:
ja_JP: テンプレートエディタ：

en: Theme name
ja_JP: テンプレート名

en: Theme options
ja_JP: テンプレートオプション

en: Theme options differences
ja_JP: テンプレートオプションの差異

en: Theme options saved.
ja_JP: テンプレートオプション保存

en: Theme:
ja_JP: テンプレート：

en: Themes
ja_JP: テンプレート

en: Themes options for this survey group
ja_JP: このアンケートグループのテンプレートオプション

en: Themes storage
ja_JP: テンプレートストレージ

en: Themes:
ja_JP: テンプレート：

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
ja_JP: %sの削除可能な古いデフォルト値があります。

en: There are %s orphaned question attributes.
ja_JP: %sの質問属性があります。

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
ja_JP: 削除することができる%sの古いクォータのエントリがあります。

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
ja_JP: 次の%s個のクォーターの言語設定を削除する必要があります。

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
ja_JP: 削除可能な%sの古いクォータメンバーがあります。

en: There are %s questions in this survey.
ja_JP: このアンケートに %s の質問があります。

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
ja_JP: このアンケートには、空の質問グループがあります。質問グループ内に少なくとも一つの質問を作成してください。

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s seconds.
ja_JP: 1つのバッチで送信できるよりも多くの電子メールが保留中です。以下をクリックしてメールを送信し続けるか、%s 秒待ってください。

en: There are no existing conditions in this survey.
ja_JP: このアンケートに条件分岐はありません。

en: There are no groups available.
ja_JP: 利用可能なグループが存在しません。

en: There are no label sets which match the survey default language
ja_JP: アンケートの既定言語と一致するラベルセットがありません

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
ja_JP: これ以上質問がありません。<投稿>ボタンをクリックしてアンケートを終了してください。

en: There are no participants to be exported.
ja_JP: エクスポートする参加者がありません。

en: There are no questions in this group.
ja_JP: このグループに質問がありません。

en: There are no questions in this survey
ja_JP: アンケートに質問がありません。

en: There are no questions in this survey.
ja_JP: このアンケートには設問がありません。

en: There are no simple options in this survey theme.
ja_JP: このアンケートテンプレートのオプションはありません。

en: There are no unmapped attributes
ja_JP: マッピングされていない属性はありません

en: There are security updates available for %s (type: %s).
ja_JP: %s に利用可能なセキュリティアップデートがあります。（タイプ：%s ）

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
ja_JP: アンケートをやめる方法はふたつあります。下の二つのオプションをよく読んで、目的にあったほうを選んでください。

en: There are updates available for %s (type: %s).
ja_JP: %s に利用可能なアップデートがあります。（タイプ：%s ）

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
ja_JP: あと {EMAILCOUNT} 通の送信メールがあります。

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
ja_JP: このアンケートは全部で {NUMBEROFQUESTIONS} 問あります。

en: There has to be at least one language.
ja_JP: 少なくとも一つの言語が必要です。

en: There is 1 question in this survey
ja_JP: このアンケートは全部で 1 問です。

en: There is 1 question in this survey.
ja_JP: このアンケートに1つの質問があります。

en: There is already a recorded answer for this access code
ja_JP: このアクセスコードにはすでに記録された回答があります。

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
ja_JP: テーブルには、そのアクセスコードを持つエントリがすでに存在します。
     同じアクセスコードを複数のエントリで使用することはできません。

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
ja_JP: テーブルには、その正確なアクセスコードを持つエントリがすでに存在します。同じアクセスコードを複数のエントリで使用することはできません。

en: There is no matching saved survey.
ja_JP: 一致する保存されたアンケートがありません。

en: There is no matching survey.
ja_JP: 該当するアンケートは見つかりません。

en: There is no matching user %s in group %s.
ja_JP: 一致するユーザー %s がグループ %s に見つかりません。

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
ja_JP: このアンケート参加者テーブルには、{n} のユーザー属性フィールドがあります。|このアンケート参加者テーブルには、{n} のユーザー属性フィールドがあります。

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
ja_JP: テンプレート '%s' の削除に問題がありました。あなたのディレクトリ／ファイルのアクセス許可を確認してください。

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
ja_JP: アップデートファイルのダウンロードに問題がありました。アップデートプロセスを初めからやり直してください。

en: There was a problem updating the user permissions.
ja_JP: パーミッションの変更で問題が起こりました。

en: There was an error using the Google API.
ja_JP: GoogleAPIにおいてエラーが発生しました。

en: There was an error when saving your personal settings.
ja_JP: 個人設定の保存中にエラーが発生しました。

en: There were errors when trying to populate the database:
ja_JP: データベースの接続時にエラーが起こりました:

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
ja_JP: メールは送信されませんでした。次の要件をすべて満たすものはありませんでした：

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
ja_JP: これらのファイルはバックアップされ、アップデート処理で置き換えられます。

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
ja_JP: これらの設定は、アンケートがオンライン（有効化）になったら変更できません。

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
ja_JP: これらは以前の設定に戻って、どんな状態か概要を確認する簡単な方法です。

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
ja_JP:  firstname、lastname、email フィールドの組み合わせで重複が見つかりました

en: They were found to be duplicate using the participant id field
ja_JP: 参加者IDフィールドが重複しているのが見つかりました

en: Third choice
ja_JP: 三番目の選択

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
ja_JP: インポートに失敗しました。このZIPアーカイブは利用可能なリソースファイルを含んでいません。

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
ja_JP: このZIP圧縮ファイルは利用可能なテンプレートファイルを含んでいません。インポートに失敗しました。

en: This action need confirmation.
ja_JP: この操作は確認を求められます。

en: This action need to be confirmed.
ja_JP: この措置は確認する必要があります。

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
ja_JP: このアーカイブはqueXFで使用できるアンケートのPDFファイル、queXMLファイル、XMLをバンドしているqueXFファイルを含んでいます。スキャンしたアンケートを処理するにはhttp://quexf.sourceforge.net/を参照ください。

en: This attribute is automatically mapped
ja_JP: この属性は自動マッピングされます

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
ja_JP: このバーは、機能を移動するときに変更されます。現在のバーは、「概要」タブに対応しています。これには、プレビューや実行中アンケートなど、最も重要なLimeSurveyの機能が含まれています。

en: This code is already used - duplicate codes are not allowed.
ja_JP: このコードは既に使用されています-コードの重複は許可されていません。

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
ja_JP: このコードは、SPSSまたはExcelにエクスポートされる変数の名前でもあります。

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
ja_JP: このコードは通常、参加者には表示されませんが、アンケートのために必要であり、ユニークでなければなりません。

en: This description is also visible to your participants.
ja_JP: この説明は参加者にも表示されます。

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
ja_JP: このメールアドレスはこのアンケートからオプアウト（参加拒否）されているため利用できません。

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
ja_JP: このメールアドレスは既に登録されていますが、バウンスしています。

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
ja_JP: このエクスポートは、アーカイブ目的でアクティブなアンケートの完全バックアップを作成するためのものです。

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
ja_JP: エクスポートは、アンケートのすべてのグループ、質問、回答、条件を.LSSファイル（基本的にはXMLファイル）にダンプします。このダンプファイルは、新しいアンケートを作成する際に 'アンケートのインポート'機能で使用できます。

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
ja_JP: この式は、おそらく無効な比較を使用しています。数値比較をするつもりはなかったのですか？詳細はマニュアルを参照してください。

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
ja_JP: この機能は、アンケートの作成と編集にExcelを簡単に使用できるように設計されています。

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
ja_JP: この機能は、MySQLデータベースでのみ使用できます。データベースの種類は %s です。

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
ja_JP: このフィールドは暗号化されており、完全一致でのみ検索できます。探している正確な値を入力してください。

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
ja_JP: このファイルはサポートされていない画像です - JPG、PNG 、GIFあるいは SVGタイプの画像をアップロードしてください。

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ja_JP: インポートに失敗しました。このファイルは利用可能なZIPファイルアーカイブではありません。

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
ja_JP: このファイルは有効なZIPファイルではありません。インポートに失敗しました。

en: This file type is not allowed to be uploaded.
ja_JP: この形式のファイルはアップロードできません。

en: This filename is not allowed to be uploaded.
ja_JP: このファイル名は、アップロードを許可されていません。

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
ja_JP: デモモードが有効なため、この機能は実行できません。

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
ja_JP: このグループは質問を含んでいません。プレビューをする前にこのグループに質問を追加する必要があります。

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
ja_JP: この質問グループは説明がほとんどないですが、とても重要なんです。

en: This group does not contain any question(s).
ja_JP: このグループは質問がありません。

en: This group has an error
ja_JP: このグループはエラーが発生しています

en: This group is empty
ja_JP: このごループは空です

en: This group is unanswered
ja_JP: このグループは回答がありません

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
ja_JP: このグループは、構文エラーが含まれていません。

en: This invitation has already been used.
ja_JP: この案内コードはもう使われたものです。

en: This invitation has no uses left.
ja_JP: この案内は使用されていません。

en: This invitation is not valid anymore.
ja_JP: この案内コードはもう有効ではありません。

en: This invitation is not valid yet.
ja_JP: この案内コードはまだ有効期間前です。

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
ja_JP: このアンケートはクローズド・アクセスなので、有効なアクセスコードが必要です。不明な場合は管理者に問い合わせてください。

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
ja_JP: これは管理されたアンケートです。参加するには有効なアクセスコードが必要です。

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
ja_JP: これは質問の検証式を記述する参加者に表示されるヒントのテキストです。

en: This is a question help text.
ja_JP: これは質問のヘルプテキストです。

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
ja_JP: これはサンプル質問テキストです。日付の入力を求めています。

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
ja_JP: これは、サンプル質問テキストです。ユーザーはエントリーを選択するよう求められます。

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
ja_JP: これは、サンプルアンケートの説明です。長文入力が可能です。

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
ja_JP: これはサブ質問の検証式を記述する参加者に表示されるTIPです。

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
ja_JP: 匿名アンケートです。参加者属性は非匿名アンケートの場合のみ有効です。

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
ja_JP: これは、サイト「%s」でユーザーが作成されたことを通知する自動メールです。

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
ja_JP: これは、 '%s'のログイン認証情報がリセットされたことを通知する自動メールです。

en: This is an error message example
ja_JP: これはエラーメッセージの例です

en: This is an update to an unstable version
ja_JP: これは、開発版の更新です

en: This is another sample question text - asking for number.
ja_JP: さらにサンプルの質問文です。数値の入力を求めています。

en: This is not a .csv file.
ja_JP: CSVファイルではありません。

en: This is not a .xml file.
ja_JP: これは.xmlファイルではありません。

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
ja_JP: インポートに失敗しました。このファイルは利用可能なXMLファイルではありません。

en: This is not a valid email address. Please provide a valid email address or leave it empty.
ja_JP: 有効なメールアドレスではありません。有効なメールアドレスを入力するか、空欄にしてください。

en: This is not a valid participant data XML file.
ja_JP: これは有効な参加者データXMLファイルではありません。

en: This is not a valid response data XML file.
ja_JP: インポートに失敗しました。このファイルは利用可能なXMLファイルではありません。

en: This is not a valid timings data XML file.
ja_JP: インポートに失敗しました。このファイルは妥当なタイミングデータXMLではありません。

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
ja_JP: 最後のサンプル質問文です。てきとうな自由入力を求めています。

en: This is some help text for this question.
ja_JP: この質問のためのヘルプテキストです。

en: This is some helpful text.
ja_JP: これはヘルプテキストです。

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
ja_JP: これはLimeSurvey管理インターフェースです。ここからアンケート構成をスタートします。

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
ja_JP: これはメニューリンクの内容です - タイトルを使用するには空白のままにします。

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
ja_JP: これはサイト管理者のデフォルトメールアドレスで、システムメッセージや連絡先のオプション、デフォルトのバウンスメールのために使われています。

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
ja_JP: これはサイト管理者のデフォルトネームで、システムメッセージや連絡先のオプションのために使われています。

en: This is the question bar.
ja_JP: これは質問バーです。

en: This is the sidebar.
ja_JP: これはサイドバーです。

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
ja_JP: これはアンケートの構成ビューです。ここで質問グループと質問をすべて見ることができます。

en: This is the survey end message.
ja_JP: ここはアンケート終了のメッセージです。

en: This is the title of your survey.
ja_JP: これは、アンケートのタイトルです。

en: This is the top bar.
ja_JP: これが上部バーです。

en: This list cannot accept survey participant attributes.
ja_JP: このリストはアンケート参加者属性にすることができません。

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
ja_JP: このメッセージは、調査の終了時にすべての参加者に表示されます。それは感謝の言葉を表示したり、次に行くべきリンクやヒントを伝える最適な方法です。

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
ja_JP: このメッセージはようこそ画面のアンケート説明の次に表示されます。空欄にすることもできますが、アンケート参加者へ主旨や手順を掲示しましょう。

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
ja_JP: この名前はすでに使われています。別の名前で保存してください。

en: This name is reserved for standard template.
ja_JP: 標準テンプレートにこの名前を保存することはできません。

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
ja_JP: この名前は、調査のリストの概要と管理のヘッダーに表示されます。

en: This participant is not active in any survey
ja_JP: この参加者はどのアンケートでもアクティブではありません

en: This plugin has no settings.
ja_JP: このプラグインは設定がありません。

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
ja_JP: この操作によって、アンケート、関連するグループ、質問、回答、条件が削除されます。

en: This question does not have a question 'type' set.
ja_JP: この質問には質問形式のセットがありません。

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
ja_JP: この質問には条件設定がありますが、条件がこの質問よりも後の質問に対して設定されています。

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
ja_JP: この質問は少なくとも{n}エラーあります。|この質問は少なくとも{n}エラーあります。

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
ja_JP: この質問には少なくとも {n} 個の警告があります。|この質問には少なくとも {n} 個の警告があります。

en: This question has missing answer options.
ja_JP: この質問は回答オプションがありません。

en: This question has missing subquestions.
ja_JP: この質問には、サブ質問がありません。

en: This question is always shown.
ja_JP: この質問はいつも表示されます。

en: This question is mandatory
ja_JP: この質問への回答は必須です。

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
ja_JP: この質問は10桁の小数点を含む30桁の数字しか受け付けません。

en: This question requires a second answer set but none is set.
ja_JP: この質問には二つ目が必要ですが、設定されていません。

en: This question requires answers, but none are set.
ja_JP: この質問には回答が必要ですが、設定されていません。

en: This question type can't be selected.
ja_JP: この質問タイプは選択できません。

en: This question's SGQA code
ja_JP: この質問のSGQAコード

en: This question's group ID number
ja_JP: この質問のグループのIDナンバー

en: This question's question ID number
ja_JP: この質問のIDナンバー

en: This question's survey ID number
ja_JP: この質問のアンケートのIDナンバー

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
ja_JP: この質問は、構文エラーが含まれていません。

en: This response ID is invalid.
ja_JP: この回答IDは無効です。

en: This response was already submitted.
ja_JP: この回答は既に送信されています。

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
ja_JP: この設定はデモモードが有効なため、変更できません。

en: This superadmin cannot be deleted.
ja_JP: スーパー管理者は削除できません。

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
ja_JP: このアンケートは一般参加登録を許可します。アンケート参加者テーブルが必要です。

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
ja_JP: このアンケートでは、以下の理由でテストまたは完了することはできません。

en: This survey does not contain any question groups.
ja_JP: このアンケートは質問グループを含んでいません。

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
ja_JP: この調査には、関連する参加者テーブルがあります。このアンケートを削除すると、この参加者テーブルが削除されます。このアンケートを削除する前に、これらの参加者をエクスポートまたはバックアップすることをお勧めします。

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
ja_JP: このアンケートは現在実行されていないので、結果を閲覧できません。

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
ja_JP: このアンケートは実行中で、回答テーブルが存在しています。アンケートを削除すると、回答は失われます。アンケートを削除する前に、回答を出力しておくことをおすすめします。

en: This survey is active but expired.
ja_JP: このアンケートはアクティブですが、期限を過ぎています。

en: This survey is active but has a start date.
ja_JP: このアンケートはアクティブですが、まだ開始していません。

en: This survey is already active.
ja_JP: このアンケートは既に実行中です。

en: This survey is anonymous.
ja_JP: このアンケートは匿名です。

en: This survey is currently active.
ja_JP: アンケートは現在実行中です。

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
ja_JP: このアンケートはまだ実行されていないので、回答を保存できません。

en: This survey is not active - no responses are available.
ja_JP: このアンケートはまだ実行されていないので、回答はありません。

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
ja_JP: このアンケートは停止中です。VVエクスポートファイルをインポートする前にアンケートを開始する必要があります。

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
ja_JP: このアンケートはまだ実行されていないので、参加者は、アンケートに入力することができません。

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
ja_JP: このアンケートはまだ実行されていないので、回答を保存できません。

en: This survey is not yet started.
ja_JP: このアンケートは現在実行されていません。

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
ja_JP: アンケートは実行中です。回答を記録できます。

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
ja_JP: アンケートの設定がインポートされませんでした: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
ja_JP: このアンケートは匿名なので、回答を更新できません。

en: This theme is out of date.
ja_JP: このテンプレートは古いです。

en: This theme type (%s) is not allowed.
ja_JP: このテーマタイプ(%s)は許可されていません。

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
ja_JP: このツアーはLimeSurveyの基本的な理解を促すヘルプです。

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
ja_JP: このタイプの質問は回答の設定として複数のサブ質問を追加することができます。

en: This update will not change the database. No database backup is required.
ja_JP: このアップデートでは、データベースは変更しません。データベースのバックアップは不要です。

en: This variable name has already been used.
ja_JP: この変数名はすでに使用されています。

en: This will be shown when hovering over the menu.
ja_JP: これは、メニュー上にホバーすると表示されます。

en: This will be the password of admin user.
ja_JP: これは管理者のパスワードになります。

en: This will be the userid by which admin of board will login.
ja_JP: 管理者画面にログインしたときにこのユーザ名が表示されます。

en: This will be your default language.
ja_JP: 言語を選択

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
ja_JP: 既定のボックスへリストアするために現在のボックスを全て削除します。本当に続行してよろしいですか？

en: This will directly add a question to the current question group.
ja_JP: これは、現在の質問グループに直接質問を追加します。

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
ja_JP: アンケートを含む.zipファイルがすべての言語でダウンロードされます。

en: This will export a printable version of your survey.
ja_JP: アンケートの印刷バージョンを出力できます。

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
ja_JP: 選択された実行中アンケートのアンケートアーカイブ（.lsa）を出力します。一つのZIPアーカイブが出力されます。

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
ja_JP: 選択された実行中アンケートの構成ファイルを出力します。一つのZIPアーカイブで出力されます。

en: This will open the survey as a printable page in new window.
ja_JP: アンケートを印刷可能ページとして新しいウィンドウに開きます。

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
ja_JP: アンケートは、新規ウィンドウに印刷可能ページとして %s に開きます。

en: This will reload the configuration file of this theme.
ja_JP: このテンプレートの設定ファイルが再読込されます。

en: This will replace the existing text. Continue?
ja_JP: 既存のテキストは置き換えられます。続けますか？

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
ja_JP: このテンプレートの特定の設定がすべて削除されます。

en: This will update the survey group for all selected surveys.
ja_JP: 選択されたアンケート全てのアンケートグループが更新されます。

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
ja_JP: 選択された実行中アンケート全てのアンケートテンプレートを更新します。

en: Those files/directories are not writable:
ja_JP: 書き込みができないファイル／ディレクトリは次のもの：

en: Three
ja_JP: 3番

en: Tigrinya
ja_JP: ティグリニア

en: Time difference (in hours):
ja_JP: 時間差（時間）：

en: Time limit
ja_JP: 制限時間

en: Time limit action
ja_JP: 時間切れアクション

en: Time limit countdown message
ja_JP: 制限時間のカウントダウンメッセージ

en: Time limit disable next
ja_JP: 制限時間中「次へ」無効

en: Time limit disable prev
ja_JP: 制限時間中「前へ」無効

en: Time limit expiry message
ja_JP: 時間切れメッセージ

en: Time limit expiry message display time
ja_JP: 時間切れメッセージの表示秒数

en: Time limit message CSS style
ja_JP: 時間切れメッセージCSS

en: Time limit timer CSS style
ja_JP: 制限時間タイマーCSS

en: Time remaining
ja_JP: 残り時間

en: Time statistics
ja_JP: タイミング統計

en: Timer
ja_JP: タイマー

en: Timing statistics
ja_JP: タイミング統計

en: Timings (if activated)
ja_JP: タイミング（もし有効なら）

en: Timings table could not be created.
ja_JP: タイミングテーブルが作成されませんでした

en: Timings will be saved.
ja_JP: 回答のタイミングが保存されます。

en: Timings will not be saved.
ja_JP: 回答のタイミングを保存しません。

en: Tip:
ja_JP: Tip：

en: Tip: How to display a picture in your theme?
ja_JP: TIP：テンプレートに画像をどのように表示しますか？

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
ja_JP: TIP：テンプレートにどのように画像を組み込みますか？

en: Title
ja_JP: 題名

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
ja_JP: サブ質問 %s のタイトルが %s に変更されました。

en: Title:
ja_JP: 題名：

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
ja_JP: 最初に一度アンケートで設定することで、画像や他のコンテンツをアップロードを有効にできます。

en: To continue please first accept our survey data policy.
ja_JP: 続行するには、まずアンケートデータポリシーに同意してください。

en: To find out more about queXML check out this page:
ja_JP: queXMLの詳細については、このページをご覧ください：

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
ja_JP: 使用するには、サブ質問と回答オプションを追加する必要があります。

en: To get to know more about queXML check this page:
ja_JP: queXMLの詳細を知るには、このページをチェックしてください：

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
ja_JP: この制限されたアンケートに参加する有効なアクセスコードが必要です。

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
ja_JP: ユーザー名とメールアドレスを入力することで、新しいパスワードをメールで受信することができます。

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
ja_JP: 匿名を保つためにユーザ名は偽名にしてください。メールアドレスも必須ではありません。

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
ja_JP: 質問/質問グループの順序を変更するには、マウスで目的の位置にドラッグするだけです。

en: To use a picture in a .twig file:
ja_JP: .pstplファイルに仕様する画像：

en: Toggle advanced options
ja_JP: 高度なオプションへ切り替える

en: Too low
ja_JP: 過少です

en: Too many labels, can't generate chart
ja_JP: ラベルが多すぎてチャートが生成できません

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Top
ja_JP: トップ

en: Top bar
ja_JP: トップバー

en: Total
ja_JP: 全体

en: Total Errors
ja_JP: 全体のエラー

en: Total Imported files
ja_JP: インポートされた合計

en: Total attributes in the central table
ja_JP: 中央テーブルの全属性

en: Total errors
ja_JP: エラートータル

en: Total imported files
ja_JP: インポートファイル合計

en: Total invitations sent
ja_JP: 案内メール送付数

en: Total number of files
ja_JP: ファイルの個数

en: Total numbers of sent reminders
ja_JP: 送信リマインダーの合計

en: Total opted out
ja_JP: 参加を拒否した数

en: Total participants in central table
ja_JP: このテーブルの全参加者

en: Total records
ja_JP: 合計レコード

en: Total records in survey
ja_JP: アンケートの全レコード

en: Total records in survey:
ja_JP: アンケートの全レコード：

en: Total responses
ja_JP: 回答の合計

en: Total screened out
ja_JP: 定員に漏れた数

en: Total size of files
ja_JP: ファイルサイズの合計

en: Total storage
ja_JP: 合計ストレージ

en: Total surveys completed
ja_JP: アンケート完了数

en: Total time
ja_JP: 合計時間

en: Total with no unique access code
ja_JP: 一意でないアクセスコードの合計

en: Total with no unique participant access code
ja_JP: 一意の参加者アクセスコードなしの合計

en: Total:
ja_JP: 合計：

en: Transfer the surveys of this user to:
ja_JP: このユーザーのアンケートを転送：

en: Translate survey
ja_JP: アンケートの翻訳

en: Translate to
ja_JP: に翻訳する

en: Triangle
ja_JP: 三角形

en: Tried to pop value off of empty stack
ja_JP: 空のスタックから値をポップしようとした

en: Try again
ja_JP: もう一度

en: Try again! Connection with database failed.
ja_JP: データベースの接続に失敗しました。もう一度お試し下さい。

en: Try again! Creation of database failed.
ja_JP: データベース作成に失敗しました。再試行してください！

en: Try to import even if question codes don't match
ja_JP: 質問コードがマッチしなくても、インポートを試みる

en: Try to submit again
ja_JP: もう一度送信する

en: Try with a bigger access code length.
ja_JP: より長いアクセスコードで試してください。

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Tutorial Entry Id
ja_JP: チュートリアルエントリID

en: Tutorial entries
ja_JP: チュートリアルのエントリ

en: Tutorials
ja_JP: チュートリアル

en: Tweet it
ja_JP: ツイートする

en: Two
ja_JP: 2番

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
ja_JP: このアンケートを保存する際に用いた名前とパスワードを入力してください。

en: Type in the new name to extend %s
ja_JP: %s を拡張する新しい名前を入力

en: Type:
ja_JP: 質問形式：

en: UCS-2 Unicode
ja_JP: Unicode（UCS-2）

en: UJIS for Windows Japanese
ja_JP: 日本語（UJIS）

en: URL Description:
ja_JP: URLの説明：

en: URL description (%s)
ja_JP: URLの説明 (%s)

en: URL description (link text)
ja_JP: URLの説明（リンクテキスト）

en: URL description:
ja_JP: URLの説明:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
ja_JP: 回答者が、このアンケートにオプトインする（参加を希望する）ためのURL

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
ja_JP: 回答者が、このアンケートからオプトアウトする（参加しない）ためのURL

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
ja_JP: 自動読込URLを有効にした場合は、URLをセットしなければなりません！

en: URL of the survey
ja_JP: アンケートのURL

en: URL:
ja_JP: URL：

en: US ASCII
ja_JP: 英語（US ASCII）

en: US Letter
ja_JP: USレター

en: UTF-8 Unicode
ja_JP: Unicode（UTF-8）

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Un-quotes a quoted string
ja_JP: 引用符で囲まれた文字列をアンクォートする

en: Unable to backup your database for unknown reason.
ja_JP: 理由不明で、データベースがバックアップできません。

en: Unable to create directory `%s`.
ja_JP: ディレクトリ `%s` の作成ができません

en: Unable to create survey participants table
ja_JP: アンケート参加者テーブルが作成できません

en: Unable to delete answer %s, code %s
ja_JP: 回答 %s コード %s が削除できません

en: Unable to delete assessment %s
ja_JP: 評価値 %s が削除できません

en: Unable to delete condition %s
ja_JP: 条件 %s を削除できません

en: Unable to delete label set %s.
ja_JP: ラベルセット %s を削除できません

en: Unable to delete question %s
ja_JP: 質問 %s を削除できません

en: Unable to delete question attributes for question %s
ja_JP: 質問 %s の質問属性を削除できません

en: Unable to delete question group %s
ja_JP: 質問グループ %s を削除できません

en: Unable to delete saved response.
ja_JP: 保存された回答を削除できません。

en: Unable to delete survey %s
ja_JP: アンケート %s が削除できません

en: Unable to delete survey languagesettings %s
ja_JP: アンケート言語 %s が削除できません

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
ja_JP: スタック上に2つ未満のエントリ - バイナリ演算子を評価することはできません

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
ja_JP: スタック上のエントリーなし - 単項演算子を評価することはできません。

en: Unable to import survey.
ja_JP: アンケートをインポートできません。

en: Unable to insert record into survey table
ja_JP: アンケートテーブルにレコードを挿入できません

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
ja_JP: 保存したアンケートについてのメールを送信できません（エラー： %s）

en: Unable to use %s in anonymized survey.
ja_JP: 匿名アンケートでは、 %s は使用できません。

en: Unbalanced equation - values left on stack
ja_JP: アンバランスな方程式 - スタック上に残った値

en: Uncertain
ja_JP: どちらでもない

en: Unchanged
ja_JP: 変更なし

en: Undefined function
ja_JP: 定義されていない関数

en: Undefined variable
ja_JP: 定義れていない変数

en: Uninstall
ja_JP: アンインストール

en: Uninstall plugin
ja_JP: プラグインをアンインストール

en: Uninstall themes
ja_JP: テーマをアンインストールする

en: Uninstall this theme
ja_JP: このテンプレートを削除

en: Uninstalled
ja_JP: アンインストール

en: Unit test dynamic ExpressionScript processing
ja_JP: ユニットテストの動的ExpressionScript処理

en: Unit tests of expressions within strings
ja_JP: 文字列内表現のユニットテスト

en: Unknown action or no permission.
ja_JP: 不明な操作または許可がありません。

en: Unknown box ID!
ja_JP: 不明なボックスID！

en: Unknown destination build!
ja_JP: 不明なビルド！

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
ja_JP: ファイル読込中に不明なエラーが発生しました、アンケートは作成されていません。

en: Unknown error!
ja_JP: 不明なエラー！

en: Unknown error.
ja_JP: 不明なエラーです。

en: Unknown file extension
ja_JP: 未知のファイル拡張子

en: Unknown session
ja_JP: 不明なセッション

en: Unknown update key!
ja_JP: 不明なアップデートキーです！

en: Unknown user. You have to select a user.
ja_JP: ユーザーが不明です。ユーザーを選択してください。

en: Unknown view!
ja_JP: 不明なビューです！

en: Unkown
ja_JP: 不明

en: Unlimited
ja_JP: 制限なし

en: Unlimited administration permissions
ja_JP: 無制限の管理権限

en: Unlock question organizer
ja_JP: 質問並替機能のロックを解除

en: Unmapped participant attributes
ja_JP: 参加者属性のマッピング解除

en: Unmapped survey participant attributes
ja_JP: マッピングされていないアンケート参加者属性

en: Unsupported syntax
ja_JP: サポートされていない構文

en: Until:
ja_JP: 次まで：

en: Unzip error!
ja_JP: ZIP解凍エラー！

en: Unzipped file is too big.
ja_JP: 解凍したファイルが大きすぎます。

en: Up to date!
ja_JP: 最新です！

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update complete!
ja_JP: 更新完了！

en: Update condition
ja_JP: 条件を更新

en: Update participant entry
ja_JP: 参加者のエントリを更新

en: Update permission role %s
ja_JP: 権限グループを更新 %s

en: Update permission roles %s
ja_JP: 権限グループを更新%s

en: Update scenario
ja_JP: シナリオを更新

en: Update server busy
ja_JP: 更新サーバーがビジー状態

en: Update survey group:
ja_JP: アンケートグループ更新；

en: Update type
ja_JP: 更新タイプ

en: Update user group
ja_JP: ユーザーグループ更新

en: Updated
ja_JP: アップデートされました

en: Updates available
ja_JP: 利用可能なアップデート

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload a file
ja_JP: ファイルをアップロード：

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
ja_JP: ファイルをアップロード (最大サイズ: %d MB):

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
ja_JP: 画像アップロード（最大サイズ： %d MB）

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
ja_JP: アップロードファイルが見つかりません。アップロードディレクトリのアクセス許可およびパス（%s）をチェックしてください。

en: Upload file|Upload files
ja_JP: アップロードファイル|アップロードファイル

en: Upload summary
ja_JP: 概要のアップロード

en: Upload template file
ja_JP: テンプレートファイルをアップロード

en: Upload theme file
ja_JP: テーマファイルをアップロード

en: Upload your files
ja_JP: ファイルをアップロード：

en: Uploaded CSV file successfully
ja_JP: CSVファイルをアップロードしました

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
ja_JP: アップロードするラベルセットファイルの拡張子は.lslである必要があります。

en: Uploaded resources management
ja_JP: アップロードされたリソース管理

en: Uploading
ja_JP: アップロード

en: Uploading LDAP Query
ja_JP: LDAPクエリをアップロードしています…

en: Uppercase only
ja_JP: 大文字のみ

en: Uppercase the first character of each word in a string
ja_JP: 文字列の各単語の先頭文字を大文字にする

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
ja_JP: +と数値の使用法、合計の使用法についてはマニュアルを参照してください。

en: Usage of processString without a string in your template
ja_JP: テンプレート内の文字列のないprocessStringの使用

en: Use CAPTCHA for registration:
ja_JP: アンケート登録にCAPTCHAを使用する：

en: Use CAPTCHA for save and load:
ja_JP: 保存と読込にCAPTCHAを使用する：

en: Use CAPTCHA for survey access:
ja_JP: アンケートアクセスにCAPTCHAを使用する：

en: Use ComfortUpdate
ja_JP: 簡単アップデートを使う

en: Use ExpressionScript code:
ja_JP: ExpressionScriptコードを使用します。

en: Use HTML format for participant emails:
ja_JP: 参加者のメールにHTML形式を使用します。

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
ja_JP: JavaScript関数を使用してテキストを削除し、チェックボックスをオフにします（またはExpressionScriptエンジンのみを使用します）。

en: Use LDAP authentication
ja_JP: LDAP認証を使用します

en: Use a customized question theme for this question
ja_JP: この質問にはカスタマイズされた質問テンプレートを使用してください

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
ja_JP: fontawesomeのクラス名、またはイメージへのリンクを使用する

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
ja_JP: カレンダーポップアップの代わりに選択ボックスを利用可能にする

en: Use button group or radio list
ja_JP: ボタングループまたはラジオボタンリストを使用

en: Use checkbox layout
ja_JP: チェックボックスレイアウトを使う

en: Use dropdown presentation
ja_JP: ドロップダウンプレゼンテーションを使用

en: Use global settings
ja_JP: 全体設定を適用

en: Use internal database authentication
ja_JP: 内部データベース認証を使用します

en: Use mapping service
ja_JP: マッピングサービスを使う

en: Use same default value across languages:
ja_JP: 言語を跨って同じ既定値を使用:

en: Use settings below
ja_JP: 次の設定を適用

en: Use slider layout
ja_JP: スライダーレイアウトを使用

en: Use web server authentication
ja_JP: Webサーバー認証を使用します

en: Used bounce settings:
ja_JP: バウンス設定を使用：

en: Used/free space for file uploads
ja_JP: ファイルをアップロードするための場所

en: User
ja_JP: ユーザ

en: User '%s' was successfully deleted.
ja_JP: ユーザー '%s' は正常に削除されました。

en: User ID
ja_JP: ユーザーID

en: User Theme
ja_JP: ユーザーテーマ

en: User added.
ja_JP: ユーザが追加されました。

en: User administration
ja_JP: ユーザー管理

en: User control
ja_JP: ユーザ管理

en: User could not be added.
ja_JP: ユーザーを追加できません。

en: User data
ja_JP: ユーザデータ

en: User details
ja_JP: ユーザーの詳細

en: User group
ja_JP: ユーザーグループ

en: User group ID
ja_JP: ユーザーグループID

en: User group added.
ja_JP: ユーザーグループが追加されました。

en: User group list
ja_JP: ユーザーグループ一覧

en: User group successfully added!
ja_JP: ユーザグループが追加されました。

en: User group successfully saved!
ja_JP: ユーザーグループが正常に保存されました！

en: User groups
ja_JP: ユーザグループ

en: User id
ja_JP: ユーザーID

en: User is already a member of the group.
ja_JP: ユーザーは既にグループのメンバーです。

en: User management panel
ja_JP: ユーザー管理パネル

en: User name
ja_JP: ユーザー名

en: User name:
ja_JP: ユーザ名：

en: User registration at '%s'
ja_JP: '%s' へのユーザ登録

en: User removed.
ja_JP: ユーザーは削除されました。

en: User role
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: User successfully created
ja_JP: ユーザーが作成されました

en: User successfully deleted.
ja_JP: ユーザーが削除されました。

en: User successfully updated
ja_JP: ユーザーが更新されました

en: User theme
ja_JP: ユーザーテーマ

en: User with whom the participants are to be shared:
ja_JP: 参加者を共有するユーザ：

en: User?
ja_JP: ユーザー?

en: Usergroup updated
ja_JP: ユーザーグループを更新しました

en: Usergroups
ja_JP: ユーザーグループ

en: Username
ja_JP: ユーザ名

en: Username : %s - Email : %s.
ja_JP: ユーザー名： %s - Email：%s.

en: Username already exists.
ja_JP: そのユーザ名はすでに存在しています。

en: Username not found in LDAP server
ja_JP: ユーザー名がLDAPサーバーで見つかりません

en: Username:
ja_JP: ユーザー名：

en: Username: %s
ja_JP: ユーザー名: %s

en: Username: %s - Email: %s
ja_JP: ユーザー名：%s -メール：%s

en: Users
ja_JP: ユーザ

en: Users imported successfully.
ja_JP: ユーザーが正常にインポートされました。

en: Uses left
ja_JP: 残りの回数

en: Uses left:
ja_JP: 残りの回数:

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
ja_JP: 選択された全ての質問で、チャートタイプの選択を強制することができます。

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
ja_JP: 旧回答テーブルが質問タイプの変更等によって、新回答テーブルと差異がある場合には、質問タイプの強制変更等が発生する可能性があり、データが破損する可能性があります。変更が行われている場合には、原則インポートを行わないか注意して行うようにしてください。

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
ja_JP: 通常、これはアンケートにあまりにも多くの（サブ）質問が存在することにより引き起こされます。アンケートから質問を削除してみてください。

en: Uyghur
ja_JP: ウイグル語

en: VV export version:
ja_JP: VV出力バージョン：

en: Valencian
ja_JP: バレンシア

en: Valid from
ja_JP: 次から有効

en: Valid until
ja_JP: まで有効

en: Valid until:
ja_JP: 次まで有効：

en: Valid username but not authorized by group restriction
ja_JP: 有効なユーザー名ですが、グループ制限により認証されていません

en: Validate ExpressionScript
ja_JP: ExpressionScriptを検証する

en: Validate expression in email : %s
ja_JP: メールの式検証：%s

en: Validate quota
ja_JP: クォータ検証

en: Validation of quota %s
ja_JP: クォータ %s の検証

en: Validation:
ja_JP: 検証（Validation）：

en: Value
ja_JP: 値

en: Value range allows missing
ja_JP: 値の範囲で空を許可

en: Values:
ja_JP: 値：

en: Variable not found: %s
ja_JP: 変数がありません： %s

en: Verify username and try again
ja_JP: ユーザ名を確認し、再試行してください

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version:
ja_JP: バージョン：

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View Saved but not submitted Responses
ja_JP: 保存済だが未投稿の回答を表示

en: View in CPDB
ja_JP: CPDBを表示

en: View labels
ja_JP: ラベル表示

en: View policy
ja_JP: ポリシー表示

en: View response
ja_JP: 回答閲覧

en: View response ID %d
ja_JP: 回答を表示（ID %d）

en: View response URL
ja_JP: 回答表示URL

en: View response as queXML PDF
ja_JP: 回答をqueXML PDFとして表示する

en: View response details
ja_JP: 回答詳細を表示

en: View response details as queXML PDF
ja_JP: 回答詳細をqueXML PDFとして表示

en: View statistics
ja_JP: 統計を表示

en: View summary of all available fields:
ja_JP: 利用可能な全フィールドの概要を表示：

en: View the statistics for this survey.
ja_JP: このアンケートの統計を閲覧

en: View this participant in the central participants database
ja_JP: 中央参加者データベースでこの参加者を閲覧する

en: View this record
ja_JP: このレコードを表示

en: View users
ja_JP: ユーザー表示

en: View without the filter.
ja_JP: フィルタ無しのビュー

en: View/read
ja_JP: 表示

en: Viewing file '%s'
ja_JP: ファイル '%s' を表示しています

en: Viewing response (ID %s)
ja_JP: 回答を表示（ID %s）

en: Visibility
ja_JP: 表示

en: Visible
ja_JP: 表示

en: Visible inside the Question Selector
ja_JP: 質問セレクター内に表示されます

en: Visible:
ja_JP: 表示：

en: Visit our website!
ja_JP: LimeSurveyウェブサイトへ

en: Visual minute step interval
ja_JP: 視覚的な微小ステップ間隔

en: WYSIWYG editor
ja_JP: WYSIWYGエディター

en: Warn and move on
ja_JP: 警告して次に進む

en: Warning
ja_JP: 注意

en: Warning!
ja_JP: 注意！

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
ja_JP: 警告！管理者バウンスメールアドレスが有効でなかったため、保存されませんでした。

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
ja_JP: 警告！管理者メールアドレスが有効でないため、保存されませんでした。

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
ja_JP: 警告！ MyISAMの代わりにInnoDBを使用すると、調査で考えられる最大の質問数が減ります。 InnoDBを選択する前に、マニュアルのMyISAMとInnoDBのテーブル列の制限に関する詳細をお読みください。

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
ja_JP: 警告: HTTPSを有効にする前に、%s このリンクがちゃんと機能するか確認してください。%s

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
ja_JP: 警告：削除された参加者エントリーはもとに戻すことはできません。

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
ja_JP: 警告：信頼できる作成者のプラグインのみをインストールしてください！

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
ja_JP: 警告：ウェブサーバーに対してSSLを適切に設定させた後で、グローバル設定/セキュリティでSSL暗号化を適用してください。

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
ja_JP: 警告：先に進む前にこれを読んでください！

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
ja_JP: 警告：CSVインジェクションを防ぐために、等号で始まるすべてのコンテンツを引用します

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
ja_JP: 警告：次のファイルまたはディレクトリを更新する必要がありますが、権限が読込のみの権限となっております。

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
ja_JP: 警告：現在のテンプレートオプションとオリジナルのテンプレートオプションにはいくつかの違いがあります。

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
ja_JP: 警告：パスワードがデフォルト（'password'）のままになっています。パスワードを変更して、再ログインしてください。

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
ja_JP: 警告：元のアンケートテンプレートは存在しません！

en: Warnings
ja_JP: 注意：

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
ja_JP: すみませんが、アンケートは期限切れでご利用できません。

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
ja_JP: 申し訳ありませんが、システムエラーがあったためファイルが保存されませんでした。アンケート管理者にメール通知しました。

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
ja_JP: 申し訳ありませんが、この情報はスーパー管理者のみが利用できます。

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
ja_JP: このアンケートに参加する権限がありません。

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
ja_JP: 申し訳ありませんが、アンケートデータポリシーに同意しないと続行できません。

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
ja_JP: 申し訳ありませんが、その操作は許可されていません。

en: We are sorry but your session has expired.
ja_JP: 申し訳ありませんが、セッションの期限が切れています。

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
ja_JP: 最適な動作を保証するものではありません。 LimeSurvey APIを使用しないこと、またはLimeSurvey APIのバージョン %s と互換性を持たせることが望ましいでしょう。

en: We could not zip your database!
ja_JP: 現在のデータベースをZIP圧縮することができません！

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
ja_JP: サーバまたは回答にアクセスできません。数分後に再度アクセスしてください。

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
ja_JP: アンケートを削除する前に、管理画面からアンケートを出力しておくことをおすすめします。

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
ja_JP: 手続きを続行する前に、管理画面からアンケートを出力しておくことをおすすめします。

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
ja_JP: このチュートリアルでは、質問グループと質問を作成します。自動的に作成されます。

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
ja_JP: 独自のチュートリアルを作成し、ストアからダウンロードする機能を間もなく追加します。

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
ja_JP: 最も重要な機能と機能の概要をご案内します。

en: Web page:
ja_JP: ウェブページ：

en: Web server authentication method is not allowed for this user
ja_JP: このユーザーでは、Webサーバー認証が許可されていません。

en: Web server info
ja_JP: Webサーバー情報

en: Web server name
ja_JP: Webサーバー名

en: Web server software
ja_JP: Webサーバーソフトウェア

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: Welcome %s!
ja_JP: ようこそ %s！

en: Welcome and end text
ja_JP: ようこそページ

en: Welcome message:
ja_JP: ようこそメッセージ：

en: Welcome to %s!
ja_JP: ようこそ %sへ!

en: Welcome to LimeSurvey!
ja_JP: LimeSurveyへようこそ！

en: Welcome to the Assessment
ja_JP: 評価モードへようこそ

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
ja_JP: LimeSurvey簡単アップデートへようこそ！

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
ja_JP: LimeSurveyのインストールウィザードへようこそ。このウィザードは、インストール、データベースのセットアップおよびLimeSurveyの初期設定を案内します。

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
ja_JP: LimeSurveyのテーマエディタへようこそ。新しい機能と可能性の概要を知るためには、 %s LimeSurveyマニュアル %sを訪問してください。さらに質問や情報が必要な場合は、%s LimeSurveyフォーラム %sへお気軽に質問を投稿してください。

en: Welcome to this sample survey
ja_JP: ようこそ、サンプルアンケートへ

en: Welcome:
ja_JP: ようこそメッセージ

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: What good would your survey be without questions?
ja_JP: あなたの調査は何の恩恵なしに何ができますか？

en: When an imported record matches an existing record ID:
ja_JP: インポートしたレコードが、既存のレコードIDと一致する場合：

en: When using slider initial value set this value at survey start.
ja_JP: スライダー使用の際、アンケート開始時にこの値がセットされます。

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
ja_JP: アンケートが実行中は、グループまたは質問の追加・削除はできません。

en: Width of PDF header logo:
ja_JP: PDFでのヘッダロゴの幅：

en: Windows Arabic (Windows-1256)
ja_JP: Windows アラビア語 (Windows-1256)

en: Windows Baltic (Windows-1257)
ja_JP: Windows バルト言語 (Windows-1257)

en: Windows Central European (Windows-1250)
ja_JP: Windows 中央ヨーロッパ言語 (Windows-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
ja_JP: Windows キリル言語 (Windows-1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
ja_JP: Windows-31J - Windows 日本語シフトJIS (cp932)

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
ja_JP: 匿名モードでない（さらにトークンフィールド「残りの回数」が1である）場合、回答画面を閉じて再度（リンクから）開始した場合、直前の回答がリロードされます。

en: With real vv file : questions code are in second line
ja_JP: 本来、vvファイルの質問コードは二行目にある

en: Without ambiguous characters
ja_JP: あいまいな文字を使用しない

en: Wrap container around boxes
ja_JP: ボックスの回りをコンテナで囲う

en: Write error!
ja_JP: 書き込みエラー！

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
ja_JP: 復号化キーが間違っています！このデータが最後に保存されてから復号化キーが変更されているため、データを復号化できません。%s のマニュアルを参照してください。

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
ja_JP: JSON配列に次のフィールドが含まれていることを確認してください
     '%s', '%s', '%s', '%s', '%s'

en: X-Scale (columns)
ja_JP: Xスケール（列）

en: XML themes
ja_JP: XMLテンプレート

en: Y-Scale (lines)
ja_JP: Yスケール（行）

en: Year
ja_JP: 年

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes - Delete Them!
ja_JP: はい - 削除します！

en: Yes, delete
ja_JP: はい、削除します

en: Yes, restore default
ja_JP: はい、デフォルトに戻します

en: Yes/No
ja_JP: はい／いいえ

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
ja_JP: このアンケートの質問上の条件の全てを削除しようとしています。

en: You are about to delete this survey
ja_JP: アンケートを削除しようとしています。

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
ja_JP: 現在の回答オプションで、既存のラベルセットを置き換えます。

en: You are already a participant of this survey.
ja_JP: このアンケートはすでに完了しています。

en: You are editing an entry of the main menu!
ja_JP: メインメニューのエントリーを編集しましょう！

en: You are editing the main menu!
ja_JP: メインメニューを編集します！

en: You are not a participant in this survey.
ja_JP: あなたは、このアンケートの参加者ではありません。

en: You are not a participant of this survey.
ja_JP: あなたはこのアンケートの参加者ではありません。

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
ja_JP: 自分自身のパーミッションを変更することはできません。

en: You are not allowed to print answers.
ja_JP: 回答の印刷が許可されていません。

en: You are not authorized to delete label sets.
ja_JP: ラベルセットを削除するためには認証してください。

en: You are not authorized to delete questions.
ja_JP: 質問を削除する権限がありません。

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
ja_JP: 登録が完了しましたが、メール送信時にエラーが発生しました。アンケート管理者に連絡してください。

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
ja_JP: あなたはMicrosoft Internet Explorerを使用しています。

en: You can add any regular expression based validation in here
ja_JP: ここに正規表現ベースの検証を追加できます

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
ja_JP: 質問に追加のヘルプテキストを追加できます。追加の質問のヒントを提示しないことにした場合、回答者にはヘルプテキストは表示されません。

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
ja_JP: upload/adminthemeにカスタムテンプレートを追加できます

en: You can create as many surveys as you like.
ja_JP: あなたは好きなだけ多くのアンケートを作成できます。

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
ja_JP: フリートライアル用のアップデートキーを %slimesurvey.org ウェブサイト%s 上のアカウントから取得できます。

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
ja_JP: 以前の回答で、現在のアンケートにあてはまるものをインポートできます。互換性は、列名、質問名から判断します。IDは無視します。

en: You can leave these settings blank and change them later
ja_JP: あとでこの変更をすることもできます

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
ja_JP: これを空白のままにして、「アクセスコードの生成」を使用してアクセスコードを自動的に生成できます

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
ja_JP: 前回保存したアンケートのデータを読み込むことができます。

en: You can not add a group if survey is active.
ja_JP: アンケート有効中はグループを追加することができません。

en: You can not add or remove the group owner from the group.
ja_JP: グループからグループオーナーを追加または削除することはできません。

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
ja_JP: アンケートが現在アクティブであるため、この質問グループを削除できません。

en: You can not import groups because the survey is currently active.
ja_JP: アンケートが現在アクティブなため、グループをインポートできません。

en: You can not import questions because the survey is currently active.
ja_JP: アンケートは現在アクティブであるため、質問をインポートできません。

en: You can now %sadd a question%s in this group.
ja_JP: このグループに%s質問を追加%sできます。

en: You can now close this modal box.
ja_JP: このモーダルボックスを閉じることができます。

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
ja_JP: インストールされたLimeSurveyを更新続行できます。

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
ja_JP: 管理画面の最上部にある「パンくずリスト」を見ることができます。

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
ja_JP: 下のボタンでトークンテーブルを初期化すれば、クローズド・アクセスモードに変更できます。

en: You can upload %s under %s KB each.
ja_JP: あなたはそれぞれ%sの%sKB以下のファイルをアップロードできます。

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
ja_JP: 式マネージャの値を使えますが、前までのページに出現したものでないといけません。そうでないときは0になります。最小値が未設定のときはこの値が使われます。

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
ja_JP: 式マネージャの値を使えますが、前までのページに出現したものでないといけません。そうでないときは1になります。

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
ja_JP: 式マネージャの値を使えますが、前までのページに出現したものでないといけません。そうでないときは100になります。最大値が未設定のときはこの値が使われます。

en: You can use now the following credentials to log into the site:
ja_JP: この認証情報をつかってログインしてください:

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
ja_JP: 検索フィルタに演算子を使用できます（例：>, <, >=, <=, =）

en: You can't add questions while the survey is active.
ja_JP: アンケート有効中は、質問を追加できません。

en: You can't change password if demo mode is active.
ja_JP: デモモードが有効な場合は、パスワードは変更できません。

en: You can't copy a question if the survey is active.
ja_JP: アンケートが実行中の場合は質問をコピーできません。

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
ja_JP: 1つ以上のグループが親として依存しているため、グループを削除できません。

en: You can't delete a group if it's not empty!
ja_JP: グループが空でない場合、グループを削除することはできません！

en: You can't delete a question if the survey is active.
ja_JP: アンケートが実行中の場合は、質問を削除できません。

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
ja_JP: 1つ以上のテンプレートがテンプレート '%s' を継承しているため、削除できません。

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
ja_JP: 現在アンケートが実行中のため、この質問グループを削除できません。

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
ja_JP: テンプレート '%s' は、 '%s' がインストールされていないため、インポートできません。

en: You can't insert a new question when the survey is active.
ja_JP: アンケートが実行中は、新規質問を追加できません。

en: You can't remove the default language.
ja_JP: 既定の言語は削除できません。

en: You can't reorder in an active survey
ja_JP: 実行中アンケートは並べ替え出来ません

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
ja_JP: テンプレートディレクトリの書込み権限がないため、変更を保存できませんでした。

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
ja_JP: テンプレート '%s' はテンプレートから継承されるため、アンインストールできません。

en: You can't update question code for an active survey.
ja_JP: 実行中アンケートの質問コードは、更新できません。

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
ja_JP: 参加者ごとに回答経過を保存するモードのときは、匿名での回答はできません。

en: You cannot delete the last answer option.
ja_JP: 質問設定は削除できません。

en: You cannot delete yourself or a protected user.
ja_JP: あなた自身または保護されたユーザーは削除できません。

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
ja_JP: すべての質問に回答するまで、先に進むことはできません。

en: You cannot uninstall the default template.
ja_JP: 既定のテンプレートは削除できません。

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
ja_JP: PHPにZIPライブラリがないため、テンプレートをアップロードできません。

en: You did not answer to the security question.
ja_JP: セキュリティ質問に答えていません。

en: You did not provide a name.
ja_JP: 名前を入力してください。

en: You did not provide a password.
ja_JP: パスワードを入力してください。

en: You didn't save your changes!
ja_JP: 変更を保存しません！

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
ja_JP: 設定ファイルにて、簡単アップデートを無効にします。

en: You do not have permission for this action.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: You do not have permission to access this page.
ja_JP: このページへのアクセス権限がありません。

en: You do not have permission to send emails to all users.
ja_JP: メールをすべてのユーザーへ送信する権限はありません。

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
ja_JP: Freetypeライブラリがインストールされていません。チャートを見せるには、正常に機能するFreetypeライブラリが必要です。

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
ja_JP: GDライブラリがインストールされていません。チャートを見せるには、正常に機能するGDライブラリが必要です。

en: You do not have the permission to access this page.
ja_JP: このページへのアクセスが許可されません。

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
ja_JP: PHPに必要なZIPライブラリがありません。

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
ja_JP: 質問グループに説明を追加する必要はありませんが、参加者のための追加情報を記載することは意味があります。

en: You don't have permission to edit a usergroup
ja_JP: ユーザーグループの編集権限がありません

en: You don't have permission to this folder
ja_JP: このフォルダへのアクセス権がありません

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
ja_JP: このアンケートで画像をアップロードするには十分な権限がありません

en: You don't have the permission to activate participants.
ja_JP: 参加者をアクティブ化する権限がありません。

en: You don't have the right to restore the settings to default
ja_JP: 設定をデフォルトに戻す権限はありません

en: You don't need an update key.
ja_JP: アップデートキーは不要です。

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
ja_JP: あなたは3つの可能な点のうち {TOTAL} 点を得ました。

en: You have already been removed from the central participants list for this site
ja_JP: このサイトの中央参加者リストからすでに削除されています

en: You have already been removed from this survey.
ja_JP: このアンケートから既に削除されています。

en: You have already completed this survey.
ja_JP: このアンケートはすでに完了しています。

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
ja_JP: LimeSurveyのローカルインストールにエラーがあります。確認：

en: You have been already removed from this survey.
ja_JP: あなたは、既にこのアンケートから削除されています。

en: You have been removed from the central participants list for this site
ja_JP: このサイトの中央参加者リストから削除されました

en: You have been successfully added back to this survey.
ja_JP: あなたは、このアンケートへの参加が無事完了しました。

en: You have been successfully removed from this survey.
ja_JP: あなたは、このアンケートからの削除が無事完了しました。

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
ja_JP: ログイン最大試行回数を超えました。%d分後に再度試して下さい。

en: You have no access to the role management!
ja_JP: 役職権限管理にアクセスできません！

en: You have not selected a question
ja_JP: 質問が選択されていません。

en: You have not selected a survey
ja_JP: アンケートが選択されていません。

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
ja_JP: アンケート参加者テーブルと対応する属性があります

en: You have to pair this field with an existing attribute.
ja_JP: 存在する属性とこのフィールドをペアにしなければなりません。

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
ja_JP: あなたは少なくともアンケートのタイトルを入力し、保存する必要があります。

en: You have to select a file.
ja_JP: ファイルを選んでください。

en: You have to select at least one label set.
ja_JP: 少なくとも一つのラベルセットを選択しなければなりません。

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
ja_JP: スラッシュやアンドは、ユーザー名、パスワードに使用しないでください。

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
ja_JP: 保存することで、さらに多くの設定または、質問の追加を開始できます。

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
ja_JP: このアンケートへの登録がされているかもしれませんが、%sが開始されるまでお待ちください。

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
ja_JP: このアンケートに登録することができますが、アンケートを開始する前に{{sStartDate}}（開始日）を待つ必要があります。

en: You may register for this survey if you wish to take part.
ja_JP: このアンケートに参加したい場合は、登録を行ってください。

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
ja_JP: サブ質問は空欄でも保存できますが、それは役に立たないでしょう。

en: You must be logged in to access to this page.
ja_JP: このページにアクセスするには、ログインしている必要があります。

en: You must be registered to complete this survey
ja_JP: このアンケートを実施するには、登録を行う必要があります。

en: You must enter a valid email. Please try again.
ja_JP: 有効なパスワードを入力してください。再試行してください。

en: You must first create a question group.
ja_JP: 最初に質問グループを追加しなければなりません。

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
ja_JP: 続行する前に、これらのファイルに書き込みの権限を設定する必要があります。よくわからない場合は、システム管理者にアドバイスを求めてください。

en: You must supply a name for this saved session.
ja_JP: このセッション用の名前を入力してください。

en: You must supply a password for this saved session.
ja_JP: このセッション用のパスワードを入力してください。

en: You need to add answer options to this question
ja_JP: この質問に回答オプションを追加する必要があります

en: You need to add question groups
ja_JP: 質問グループの追加が必要です。

en: You need to add questions
ja_JP: 質問を追加してください。

en: You need to add subquestions to this question
ja_JP: この質問にサブ質問を追加する必要があります

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
ja_JP: LimeSurveyでInnoDBエンジンを使用するには、データベース構成でlarge_file_prefix設定を有効にする必要があります。

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
ja_JP: あなたは %sの追加のファイルをアップロードする必要があります。
    本当に終了しますか？

en: You should add some subquestions for your question here.
ja_JP: ここにサブ質問を追加しましょう。

en: You should export your responses before deactivating.
ja_JP: アンケートを無効化する前に、回答データをエクスポートをするほうがよいでしょう

en: You should have a great time doing this
ja_JP: たぶん、楽しんでいただけると思います。

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
ja_JP: このテーブル名をどこかに書きとめておいたほうがいいかも知れません。

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
ja_JP: アンケートを実行する際には、設定が完了し、変更する必要がないことを十分に確認してから行ってください。

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
ja_JP: 5秒後にリダイレクトされます。もしリダイレクトされない場合は、 <a href="%s">ここ</a>をクリックしてください。

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
ja_JP: 以前のLimeSurveyのバージョンが古すぎるため、更新することはできません。

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
ja_JP: データベース更新へリダイレクトするか、（既にデータベースが更新されていれば）5秒以内に管理者ログイン画面へリダイレクトします。もしリダイレクトしない場合は、%sここ%sをクリックしてください。

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
ja_JP: 一定時間操作しなかったため、ログアウトしました。再度ログインしてください。

en: Your Choices
ja_JP: 選択

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
ja_JP: インストールされているLimeSurveyのアップデートが正しくできそうかをチェックします。

en: Your Privacy policy text is shown here.
ja_JP: プライバシーポリシーのテキストがここに表示されます。

en: Your Ranking
ja_JP: 順位

en: Your answer
ja_JP: あなたの回答

en: Your answer must be %s
ja_JP: 回答は、%sである必要があります。

en: Your answer must be at least %s
ja_JP: 回答は、最低でも%sである必要があります。

en: Your answer must be at most %s
ja_JP: 回答は、最大でも%sである必要があります。

en: Your answer must be between %s and %s
ja_JP: 回答は、%sから%sの間である必要があります。

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
ja_JP: セキュリティ質問の回答が正しくありません、再試行してください。

en: Your assessment
ja_JP: あなたの評価

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
ja_JP: 前にこのウェブブラウザから回答を行っていたようです。セッションをリセットして、最初から回答ができるようにします。

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
ja_JP: 管理プロパティを利用するにはブラウザ画面サイズが小さすぎます。最小で1280*1024 px必要です。

en: Your choices
ja_JP: あなたの選択

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
ja_JP: データがインポートされます。data.frame は "data" として、variable.labels はデータの属性（"attributes(data)$variable.labels"）としてインポートされます。foreign:read.spssの場合と同様です。

en: Your data should be imported now.
ja_JP: あなたのデータは、すぐインポートされます。

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
ja_JP: LimeSurveyでInnoDBエンジンを使用するには、データベース構成でバラクーダ形式を使用するようにinnodb_file_formatおよびinnodb_file_format_maxを設定する必要があります。

en: Your database is too big to be saved!
ja_JP: データベースが、保存するには大きすぎます！

en: Your database server password.
ja_JP: データベースサーバーのパスワードを入力してください。

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
ja_JP: データベース・サーバーのユーザー名、多くの場合”root”で動作するでしょう。

en: Your database type is not MySQL!
ja_JP: データベースタイプがMySQLではありません！

en: Your email address:
ja_JP: あなたのメールアドレス：

en: Your file could not be copied
ja_JP: ファイルをコピーできませんでした

en: Your file could not be moved
ja_JP: ファイルを移動できませんでした

en: Your have to answer the security question - please try again.
ja_JP: セキュリティに関する質問にお答える必要があります - もう一度お試しください。

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
ja_JP: キーが更新されており利用可能です。簡単アップデートを利用できます。

en: Your key is unknown by the update server.
ja_JP: アップデートサーバによると、あなたのキーは不明です。

en: Your login credentials have been reset
ja_JP: ログイン認証情報がリセットされました

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
ja_JP: 古いパスワードと同じため、新しいパスワードは保存されませんでした。

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
ja_JP: 古いパスワードが正しくないため、新しいパスワードはご存されませんでした。

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
ja_JP: パスワードが一致しないため、新しいパスワードは保存されていません。

en: Your new survey was created.
ja_JP: 新規アンケートが作成されました。

en: Your new survey was created. We also created a first question group and an example question for you.
ja_JP: 新規アンケートが作成されました。最初の質問グループと質問を作成しましょう。

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
ja_JP: 参加者には、ようこそ画面と同様に、ブラウザのタイトルバーにもこのタイトルが表示されます。

en: Your password:
ja_JP: あなたのパスワード：

en: Your passwords do not match.
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: Your personal settings were successfully saved.
ja_JP: あなたの個人設定が保存されました。

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
ja_JP: ご希望の言語がインストールプロセスで使用されます。

en: Your ranking
ja_JP: あなたのランキング

en: Your response table will be renamed to:
ja_JP: 回答のテーブル名が下のように変更されます:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
ja_JP: 回答は失われることなく、アンケート管理者にメール送信されました。通常の場合より少し遅くはなりますが、確実にデータベースに入力されます。

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
ja_JP: あなたの回答は保存されませんでした。アンケート管理者にお問い合わせください。

en: Your responses were successfully saved.
ja_JP: あなたの回答は無事保存されました。

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
ja_JP: 簡単アップデートサーバーのセッションが無効または期限切れです。もう一度やり直してください。

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
ja_JP: アンケートから各回答に関連する参加者データを出力することができます。追加して出力するフィールドを選択して下さい。

en: Your survey responses have been recorded.
ja_JP: アンケートへの回答が記録されました。

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
ja_JP: あなたのアンケート回答の保存は成功しました。確認メールを送信します。パスワードを確認してください。

en: Your survey was successfully saved.
ja_JP: あなたのアンケートの保存に成功しました。

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
ja_JP: アンケートはこの名前とパスワードを用いて記録されます。途中で回答を中断した場合、同じ名前とパスワードを入力すれば再開できます。

en: Your system configuration:
ja_JP: あなたのシステム構成：

en: Your time to answer this question has expired
ja_JP: この質問への回答期限が切れました

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
ja_JP: この質問に回答するための期限切れが近づいています。残り時間は {TIME} です。

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
ja_JP: アップデートキーが最大更新数を超えました！

en: Your update key has expired!
ja_JP: アップデートキーが期限切れです！

en: Your update key is invalid and was removed.
ja_JP: あなたの更新キーは無効なため、削除されました。

en: Your update key:
ja_JP: あなたのアップデートキー

en: Your user data for accessing %s
ja_JP: %s にアクセスするためのユーザーデータ

en: Your username:
ja_JP: あなたのユーザーネーム：

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
ja_JP: 現在のバージョンは、簡単アップデートでは更新することができません。手動でアップデートしてください。

en: Your version is up to date!
ja_JP: 現在のバージョンは最新です！

en: Zebra-striped questions
ja_JP: シマウマの縞模様の質問

en: Zip error!
ja_JP: ZIPエラー！

en: Zip file not found!
ja_JP: ZIPファイルが見つかりません！

en: Zoom level
ja_JP: ズームレベル

en: Zulu
ja_JP: ズールー語

en: addslashes
ja_JP: 文字列をスラッシュでクォートする

en: and
ja_JP: かつ

en: at question
ja_JP: 質問で

en: checked
ja_JP: 確認済み

en: completed
ja_JP: 完了

en: default
ja_JP: 既定

en: deleted
ja_JP: 削除された

en: detail
ja_JP: 詳細

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
ja_JP: Rのコマンドウィンドウで、 digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")  と入力します。filenameは実際のファイル名に置き換えてください。

en: directory
ja_JP: ディレクトリ

en: equals
ja_JP: ＝

en: extends_
ja_JP: 拡張_

en: gross
ja_JP: 総合

en: having a valid email address
ja_JP: 有効なメールアドレスを持っている

en: having an access code
ja_JP: アクセスコードを持っている

en: having at least one use left
ja_JP: 残り回数は少なくとも１つ必要

en: hh:mm
ja_JP: hh:mm(時:分)

en: hours
ja_JP: 時間

en: if:
ja_JP: もし：

en: inherited
ja_JP: 継承された

en: inherited value:
ja_JP: 継承された値：

en: is
ja_JP: 等しい

en: is NOT
ja_JP: 等しくない

en: is greater than
ja_JP: ～より大きい

en: is greater than or equal to
ja_JP: ～以上

en: is less than
ja_JP: ～より小さい

en: is less than or equal to
ja_JP: ～以下

en: is lesser than
ja_JP: 〜より少ない

en: is like
ja_JP: 〜を含む

en: is matched (regexp)
ja_JP: 正規表現にマッチ

en: is not like
ja_JP: 〜を含まない

en: language of participant
ja_JP: 参加者の言語

en: minitab method
ja_JP: minitab 法

en: mins
ja_JP: 分

en: not checked
ja_JP: 未確認

en: not having already completed the survey
ja_JP: アンケートへの回答が完了していない

en: not having been sent an invitation already
ja_JP: まだ案内メールが送られていない

en: only apply to certain question types
ja_JP: 特定の質問タイプのみに適用

en: or
ja_JP: または

en: page
ja_JP: ページ

en: queXML PDF export
ja_JP: queXML PDFエクスポート

en: queXML format (*.xml)
ja_JP: queXMLフォーマット (*.xml)

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
ja_JP: queXMLはアンケートのXML記述です。

en: quota language settings
ja_JP: クォータ言語設定

en: quota members
ja_JP: クォータメンバー

en: responses
ja_JP: 回答

en: running
ja_JP: 実行中

en: seconds
ja_JP: 秒

en: selected
ja_JP: 選択済み

en: stable
ja_JP: 安定版

en: table
ja_JP: テーブル

en: timings
ja_JP: タイミング

en: unknown
ja_JP: 不明

en: unstable
ja_JP: 開発版

en: valid
ja_JP: 有効

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
ja_JP: さらなる情報の為に訪問  http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: you cannot delete yourself.
ja_JP: 自分自身を削除することはできません。

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
ja_JP: {n}アクセスコードが作成されました。| {n}アクセスコードが作成されました。

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
ja_JP: {n}質問は修正する必要のあるエラーがあります。|{n}質問は修正する必要のあるエラーがあります。

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
ja_JP: {n} の質問には確認が必要な警告が含まれています。| {n} の質問には確認が必要な警告が含まれています。
